Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wymiana dachu - formalności

Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy wymagane jest pozwolenie na wymianę dachu?

Szykując się na remont dachu, nie wystarczy wiedzieć, jakie są rodzaje pokryć dachowych i ile to będzie kosztować. Należy również zapoznać się z przepisami. Niektóre czynności wystarczy zgłosić do właściwych urzędów, inne wymagają formalnego pozwolenia. Dla określenia niezbędnych czynności prawnych kluczowe jest ustalenie zakresu zaplanowanych prac.

Jeśli tylko zmieniamy starą dachówkę na nową, to odtwarzamy pierwotny wygląd połaci i w myśl przepisów prawa budowlanego takie działanie uznaje się za remont. Jego przeprowadzenie nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Wyjątkiem są domy-bliźniaki oraz wchodzące w skład zabudowy szeregowej. Wymiana pokrycia na ich dachach wymaga zawiadomienia odpowiednich organów.

Inaczej jest w przypadku, gdy ingerujemy w więźbę dachową, wstawiamy nowe okna połaciowe albo wykonujemy np. lukarnę czy izolację nakrokwiową, co zmienia kubaturę budynku. Takie działania uznawane są za przebudowę i zgodnie z przepisami prawa budowlanego zawsze wymagają zgłoszenia do odpowiednich organów.

Ingerencja w więźbę dachową, dodanie nowych okien czy zmiana kubatury budynku uznawane są za przebudowę i wymagają zgłoszenia organom (fot. CREATON)
Ingerencja w więźbę dachową, dodanie nowych okien czy zmiana kubatury budynku uznawane są za przebudowę i wymagają zgłoszenia organom (fot. CREATON)​

Pozwolenie konieczne będzie w dwóch sytuacjach: wtedy, gdy przebudowa skutkować będzie zwiększeniem obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie oraz kiedy dokonujemy wymiany pokrycia na dachu budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatora. W tym ostatnim przypadku, poza pozwoleniem, musimy też liczyć się z ograniczeniami w zakresie doboru nowego materiału – zazwyczaj wymaga się wykonania dachu z dachówek jak najwierniej odwzorowujących stare modele. Przykładowo w ofercie CREATON dla zabytkowych dachówek karpiówek przewidziany jest współczesny odpowiednik – karpiówka KLASSIK, a starą marsylkę można wymienić na ceramiczną RATIO lub RAPIDO, ewentualnie dopuszczony przez konserwatora model dachówki cementowej.

Odtworzenie pierwotnego wyglądu połaci uznaje się za remont i nie trzeba tego zgłaszać, chyba że budynek wpisany jest do rejestru zabytków lub objęty ochroną konserwatora – wówczas musimy uzyskać pozwolenie na wymianę pokrycia (fot. CREATON)
Odtworzenie pierwotnego wyglądu połaci uznaje się za remont i nie trzeba tego zgłaszać, chyba że budynek wpisany jest do rejestru zabytków lub objęty ochroną konserwatora – wówczas musimy uzyskać pozwolenie na wymianę pokrycia (fot. CREATON)

Konrad Ścisłowicz, doradca handlowo-techniczny CREATON Polska, radzi, aby przed rozpoczęciem wymiany pokrycia dachowego sprawdzić także obowiązujący na danym terenie plan zagospodarowania przestrzennego. „Nasz wybór mogą w dużym stopniu ograniczać warunki zabudowy określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się bowiem, że na terenie danego miasta bądź regionu Polski obowiązują konkretne wytyczne w zakresie koloru lub też rodzaju pokrycia dachowego”. Wyszczególnione w ten sposób założenia będziemy musieli uwzględnić w naszych planach.

Jak zgłosić przebudowę?

Zgłoszenie należy złożyć co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Do formularza należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz projekt przygotowany przez specjalistę. Jeżeli prezydent miasta (lub starosta) nie wniósł sprzeciwu, po upływie 21 dni od dokonania zgłoszenia możemy rozpocząć prace. Warto wiedzieć, że zgłoszenie traci ważność po upływie trzech lat od wskazanego terminu początku przebudowy.

Jak zaznacza Konrad Ścisłowicz: wykonując remont dachu, warto wiedzieć, jakie są rodzaje pokryć dachowych, znać ich zalety oraz ceny. Pomoże to w wyborze rozwiązania w pełni dopasowanego do naszych potrzeb. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny zapewniają dachówki cementowe, na przykład KAPSTADT, GOTEBORG czy HEIDELBERG marki CREATON. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych powłok PLANAR lub DURATOP PRO cechuje je duża trwałość, atrakcyjna estetyka oraz wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dobry produkt to pewność, że gotowy dach będzie wyróżniał się doskonałymi parametrami funkcjonalnymi i technicznymi”.

 


Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.


Źródło: materialy prasowe CREATON Polska.

Data publikacji: 28 maja 2023

Zobacz także

Blachodachówka to popularny wśród inwestorów, zgrabny i ekonomiczny materiał pokryciowy (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)INSPIRACJE

Jaki dach wybrać?

Rodzaj pokrycia dachowego najczęściej zasygnalizowany jest w projekcie, ale umówmy się – to tylko początek trudnej drogi poszukiwań wymarzonego dachu. Jakie kroki podjąć przed ostateczną decyzją? Materiał prasowy Blachy Pruszyński.
Innowacyjny system 2w1, czyli Galeco DACHRYNNAAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Galeco DACHRYNNA – sekret idealnego dopasowania

Galeco jak zawsze innowacyjnie! W ofercie pojawił się pierwszy na rynku zintegrowany system 2w1, łączący dach z ukrytym systemem rynnowym.
Czym się kierować przy wyborze konkretnych dachówek na dach? (fot. CREATON)DACH

Kupujemy dach

Dachówka dachówce nierówna. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?