Nachylenie połaci dachowej to bardzo istotna kwestia i dla projektanta, i dla inwestora. Im spadek mniejszy, tym bardziej restrykcyjne wymagania w zakresie szczelności, z kolei im większy – tym ważniejsze stają się kwestie montażu pokrycia, odprowadzania wody deszczowej i ochrony przeciwśniegowej. Określony zakres kąta nachylenia dachu jest też często parametrem narzuconym w warunkach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Klasyfikacja dachów w zależności od nachylenia:
Znany jest też mniej obligatoryjny, ale równie często funkcjonujący podział, według którego wszystkie dachy do 10 stopni są płaskimi, a powyżej tej wartości – stromymi.
Uwaga! Spadek połaci może być podawany w stopniach lub procentach, gdzie 100% odpowiada kątowi nachylenia 45 stopni, zgodnie z poniższymi wzorami:
>>> nachylenie [%] = 100 x tg α [0].
>>> nachylenie [0] = arctg (nachylenie [%] / 100 ) x 180 / π.
Niektóre decyzje może zatwierdzić kierownik budowy. Inne wymagać będą ponownego uzyskania pozwolenia na budowę, a czasami wręcz odmowy wszczęcia prac, jeśli np. wykraczają poza ustalenia MPZP. Zmiana spadku oznacza też zmianę długości elementów więźby dachowej, ponadto może wpłynąć na modyfikację schematu statycznego konstrukcji budynku, szczególnie ścian szczytowych, fundamentów i stropu poddasza, a także na zalecany sposób montażu dachówek.
Dachówki ceramiczne i cementowe dostępne są na rynku w szerokiej gamie modeli. Warto jednak podkreślić, że możliwość wyboru podlega pewnym ograniczeniom, głównie ze względu na kąt nachylenia dachu. Najpopularniejszy w budownictwie jednorodzinnym dach o spadku 30-45 stopni sprawdza się w naszym klimacie z każdym modelem dachówki, bez dodatkowego uszczelnienia poszycia. Również bardzo strome dachy nie stanowią dla dachówek problemu.
Dachy umiarkowanie strome i strome nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń uszczelniających i nie stawiają ograniczeń w wyborze modelu dachówki (fot. CREATON)
Newralgiczne są dachy o małym spadku, gdzie nie mamy pełnej dowolności w wyborze modelu pokrycia. Największą swobodę dają tu dobrej jakości dachówki ceramiczne. Przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń, np. termozgrzewalnej membrany, możemy pokryć nimi dach o nachyleniu od 10 stopni (TITANIA, SIMPLA) a nawet od 7 stopni (PREMION, SINFONIE czy FUTURA marki CREATON). Co istotne, nie wymaga się pod nie pełnego deskowania. Również dachówki cementowe CREATON (GÖTEBORG, KAPSTADT) można z powodzeniem położyć na dach o stosunkowo niskim spadku, od 10 stopni. Choć ich zamki nie są tak rozbudowane jak w modelach ceramicznych, to jednak podwójne zamki i zapory wodne solidnie zabezpieczają przed wnikaniem wody i śniegu pod połać.
Mniejszy kąt nachylenia dachu sprawia, że zwiększają się wymagania względem szczelności pokrycia i poszycia dachowego oraz sposobu montażu dachówek, stąd wybór modeli staje się ograniczony (fot. CREATON)
Więcej informacji, porad oraz ciekawych inspiracji na temat dachówek ceramicznych i cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.
Źródło: materiały prasowe CREATON POLSKA.
Data publikacji: 15 czerwca 2023
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.