Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Remont cieplny dachu – dofinansowanie do termomodernizacji

Poprawa jakości termoizolacji dachu pozwala cieszyć się lepszym komfortem na poddaszu i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Koszty nie są małe, ale istnieje wiele możliwości wsparcia finansowego.

Najczęstszą praktyką termomodernizacyjną jest ocieplanie ścian i wymiana okien. Poprawę bilansu energetycznego domu możemy jednak uzyskać również inwestując w panele fotowoltaiczne na dachu lub po prostu remont połączony z wymianą pokrycia i ocieplenia samego dachu. Takie działania długofalowo przynosić będą spore oszczędności i poprawią nam cieplne warunki w domu, jednak sama inwestycja nie należy do tanich. Na szczęście na jej poczet udzielane są różne formy wsparcia finansowego.

Po co ocieplać dach?

Ocieplenie dachu to wieloaspektowa modernizacja. Oczywistym i najbardziej pożądanym skutkiem jest poprawa komfortu przebywania na poddaszu - zimą pomieszczenia nie będą się tak szybko wychładzały, a podczas upałów wnętrze wolniej będzie się nagrzewać. To w bezpośredni sposób przekłada się na ograniczenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji. Przy okazji poprawiona zostanie również akustyka poddasza.

Termomodernizacja jest jednym ze sposobów, by ograniczyć własny ślad węglowy, zwiększa też wartość naszego domu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Termomodernizacja jest jednym ze sposobów, by ograniczyć własny ślad węglowy, zwiększa też wartość naszego domu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Właściwe ocieplenie połaci pomaga zachować dach w dobrej kondycji. Ograniczenie migracji ciepła w zimie zapobiega topnieniu zalegającego śniegu i tworzeniu zapór lodowych, które mogą być szkodliwe dla dachu, a nawet nieodwracalnie go uszkadzać.

Dofinansowanie termomodernizacji dachowej

Większość programów dofinansowujących, które dotyczą termomodernizacji, polega na zwrocie kosztów poniesionych przy pracach remontowych (a więc na zakup i montaż należy najpierw przeznaczyć środki z własnej kieszeni). Są jednak wyjątki, na przykład program „Czyste Powietrze Plus” pozwala na otrzymanie środków na prace remontowe przed ich rozpoczęciem. Dotacje przyjmują różne formy, między innymi: bezzwrotna dotacja, pożyczka o obniżonym oprocentowaniu, dopłata do kredytów albo ulga podatkowa.

Lista dostępnych dotacji i programów dostępnych dla osób fizycznych, mieszkań i domów jednorodzinnych:

  • Czyste Powietrze Plus – nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, kwota dotacji liczona jest według dochodu. Podstawowy poziom wynosi 30 000 zł, kolejny próg to 47 000 zł, a najwyższy – 79 000 zł. Możliwe jest prefinansowanie połowy tej kwoty;
  • Stop Smog – bezzwrotna dotacja dla osoby korzystającej z termomodernizacji, nawet do całkowitego zwrotu za koszty poniesione przy remoncie, ale przeważnie nie więcej niż około 53 000 zł na budynek lub lokal (w przypadku wielu lokali w budynku);
  • Ulga termomodernizacyjna – ulga podatkowa, gdzie można odliczyć 53 000 zł na jedną osobę rozliczającą się. Taka ulga może być wykorzystywana przez 6 lat, co roku, od pierwszych poniesionych kosztów, maksymalnie do wspólnej wartości 53 000 zł;
  • Premia termomodernizacyjna – to spłata kredytu na remont: 16% kosztów modernizacji lub 21% kosztów modernizacji, ale tylko pod warunkiem montażu mikroinstalacji OZE o mocy minimalnej 1kW (w przypadku domów jednorodzinnych) lub 6 kW (w każdym pozostałym projekcie). Przy tej formie pomocy wymagane jest przeprowadzenie finansowania termomodernizacji z zaciągniętego kredytu oraz zorganizowanie audytu energetycznego.

