Wbijamy nim gwoździe, używamy go do rozbijania remontowanych powierzchni, podważania, korzystamy przy montażu mebli. Młotek to przyrząd niezbędny w każdej skrzynce narzędziowej. Żeby jednak świadomie wykorzystać atrybuty takiego pomocnika, warto poznać kilka typów młotków i dobrać takie, który w wielu czynnościach sprawdzą się lepiej niż podstawowy klasyk.
Młotek jest jednym z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Kamienne młotki z rękojeścią stosowano już w Mezopotoamii, zaś ok. 5000 lat temu, w epoce brązu, pojawiły się pierwsze tego typu akcesoria z żelaza. Dziś sięgamy po młotki w nowoczesnej, udoskonalonej formie (fot. JUCO)
Myśląc o młotku, to właśnie ten typ wyobraża sobie większość z nas. Najbardziej popularny, klasyczny, ze stalowym, asymetrycznym obuchem. Młotki ślusarskie ważą od ok. 100 g do 2 kg. Do dokładnego przybicia niewielkich gwoździ, kiedy potrzebna jest duża precyzja, a mniejsza siła, przydadzą się te drobniejsze, lżejsze. W przypadku cięższych prac, np. demontażu różnorodnych konstrukcji, gdzie bardziej istotna niż precyzja jest moc uderzeniowa - lepiej sprawdzi się większy gabaryt. Ponieważ zazwyczaj trudno przewidzieć, z jakim wyzwaniem przyjdzie nam się zmierzyć w domu lub garażu, najlepiej zaopatrzyć się w dwa młotki ślusarskie o różnej wadze, co umożliwi nam szerokie spektrum działania.
Młotek ślusarski na trzonku drewnianym (na zdjęciu model 300 g) oraz nowoczesny z serii FIBERGLASS (na zdjeciu model 500 g) - z trzonem z włókna szklanego w kolorze żółtym , z gumą antypoślizgową TRP.
(fot. JUCO)
Jeśli lubimy mieć w domu narzędzia dobrej jakości, których nie będziemy musieli co kilka miesięcy wymieniać, przy wyborze produktów zwróćmy uwagę na to, czy spełniają one odpowiednią normę DIN. Zgodnie z nią, na stalowym obuchu młotka musi znajdować się trwale odciśnięte logo producenta. Sprawdźmy też, czy rękojeść jest właściwie wyprofilowana i zapewnia stabilny chwyt. "Młotek powinien dobrze leżeć w dłoni, a przy jego zakupie warto kierować się nie tylko ceną, lecz także jakością wykonania, techniką łączenia oraz użytymi materiałami. Dopasowane narzędzie to przyjemna, wymagająca mniej wysiłku praca" - mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO. W młotkach tej firmy obuch, czyli najważniejsza część robocza, jest kuta z certyfikowanej stali, szlifowana oraz hartowana indukcyjnie.
Do wbijania drewnianych elementów najlepiej nadaje się młotek kowalski. To dobry kompan do prac w domu i ogrodzie. Z jego użyciem sprawnie osadzimy np. pale ogrodzeniowe, palisadę albo kołki wokół świeżo posadzonych drzew. Przy wyburzeniach i wymagających pracach budowlanych niezastąpiony jest z kolei ciężki młotek rozłupak. Jego rękojeść jest masywniejsza, a obuch uformowany jest inaczej, niż w pozostałych młotkach - spłaszczona krawędź jest tu równoległa do trzonka (obrazowo można powiedzieć, że to, co w klasycznych modelach jest podstawą obucha, tutaj jest powierzchnią boczną). Oba typy mocnych pomocników mogą ważyć od 1 do nawet 10 kg. Dla bezpieczeństwa są wyposażone w plastikowy klin oraz metalową tulejkę, zabezpieczające osadzenie trzonka.
Od lewej: młotek murarski z trzonem metalowym, młotek kowalski o wadze 3 kg i młotek rozłupak 1,5 kg (fot. JUCO)
Z pewnością docenimy go podczas budowy lub remontu. Stalowy obuch młotka murarskiego ma dwa różne zakończenia. Spłaszczoną końcówką możemy obrobić cegły lub bloczki lub je podważyć, przyda się też specjalne nacięcie, ułatwiające wyjmowanie dużych gwoździ. Druga część posłuży np. do uderzania w dłuto czy też po prostu wbijania gwoździ.
Dostępny w ofercie JUCO młotek ciesielski z zębem MONOBLOCK ma charakterystyczną główkę, zakończoną tzw. pazurem. Przytrzymywanie gwoździ ułatwia specjalna magnetyczna wstawka.
Z jego zastosowaniem sprawnie wyciągniemy gwoździe, oderwiemy deski czy też podważymy różne elementy na zasadzie dźwigni.
To narzędzie zazwyczaj wyposażone jest w metalowy trzon z rękojeścią z tworzywa sztucznego.
Pamiętajmy, że bez względu na rodzaj narzędzi, ważna jest jakość ich wykonania, która ma wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo pracy. Gdy postawimy na te od renomowanych producentów, będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas. Potwierdzenie tej jakości stanowi gwarancja, która w przypadku rozwiązań JUCO – firmy, która funkcjonuje na rynku od 1958 roku - jest dożywotnia.
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych JUCO.
Data publikacji: 21 stycznia 2021
Budowa domu do stanu surowego to dopiero początek długiej drogi dzielącej zakup projektu od pierwszej nocy we własnej sypialni. Wybór podłóg, farb, płytek, rozwiązań do kuchni i łazienki, wszędzie dylematy, opinie i różne potrzeby... Na tej stronie będziemy starali się inspirować ciekawymi rozwiązaniami z zakresu wykończenia domu, zamieszczając trendy, nowinki, ciekawostki i propozycje - a gdzieniegdzie sypniemy garstką porad stricte praktycznych. Zapraszamy!