Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czy deszcz może zaszkodzić szalunkom pod strop?

W projekcie domu mamy strop monolityczny. Ekipa przez kilka dni szykowała deskowanie, panowie ustawiali stemple i zbijali szalunki. W trakcie rozkładania zbrojenia, przez dwa dni padał deszcz, nocą obficie. Czy nie zaszkodzi to szalunkom, nie osłabi drewna? Albo nie wpłynie na jakość betonu?

[Agata M.]

Deski szalunkowe puchną pod wpływem wody i deskowanie pod stropem staje się szczelniejsze (fot. KMR)
Deski szalunkowe puchną pod wpływem wody i deskowanie pod stropem staje się szczelniejsze (fot. KMR)

 


Odpowiada Tomasz Madej, doświadczony majster budowlany:

Deszcz nie tylko nie zaszkodzi szalunkom, ale wręcz poprawi ich jakość. My, wykonawcy, lubimy, kiedy dzień czy dwa przed betonowaniem pada, nie musimy wtedy polewać szalunków wodą. Deszcz nas wyręcza. Deskowanie zawsze powinno się zwilżyć, żeby nie odciągało wody z betonu, a latem, kiedy jest gorąco, ma to szczególne znaczenie. Poza tym deska "pije" wodę i puchnie, a te szczeliny, które zawsze w deskowaniu mamy, ładnie się wtedy zamykają. W rezultacie mniej brudnej betonowej wody ścieknie nam potem pod strop. Woda jest więc raczej przyjacielem budowy na tym etapie. Z całą pewnością nie osłabi drewna ani nie wpłynie na jakość betonu, dla którego wilgoć jest podstawą prawidłowego wiązania.

 

Data publikacji: 24 czerwca 2021

  • Inny majster 2021-07-08 21:22:28
    Zapomniałeś dodać, że deski nie mogą być zbyt wysuszone w momencie ich układania... Wielokrotnie widziałem jak po opadach deszczu całe deskowanie stawało dęba, a nawet wypychało ściany.
    Odpowiedz