Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pielęgnacja stropu latem

Roboty budowlane idą pełną parą. Pamiętajmy jednak, że upał daje się we znaki nie tylko nam, ale i świeżym betonowym konstrukcjom. Zobacz, jak dbać o strop Teriva Panel we wstępnej fazie dojrzewania.

Strop panelowy Teriva Panel to konstrukcja zespolona, złożona z prefabrykowanych płyt z częściowo zakotwionym zbrojeniem kratownicowym oraz warstwy nadbetonu grubości od 4 do 8 cm (nadbeton wykonuje się razem z betonowaniem wieńców, wymianów, podciągów itp.). Zamontowane prefabrykaty są całkowicie odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne, jednak beton – jak każdy materiał zawierający spoiwo cementowe – na wczesnym etapie wiązania potrzebuje odpowiednich warunków. Najważniejsza jest właściwa wilgotność, a latem, kiedy mamy wysoką temperaturę, palące słońce i ciepły wiatr, jej utrzymanie nie jest łatwe.

Betonowanie stropu wymaga sprawnej organizacji prac, a później właściwej pielęgnacji świeżej konstrukcji (fot. stropy.pl)
Betonowanie stropu wymaga sprawnej organizacji prac, a później właściwej pielęgnacji świeżej konstrukcji (fot. stropy.pl)

Najtrudniejsza, najbardziej dynamiczna faza dojrzewania betonu przypada na początek wiązania, na pierwsze dwie doby. Następująca w tym czasie niekontrolowana utrata wilgotności drastycznie zwiększa skurcz plastyczny, co może spowodować zarysowanie lub spękanie betonu i obniżenie parametrów zespolonego ustroju stropowego. Tymczasem w okresie upałów woda intensywnie paruje, dodatkowo wspomagana przez ciepło hydratacji, towarzyszące reakcji chemicznej zachodzącej w mieszance. Jak zatem radzić sobie ze stropem przez pierwsze kilka dni po montażu?

Przede wszystkim w miarę możliwości dostosujmy harmonogram prac do pogody. Unikajmy betonowania w porze największych upałów, raczej też nie betonujmy rano, bo w południe, po kilku godzinach, akurat w najtrudniejszym dla mieszanki momencie, na pewno przygrzeje. Nie ma to sensu. Najlepiej zamówić beton na godziny wieczorne, dajemy wtedy konstrukcji parę godzin spokojnego dojrzewania we względnym chłodzie.

Przygotujmy się do betonowania jeszcze zanim przyjedzie „gruszka”. Dzień wcześniej albo rano (zależnie od harmonogramu) obficie zlejmy płyty stropowe wodą, żeby nasyciły się nią i nie odciągały jej później z mieszanki. Zadbajmy też o kwestie organizacyjne, upewnijmy się, że wykonawcy w swoim zespole będą w stanie sprawnie rozgarniać i wyrównywać mieszankę.

Wykładany na prefabrykaty beton powinien być zawibrowany i wyrównany – najlepiej, jeśli odbywa się to w miarę równolegle, dlatego warto zadbać o odpowiedni skład ekipy budowlanej (fot. stropy.pl)
Wykładany na prefabrykaty beton powinien być zawibrowany i wyrównany – najlepiej, jeśli odbywa się to w miarę równolegle, dlatego warto zadbać o odpowiedni skład ekipy budowlanej (fot. stropy.pl)

Wyrównaną powierzchnię stropu warto dodatkowo zatrzeć. Zamykamy w ten sposób pory, co sprzyja utrzymaniu wilgoci w strukturze betonu i ogranicza parowanie. Innym sposobem na zamknięcie porów jest stosowanie specjalnych powierzchniowych środków chemicznych. W ostateczności można przykryć całą powierzchnię stropu wilgotną watą lub folią.

Po zakończeniu prac jak najszybciej rozpocznijmy polewanie stropu wodą. Mgiełkę można rozpylić już po dwóch godzinach (w przeciwieństwie do kropli wody, mgiełka nie odciska śladów na miękkim jeszcze betonie). Później polewanie powinniśmy powtarzać przynajmniej dwa razy dziennie, a nawet częściej, jeśli tak zdecyduje kierownik budowy. Zaleca się utrzymywać ten proces przez 5-8 dni.


Gotowy strop należy przez około tydzień dwa razy dziennie polewać wodą (fot. stropy.pl)

Pamiętajmy, że nie tylko słońce i temperatura są groźne dla świeżo wykonanego stropu, czy to Teriva Panel, czy jakiegokolwiek innej konstrukcji wymagającej betonowania. Intensywnie wysusza również wiatr, dlatego zachmurzone, ale ciepłe i wietrzne dni bywają na budowie zdradliwe i niejeden strop uległ zniszczeniu wskutek zaniedbania obowiązku polewania wodą („bo po co, skoro nie ma słońca”).  Poza tym świeży beton musimy przez pierwsze godziny chronić przed ulewnym deszczem.

W Polsce w ostatnich latach na zmianę szaleją upały, wichury i burze, coraz trudniej o sprzyjające okienko pogodowe. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na pewną elastyczność w harmonogramie, warto rozważyć wybór stropu prefabrykowanego nie wymagającego betonowania, jak strop panelowy typu Smart.

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


 

Data publikacji: 26 czerwca 2021

Zobacz także

Deskowanie pod strop zawsze powinno się zwilżyć - jeśli pada, deszcz wyręcza wykonawców (fot. KMR)PYTANIA I DYLEMATY

Czy deszcz może zaszkodzić szalunkom pod strop?

Robimy strop monolityczny. W trakcie rozkładania zbrojenia, przez dwa dni padał deszcz, nocą obficie. Czy nie zaszkodzi to szalunkom, nie osłabi drewna? Albo nie wpłynie na jakość betonu?
Zobacz, jak krok po kroku przebiega montaż stropu panelowego Vector (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Strop Vector krok po kroku

Nazywany „gęstożebrowym stropem zespolonym”, Vector to strop panelowy zbudowany z cienkich prefabrykowanych płyt z fabrycznie przygotowanym zbrojeniem, przeznaczonych do zabetonowania. Zobacz, jak przebiega jego montaż od projektu po rozformowanie.
Poza prefabrykowanymi płytami, do montażu stropu panelowego potrzebne będzie jeszcze zbrojenie dodatkowe, podpory, kształtki wieńcowe, beton i materiały pomocnicze. Zobacz artykuł (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Płyty stropowe – i co jeszcze?

Zbrojenie rozdzielcze, beton, kształtki wieńcowe, stemple, materiały pomocnicze… Zobacz, co - poza prefabrykatami - będzie nam potrzebne przy stropach panelowych.