Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Porotherm Klima+

Porotherm Klima+ to nowa linia niskoemisyjnych pustaków ceramicznych, produkowana przy obniżonej o 20% emisji dwutlenku węgla.

Nowe pustaki to kolejny krok Wienerberger w strategii ESG i rezultat zaangażowania firmy w dekarbonizację branży budowlanej, zrównoważony rozwój i dążenie do neutralności klimatycznej. Porotherm Klima+ wyróżnia się obniżoną aż o 20% emisją dwutlenku węgla w procesie produkcji, stanowiąc odpowiedź na rosnące oczekiwania świadomych inwestorów poszukujących niskoemisyjnych ekologicznych rozwiązań.

 Wienerberger, jako wiodący producent ceramicznych materiałów budowlanych, bierze na siebie odpowiedzialność za proces produkcyjny i daje przykład, jak można godzić nowoczesną technologię z ochroną środowiska.

Dekarbonizacja branży budowlanej i sukcesywna redukcja emisji dwutlenku węgla - najpierw o 15% do końca roku 2023, a docelowo do zera w roku 2050 - to jedno z wyzwań, z jakimi w najbliższych latach musi się zmierzyć Europa. Wienerberger, jako wiodący producent ceramicznych materiałów budowlanych, bierze na siebie odpowiedzialność za proces produkcyjny i daje przykład, jak można godzić nowoczesną technologię z ochroną środowiska. Wprowadzenie na rynek innowacyjnej linii pustaków ceramicznych Porotherm Klima+ pozwala znacząco ograniczyć ślad węglowy w procesie produkcji. Wyprodukowane w Standardzie Wienerberger, nie tylko spełniają najwyższe wymagania dotyczące jakości i trwałości, ale także minimalizują zużycie energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł energii, ograniczając emisję gazów cieplarnianych i wspierając tworzenie niskoemisyjnych budynków.

Rozwiązanie dla zrównoważonego budownictwa

Nowa linia produktów Porotherm Klima+ obejmuje najczęściej wybierane przez inwestorów ceramiczne pustaki szlifowane i nieszlifowane, przeznaczone do budowy ścian zewnętrznych z ociepleniem oraz ścian wewnętrznych nośnych (o grubości 25 cm) i działowych (o grubości 11,5 cm), które dostępne są w trzech technologiach murowania: Dryfix, Profi i tradycyjnej P+W.

Osiągnięcie zredukowanej o 20% emisji CO2 możliwe było dzięki rozwojowi prac nad mieszankami w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym i zmianami w procesie produkcji, w tym:

  • zwiększeniu ilości biomasy w produkcie - większy udział składników pochodzenia biologicznego w składzie mieszanek do produkcji pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię;
  • wykorzystywaniu na linii produkcyjnej energii, która ma pełne pokrycie w odnawialnych źródłach, takich jak wiatr, słońce czy woda. Wszystkie zakłady Wienerberger w Polsce już od dłuższego czasu wykorzystują do produkcji energię elektryczną opatrzoną w 100% gwarancjami pochodzenia z OZE;
  • pozyskiwaniu naturalnych surowców do produkcji pustaków Klima+ w okolicy zakładu produkcyjnego.

Porotherm Klima+ został zaprojektowany we wszystkich technologiach dostępnych w systemie Porotherm: Dryfix, Profi i tradycyjnej. Jednak to wersja Dryfix uchodzi za najbardziej sprzyjającą środowisku i zdrowiu człowieka.Klima+ w technologii Dryfix

Porotherm Klima+ został zaprojektowany we wszystkich technologiach dostępnych w systemie Porotherm: Dryfix, Profi i tradycyjnej. Jednak to wersja Dryfix uchodzi za najbardziej sprzyjającą środowisku i zdrowiu człowieka. Jednym z powodów jest to, że przy budowie ścian w tej technologii woda jest praktycznie zbędna. Poza pierwszą warstwą, mury stawia się „na sucho”. Budując dom o powierzchni ok. 130 m2, w porównaniu z tradycyjną metodą można oszczędzić dla środowiska nawet 1 200 litrów wody - taka ilość zaspokaja potrzeby pitne jednej osoby (2 l na dzień) przez dwa lata! Zaprawa w systemie Dryfix jest gotowa nie wymaga wody ani prądu do przygotowania, a ściany są suche już po 24 godzinach.

Standard Wienerberger

Pustaki Klima+ gwarantują najwyższą jakość, która jest wyróżnikiem wszystkich rozwiązań ceramicznych oferowanych przez firmę Wienerberger. Budując z materiałów Porotherm Klima+ inwestor ma pewność, że korzysta ze sprawdzonego rozwiązania renomowanej marki. Porotherm to też kompletny system podnoszący komfort pracy z produktami. Porotherm Klima+ z udoskonalonym kształtem drążeń wciąż idealnie pasuje do wszystkich innych produktów Porotherm, a pustaki łatwo zastosować w miejsce każdego produktu na ścianę o tej samej grubości, jeśli chcemy wybrać najbardziej ekologiczny produkt i wspomóc proces dekarbonizacji. W celu zapewnienia najwyższej jakości i zgodności z normami, produkcja pustaków Porotherm Klima+ podlega rygorystycznej kontroli wewnętrznej w laboratoriach Wienerberger, a także zewnętrznym audytom (PCBC). Deklarowane parametry techniczne i bezpieczeństwa są potwierdzane w akredytowanych laboratoriach, np. ITB, PZH.


Pełna oferta systemowych rozwiązań marki Porotherm dostępna jest na stronie: www.wienerberger.pl


Źródło: materiały prasowe Wienerberger.

Data publikacji: 4 lipca 2023

Zobacz także

Asystent Projektanta to profesjonalna aplikacja, która ułatwia wyszukiwanie produktów i konfigurowanie rozwiązań konstrukcyjnych spełniających wymagania techniczne i normowe.ROZMOWY

Asystent Projektanta H+H krok po kroku

Robert Bulka, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego H+H, prowadzi nas przez program, przybliża obsługę, omawia dostępne narzędzia i korzyści.
Zamiast papy, jako izolację poziomą pod ścianami parteru można stosować specjalną folię do fundamentów (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Folia zamiast papy?

Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.
Tornada, wichury, a nawet zwykły silny wiatr potrafią przewrócić pozbawione usztywnienia ściany (fot. dw. red.)ZASADY MUROWANIA

Czy trzeba podpierać ściany?

Wiatr bywa na placu budowy groźnym przeciwnikiem. W sprzyjających warunkach potrafi przewrócić smukłe fragmenty ścian. Zobacz, jak temu zaradzić.