Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ustawianie pierwszej warstwy muru

Nawet jeśli ściany ceramiczne murujemy na zaprawę cienkowarstwową, pierwsza warstwa pustaków Porotherm powinna spoczywać na grubej warstwie zaprawy cementowej. Ważne jest idealne wypoziomowanie!

Pierwsza warstwa muru stanowi podwalinę całej ściany. Jeśli wykonamy ją krzywo, później trudno będzie wyprowadzić właściwą płaszczyznę, zwłaszcza przy technologiach cienkich spoin (Porotherm Dryfix, Porotherm Profi). Aby właściwie przygotować pierwszą warstwę, niezbędne jest ustawienie jej na warstwie zaprawy o grubości ok. 1-3 cm. Tylko w taki sposób zniwelujemy nierówności podłoża. Do przygotowania bazy z zaprawy producent zaleca gotową mieszankę i stosowanie systemowych stojaków, ale wielu wykonawców dobrze radzi sobie bez nich. To kwestia wprawy. Ważne, żeby zaprawa miała właściwą konsystencję - na tyle gęstą, żeby pustaki nie zapadały się, ale jednocześnie aby móc dobić je gumowym młotkiem podczas poziomowania. Poziomicą kontrolujemy ustawienie w obu kierunkach – wzdłuż muru i w poprzek.

Pamiętajmy, żeby szczególną uwagę zwrócić na ustawienie poprzeczne (prostopadłe do linii ściany – czyli z przyłożeniem poziomicy tak, jak widać na zdjęciu), bo przechylenie w pierwszej warstwie spowoduje potem postępującą „ucieczkę od pionu” płaszczyzny muru.   

Pierwszą warstwę ściany z pustaków Porotherm stawiamy na zaprawie cementowej, na przekładce z folii fundamentowej lub papy (fot. red.)
Pierwszą warstwę ściany z pustaków Porotherm stawiamy na zaprawie cementowej, na przekładce z folii fundamentowej lub papy (fot. red.)

 


Akademia Świadomego Budowania. Porotherm na budowie.

Partnerem cyklu POROTHERM NA BUDOWIE jest firma Wienerberger, wiodący producent pustaków ceramicznych.

 

Data publikacji: 16 stycznia 2024

Zobacz także

Pustaki Porotherm muruje się na pióro-wpust, bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. red.)POROTHERM NA BUDOWIE

Łączenie pustaków na pióro-wpust

Czy pustaki ceramiczne Porotherm układa się bez wypełniania zaprawą spoin pionowych? Cykl "Porotherm na budowie" - odcinek 3.
Jak docinać pustaki ceramiczne pod kątem, żeby przekrój był równy? (fot. Adam Penger)POROTHERM NA BUDOWIE

Pustaki ceramiczne - cięcie skośne

Czy ceramiczne pustaki Porotherm da się równo dociąć pod kątem? Cykl "Porotherm na budowie" - odcinek 2.
Ściany działowe z pustaków Porotherm stawiamy na nośnym podłożu, nie na jastrychu - cykl POROTHERM NA BUDOWIE

Ściany działowe z pustaków Porotherm

O czym pamiętać, budując ściany działowe z pustaków ceramicznych Porotherm 11.5? Cykl "Porotherm na budowie" - odcinek 1.