Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jakie znaczenie ma kąt nachylenia połaci?

Spadek dachu jest parametrem, który wpływa na estetykę, szczelność i koszt wykonania dachu, determinuje też wybór pokrycia. Co warto wiedzieć przed zakupem dachówki?

Nachylenie połaci dachowej to bardzo istotna kwestia i dla projektanta, i dla inwestora. Im spadek mniejszy, tym bardziej restrykcyjne wymagania w zakresie szczelności, z kolei im większy – tym ważniejsze stają się kwestie montażu pokrycia, odprowadzania wody deszczowej i ochrony przeciwśniegowej. Określony zakres kąta nachylenia dachu jest też często parametrem narzuconym w warunkach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.


Klasyfikacja dachów w zależności od nachylenia:

  • dachy strome - powyżej 45 stopni,
  • dachy umiarkowanie strome – od 12 do 45 stopni,
  • dachy o niskim kącie nachylenia - od 6 do 12 stopni,
  • dachy płaskie (choć tak naprawdę całkiem płaskie nie są) - od 3 do 6 stopni.

Znany jest też mniej obligatoryjny, ale równie często funkcjonujący podział, według którego wszystkie dachy do 10 stopni są płaskimi, a powyżej tej wartości – stromymi.


Wyliczenie kąta nachylenia dachu w procentach dokonuje się wg określonego wzoru (fot. CREATON)

Uwaga! Spadek połaci może być podawany w stopniach lub procentach, gdzie 100% odpowiada kątowi nachylenia 45 stopni, zgodnie z poniższymi wzorami:

>>> nachylenie [%] = 100 x tg α [0].

>>> nachylenie [0] = arctg (nachylenie [%] / 100 ) x 180 / π.


Jakie są konsekwencje zmiany kąta nachylenia dachu?

Niektóre decyzje może zatwierdzić kierownik budowy. Inne wymagać będą ponownego uzyskania pozwolenia na budowę, a czasami wręcz odmowy wszczęcia prac, jeśli np. wykraczają poza ustalenia MPZP. Zmiana spadku oznacza też zmianę długości elementów więźby dachowej, ponadto może wpłynąć na modyfikację schematu statycznego konstrukcji budynku, szczególnie ścian szczytowych, fundamentów i stropu poddasza, a także na zalecany sposób montażu dachówek. 

Wybór pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne i cementowe dostępne są na rynku w szerokiej gamie modeli. Warto jednak podkreślić, że możliwość wyboru podlega pewnym ograniczeniom, głównie ze względu na kąt nachylenia dachu. Najpopularniejszy w budownictwie jednorodzinnym dach o spadku 30-45 stopni sprawdza się w naszym klimacie z każdym modelem dachówki, bez dodatkowego uszczelnienia poszycia. Również bardzo strome dachy nie stanowią dla dachówek problemu.

Dachy umiarkowanie strome i strome nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń uszczelniających i nie stawiają ograniczeń w wyborze modelu dachówki (fot. CREATON)
Dachy umiarkowanie strome i strome nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń uszczelniających i nie stawiają ograniczeń w wyborze modelu dachówki (fot. CREATON)

Newralgiczne są dachy o małym spadku, gdzie nie mamy pełnej dowolności w wyborze modelu pokrycia. Największą swobodę dają tu dobrej jakości dachówki ceramiczne. Przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń, np. termozgrzewalnej membrany, możemy pokryć nimi dach o nachyleniu od 10 stopni (TITANIA, SIMPLA) a nawet od 7 stopni (PREMION, SINFONIE czy FUTURA marki CREATON). Co istotne, nie wymaga się pod nie pełnego deskowania. Również dachówki cementowe CREATON (GÖTEBORG, KAPSTADT) można z powodzeniem położyć na dach o stosunkowo niskim spadku, od 10 stopni. Choć ich zamki nie są tak rozbudowane jak w modelach ceramicznych, to jednak podwójne zamki i zapory wodne solidnie zabezpieczają przed wnikaniem wody i śniegu pod połać.

Mniejszy kąt nachylenia dachu sprawia, że zwiększają się wymagania względem szczelności pokrycia i poszycia dachowego oraz sposobu montażu dachówek, stąd wybór modeli staje się ograniczony (fot. CREATON)
Mniejszy kąt nachylenia dachu sprawia, że zwiększają się wymagania względem szczelności pokrycia i poszycia dachowego oraz sposobu montażu dachówek, stąd wybór modeli staje się ograniczony (fot. CREATON)

 


Więcej informacji, porad oraz ciekawych inspiracji na temat dachówek ceramicznych i cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.


Źródło: materiały prasowe CREATON POLSKA.

Data publikacji: 15 czerwca 2023

Zobacz także

Jakich formalności trzeba dopełnić decydując się na wymianę pokrycia dachowego? (fot. CREATON)DACH

Wymiana dachu - formalności

Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy wymagane jest pozwolenie na wymianę dachu?
Blachodachówka to popularny wśród inwestorów, zgrabny i ekonomiczny materiał pokryciowy (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)INSPIRACJE

Jaki dach wybrać?

Rodzaj pokrycia dachowego najczęściej zasygnalizowany jest w projekcie, ale umówmy się – to tylko początek trudnej drogi poszukiwań wymarzonego dachu. Jakie kroki podjąć przed ostateczną decyzją? Materiał prasowy Blachy Pruszyński.
Innowacyjny system 2w1, czyli Galeco DACHRYNNAAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Galeco DACHRYNNA – sekret idealnego dopasowania

Galeco jak zawsze innowacyjnie! W ofercie pojawił się pierwszy na rynku zintegrowany system 2w1, łączący dach z ukrytym systemem rynnowym.