Istnieją też dotacje i wsparcia finansowe na montowanie samych paneli fotowoltaicznych. O pomoc możemy prosić programy takie jak Mój Prąd, Agroenergia, dotacja warszawska czy EKO-KLIMAT (w województwie kujawsko-pomorskim).

UWAGA! Wraz z montażem lub wymianą ocieplenia często demontujemy stare pokrycie dachowe. Jeśli podczas wymiany pokrycia musimy pozbyć się eternitu, to możemy skorzystać z pomocy Krajowego Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest. Zwraca on koszty zdejmowania eternitu z dachu i jego utylizacji.

Nowe pokrycie dachowe to gwarantowana na kilkadziesiąt lat szczelność dachu i istotna poprawa estetyki budynku (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Nowe pokrycie dachowe to gwarantowana na kilkadziesiąt lat szczelność dachu i istotna poprawa estetyki budynku (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI, na zdjęciu panel dachowy na rąbek)

Pamiętajmy, że wymiana pokrycia dachowego nie podlega wsparciu, musimy nabyć materiały i zapłacić dekarzom z własnej kieszeni. Dlatego ważne, żeby zaplanować takie pokrycie, które będziemy w stanie kupić samodzielnie. Po estetyczne, trwałe i ekonomiczne rozwiązania możemy sięgnąć do oferty Blachy Pruszyński, w której znajdziemy między innymi nowoczesne blachodachówki i blachy trapezowe.

Jak wnieść o dofinansowanie na termomodernizację dachu?

Zasady otrzymania wsparcia finansowego są różne, ale procedury wszędzie podobne. Żeby wyrazić chęć udziału w programie dofinansowania naszych modernizacji dachowych, najpierw należy złożyć wniosek. Dopiero potem możemy zawrzeć umowę o dofinansowanie (w przypadku premii termomodernizacyjnej może ono nastąpić dopiero po audycie energetycznym). Realizacja naszego projektu musi być zgodna z założeniami i zasadami programu. Po remoncie ocieplenia dachowego musimy zebrać i przedstawić dokumentację wydatków. Cały proces kończy się otrzymaniem przez nas ustalonej kwoty zwrotu za inwestycję.

Jeśli chcemy skorzystać z prefinansowania – tak jak w przypadku programu Czyste Powietrze Plus – ważnym elementem jest posiadanie już podpisanej umowy wykonawczej na konkretne modernizacje zawarte w ramach projektu.

Jeżeli przed lub podczas korzystania z dofinansowania pojawią się jakiekolwiek problemy lub pytania, najlepszymi miejscami do konsultacji są gminy (w przypadku programów Stop Smog i dotacja warszawska), WFOŚiGW (Czyste Powietrze Plus i EKO-KLIMAT), Krajowa Informacja Skarbowa (ulgi podatkowe) i BGK (premia termomodernizacyjna). Wszystkie informacje powinny również być dostępne na doradztwo-energetyczne.gov.pl.

 


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński.

Data publikacji: 26 października 2023

Zobacz także

Panele fotowoltaiczne Wevolt X-Tile od Wienerberger przeznaczone sa do układania razem z wybranymi modelami płaskich dachówek ceramicznych (fot. WIENERBERGER)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

PV Wevolt X-Tile

Wienerberger wprowadza do oferty nowoczesne panele fotowoltaiczne Wevolt X-Tile zintegrowane z płaskimi dachówkami ceramicznymi.
Czy lukę pod wiązarami powinno się osłonić na czas przerwania prac?PYTANIA I DYLEMATY

Czy zamknąć przestrzeń między wieńcem a wiązarami?

Chciałbym skończyć w tym roku prace budowlane i zostawić budynek na zimę. Czy muszę zamknąć jakoś przestrzeń pod dachem?
Niebanalny kształt karo to gwarancja, że budynek będzie wyglądał elegancko, a jednocześnie wyróżniał się na tle innych (fot. Blachy Pruszyński)DACH IDEALNY

Panele dachowe KARO

Postaw na stylowy dach i elewację domu. Zobacz, czym wyróżniają się panele dachowe KARO i poznaj ich szerokie zastosowanie.