Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Po jakim czasie można rozszalować strop?

Oczekiwanie na moment usunięcia podpór spod stropu zawsze się inwestorom dłuży i często padają pytania o możliwość skrócenia tego okresu. Ile czasu potrzebują stropy panelowe, zanim będziemy mogli bezpiecznie je rozformować?  

Zacznijmy od tego, że niezależnie od rodzaju stropu czy w ogóle jakiejkolwiek konstrukcji żelbetowej, w kwestii czasu nie ma zbyt wiele do „ucięcia” – wiążący beton ma swoje prawa. Nie ma też ścisłej, jednoznacznej odpowiedzi na to, ile dni powinny pozostawać podparte. Tempo dojrzewania betonu zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych, zwłaszcza temperatury i wilgotności powietrza. W budowlanej praktyce utarło się ogólnie przyjęte założenie 28 dni. Latem rzeczywiście te cztery tygodnie w zupełności wystarczają, a często kierownik budowy pozwala na usunięcie podpór kilka dni wcześniej, jeśli ma to ułatwić spięcie harmonogramu. Jednak w niesprzyjających okolicznościach, kiedy temperatura jest niska, okres ten może wydłużyć się nawet do 6-8 tygodni. I dotyczy to każdego typu stropu.

Podpór tymczasowych nie wolno demontować aż do momentu uzyskania przez beton właściwej wytrzymałości – mamy tu do czynienia z wielkopowierzchniową, silnie obciążoną płytą i zbytni pośpiech, bez sprawdzenia i potwierdzenia parametrów, grozi budowlaną katastrofą! (fot. stropy.pl)
Podpór tymczasowych nie wolno demontować aż do momentu uzyskania przez beton właściwej wytrzymałości – mamy tu do czynienia z wielkopowierzchniową, silnie obciążoną płytą i zbytni pośpiech, bez sprawdzenia i potwierdzenia parametrów, grozi budowlaną katastrofą! (fot. stropy.pl)  

Jak zatem stwierdzić, kiedy można bezpiecznie rozformować konstrukcję? Wszystko sprowadza się do osiągnięcia przez beton określonej wytrzymałości na ściskanie. W przypadku płyty stropowej minimalna wytrzymałość betonu, przy której możemy usunąć podpory tymczasowe i szalunki, nie może być mniejsza niż 0,8 wytrzymałości gwarantowanej. Ta ostatnia zawsze powinna być określona przez projektanta w dokumentacji technicznej stropu  (w zespolonych stropach panelowych Teriva Panel i Vector dotyczy to oczywiście warstwy nadbetonu). Rzeczywiste parametry określa kierownik budowy, na podstawie kontroli próbek – chociaż na budowach indywidualnych takie szczegółowe badania przeprowadza się stosunkowo rzadko, najczęściej wtedy, gdy inwestorowi bardzo zależy na czasie, albo kiedy z powodu kiepskiej aury zachodzi podejrzenie osłabienia typowego przyrostu wytrzymałości betonu. Zwykle przyjmuje się zwyczajowe 4 tygodnie, z kilkudniowym marginesem na popartą doświadczeniem intuicję kierownika budowy.

W przypadku stropu Teriva Panel stemple nie są uciążliwe - przy rozpiętościach do 4 m w ogóle nie potrzeba podpór montażowych, a większe wymagają podparcia tylko raz, w połowie rozpiętości. Rozstawione co ok. 2 m wzdłuż jednej linii stemple to zupełnie co innego, niż gęsty „las” pod płytą monolityczną. Pozwalają swobodnie poruszać się po budynku i kontynuować prace (fot. stropy.pl)
W przypadku częściowo prefabrykowanego stropu Teriva Panel stemple nie są uciążliwe - przy rozpiętościach do 4 m w ogóle nie potrzeba podpór montażowych, a większe stropy wymagają podparcia tylko raz, w połowie rozpiętości. Rozstawione co ok. 2 m wzdłuż jednej linii stemple to zupełnie co innego, niż gęsty „las” pod płytą monolityczną. Pozwalają swobodnie poruszać się po budynku i kontynuować prace (fot. stropy.pl)

Jeżeli bardzo chcemy pozbyć się problemu stempli, to… wybierzmy prefabrykowany strop panelowy typu Smart. Betonujemy tu jedynie złącza między prefabrykatami, nie ma warstwy nadbetonu, która wymagałaby tymczasowego podparcia konstrukcji. Pomijając wymiany przy otworach, kominach czy ewentualnych monolitycznych uzupełnianiach, strop jest gotowy od razu po zamontowaniu.

>>> zobacz więcej o podparciu stropów panelowych

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


Data publikacji: 29 lipca 2021

Zobacz także

Specjalne preparaty zamykające powierzchnię betonu chronią przed utratą wilgoci, eliminując konieczność polewania stropu wodą przez kilka pierwszych dni (fot. Adam Penger)PYTANIA I DYLEMATY

Jak zabezpieczyć strop przed wysychaniem, kiedy nie ma możliwości pielęgnacji?

W piątek do południa musimy betonować strop, a na weekend wyjeżdżamy – i my, i wykonawcy. Nie ma kto polewać świeżego stropu wodą. Przy obecnej pogodzie (upały) obawiamy się popękania betonu. Czy można jakoś temu zaradzić?
Strop może być czynnikiem wpływającym na komfort akustyczny w domu (rys. Eryka Rakoczy)STROPY PANELOWE

Ciche stropy panelowe

Przez wielu inwestorów niesłusznie bagatelizowana, akustyka stropu ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu domowników. A stropy panelowe są jednymi z „najcichszych”.
Wysoka temperatura przyspiesza utratę wilgotności, a to dla świeżego betonu bardzo niekorzystne. Sprawdź, jak zapewnić właściwą pielęgnację stropu we wczesnej fazie wiązania (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Pielęgnacja stropu latem

Roboty budowlane idą pełną parą. Pamiętajmy jednak, że upał daje się we znaki nie tylko nam, ale i świeżym betonowym konstrukcjom. Zobacz, jak dbać o strop Teriva Panel we wstępnej fazie dojrzewania.