Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ciche stropy panelowe

Przez wielu inwestorów niesłusznie bagatelizowana, akustyka stropu ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu domowników. A stropy panelowe są jednymi z „najcichszych”.

Akustyka stropu ma niebagatelne znaczenie dla komfortu mieszkania we własnym domu (fot. stropy.pl) Mieszkanie w bloku to nieustająca wspólnota dźwięków. Wiemy, kiedy sąsiedzi zapraszają gości, słyszymy odgłosy tupotu stóp ich dzieci, szczekanie psa czy muzykę. i działa to oczywiście w obie strony. Decydując się na budowę domu, mamy wrażenie, że wszystkie te uciążliwości się skończą. No bo o jakiej akustyce w ogóle mowa, skoro będziemy sami ze sobą? 
Rzeczywiście, we własnym domu nie jesteśmy narażeni na hałas sąsiadów (ani oni na nasz). Jednak dźwięki generowane w rodzinnym gronie… też potrafią mocno przeszkadzać. Zwłaszcza, jeśli zmienia się dotychczasowa sytuacja, pojawiają się dzieci, odwiedzają nas ich głośni nastoletni goście, ktoś z domowników zaczyna lekcje gry na skrzypcach czy perkusji itp. Teoretycznie mamy dom o wydzielonej strefie nocnej i dziennej, pokoje mają drzwi, na papierze zapewniliśmy sobie odpowiednie warunki na każdą porę dnia i aktywności. Tymczasem dźwięki podskoków, zabawy, muzyki w dużej mierze niosą się między tymi strefami właśnie przez strop! Okazuje się, że znowu mamy „sąsiadów”. I dużo byśmy oddali za możliwość redukcji ich hałasu chociaż o kilka decybeli. Zamiast denerwować się poniewczasie, lepiej już na etapie budowy zadbać o to, aby strop był odpowiednio "cichy".

Od czego zależy akustyka stropu

Przede wszystkim od jego masy powierzchniowej. Im bardziej masywny strop, tym lepiej tłumi zarówno drgania uderzeniowe, jak i dźwięki powietrzne. Ważna jest też wysokość, czyli mówiąc potocznie grubość stropu – przy czym mówimy o warstwie konstrukcyjnej, bez układanych na wierzchu warstw podłogowych (bez izolacji, jastrychu, posadzki).

Pod względem akustyki stropy panelowe stoją na równi z monolitycznymi, a są bez porówniania łatwiejsze i szybsze w montażu (fot. KONBET, stropy.pl)
Pod względem akustyki stropy panelowe stoją na równi z monolitycznymi, a są bez porówniania łatwiejsze i szybsze w montażu (fot. KONBET, stropy.pl)  

Parametrami decydującymi o akustyce stropu są: wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw (odpowiada za dźwiękoizolacyjność związaną z rozchodzeniem się hałasu w powietrzu, jak rozmowa czy muzyka) oraz wskaźnik poziomu uderzeniowego Ln,w (tłumienie drgań powstających podczas chodzenia, skakania, upadku przedmiotu na podłogę). Oblicza się je dla konkretnego typu i grubości stropu. Na ich podstawie, uwzględniając stosowne poprawki (dla L) i wskaźniki adaptacyjne (dla R) wyznacza się wskaźniki R’A1 i L’n,w. Ich wartości dla stropów w domu jednorodzinnym powinny wynosić:

  • R’A1 ≥ 45 dB
  • L’n,w ≤ 63 dB

To wartości graniczne. Im wskaźniki będą lepsze, tym mniej dotkliwie odczujemy ewentualny niekorzystny akustycznie rozwój domowej codzienności.

Jeśli chodzi o dźwięki uderzeniowe, to wskaźnik Ln,w w stropach (również panelowych) wynosi ok. 65-75 dB. To za dużo. Aby strop spełniał wymagania normowe, trzeba wykonać na nim podłogę pływającą. Odpowiednio zaprojektowane warstwy podłogowe, w tym izolacja z wełny mineralnej lub styropianu, zapewniają tzw. przyrost izolacyjności ΔLw i pozwalają „dopiąć” parametr L'n,w do tego wymaganego przepisami. Warto przy tym zauważyć, że choć podłoga pływająca znacząco redukuje ostateczną wartość wskaźnika poziomu uderzeniowego, to na izolacyjność od dźwięków powietrznych R’A1 ma niewielki wpływ (w stropach monolitycznych i panelowych zaledwie 1-2 dB, w gęstożebrowych nieco większy 5-7 dB). Między innymi dlatego przy wyborze stropu tak ważny jest wskaźnik właściwy Rw, czyli ten odnoszący się do płyty konstrukcyjnej stropu. Im wyższa wartość wskaźnika właściwego, tym przecież lepsza izolacyjność akustyczna całej przegrody. I to nieprawda, że kilka decybeli różnicy w parametrach poszczególnych typów stropu nie ma znaczenia. Pozornie nieistotna redukcja poziomu hałasu o 5-6 dB to dla naszych uszu kolosalna różnica, mniejsze natężenie niepożądanych dźwięków zawsze korzystnie wpływa na nasz wewnętrzny spokój. Warto zapewnić sobie ten komfort niezależnie od późniejszych warstw wykończeniowych.

Akustyka stropów panelowych

Zestawienie parametrów akustycznych stropów panelowych zamieszczone jest poniżej w tabeli. Najlepsze właściwości dźwiękoizolacyjne wykazuje strop panelowy Vector. Przy grubości 20 cm jego wskaźnik Rw = 58,3 dB, a przy 24 cm - aż 61,2 dB. Odpowiada to akustyce klasycznego stropu monolitycznego (ok. 58 dB przy 20 cm), który uchodzi za najbardziej „cichy”. Jednocześnie strop Vector jest nieporównywalnie mniej pracochłonny (szalowanie, stemplowanie i zbrojenie monolitu vs prefabrykaty), a przez to szybszy i wygodniejszy w budowie, co również stanowi istotny czynnik decydujący o wyborze technologii.   

W tej samej wysokiej klasie akustycznej plasuje się strop Teriva Panel (oraz jego odpowiednik, złożony z podwójnych, szerszych płyt Teriva S-panel), który przy grubości 20 cm osiąga wskaźnik Rw = 55,9 dB (dla porównania – klasyczna gęstożebrowa Teriva nawet przy 24 cm ma wskaźnik Rw poniżej 45 dB). Tuż za liderami mamy strop panelowy Smart, również z ponadnormatywnym wskaźnikiem Rw = 52,4 dB.

Wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej stropów panelowych
* Ostateczny wskaźnik R’A1 jest średnio o 1-2 dB niższy – różnicę tę niweluje warstwa podłogi pływającej

Jak widać, stropy panelowe nawet bez warstw podłogowych z nawiązką spełniają wymagania w zakresie izolacyjności od dźwięków powietrznych. Jeśli chodzi o dźwięki uderzeniowe, to - podobnie jak w każdym innym typie stropu - wskaźnik Ln,w w stropach panelowych wynosi ok. 65-75 dB. Tak czy inaczej należy więc wykonać  podłogę pływającą. Stanowić ona będzie dodatkową barierę dźwiękoizolacyjną.

Komfort akustyczny, przez lata usuwany w cień, obecnie brany jest w budownictwie pod lupę i w kontekście naszego zdrowia okazuje się cechą budynku niezwykle istotną. Hałas negatywnie wpływa na zdolność do koncentracji i pracy, a także na jakość odpoczynku czy snu. W domach jednorodzinnych nie musimy godzić się na rozwiązania narzucone odgórnie. Możemy sami świadomie decydować o technologiach budowy poszczególnych przegród – w tym stropu. Warto uwzględnić w kryteriach wyboru stropu również czynnik związany z jego akustyką.


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
>>> PRZEJDŹ DO FORMULARZA
przejdź do formularza wyceny stropu


Tabela wg danych obliczeniowych KONBET, stropy.pl
Rysunek: Eryka Rakoczy

Data publikacji: 12 lipca 2021

Zobacz także

Wysoka temperatura przyspiesza utratę wilgotności, a to dla świeżego betonu bardzo niekorzystne. Sprawdź, jak zapewnić właściwą pielęgnację stropu we wczesnej fazie wiązania (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Pielęgnacja stropu latem

Roboty budowlane idą pełną parą. Pamiętajmy jednak, że upał daje się we znaki nie tylko nam, ale i świeżym betonowym konstrukcjom. Zobacz, jak dbać o strop Teriva Panel we wstępnej fazie dojrzewania.
Deskowanie pod strop zawsze powinno się zwilżyć - jeśli pada, deszcz wyręcza wykonawców (fot. KMR)PYTANIA I DYLEMATY

Czy deszcz może zaszkodzić szalunkom pod strop?

Robimy strop monolityczny. W trakcie rozkładania zbrojenia, przez dwa dni padał deszcz, nocą obficie. Czy nie zaszkodzi to szalunkom, nie osłabi drewna? Albo nie wpłynie na jakość betonu?
Zobacz, jak krok po kroku przebiega montaż stropu panelowego Vector (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Strop Vector krok po kroku

Nazywany „gęstożebrowym stropem zespolonym”, Vector to strop panelowy zbudowany z cienkich prefabrykowanych płyt z fabrycznie przygotowanym zbrojeniem, przeznaczonych do zabetonowania. Zobacz, jak przebiega jego montaż od projektu po rozformowanie.