Stropy panelowe składają się z prefabrykowanych sprężonych płyt oraz warstwy nadbetonu. Płyty stropowe pełnią funkcję nośną i jednocześnie stanowią szalunek tracony dla mieszanki betonowej, więc konstrukcja nie wymaga deskowania ani gęstego stemplowania. Również prace wykończeniowe nie przysparzają problemów. Ułożone ściśle jedna przy drugiej, oparte na przeciwległych ścianach nośnych, płyty stropowe tworzą od spodu równą płaszczyznę, poprzecinaną jedynie wzdłużnymi liniami łączeń. Łatwo taką powierzchnię wykończyć, nie wykonując sufitu podwieszanego (wiele instalacji można tu rozprowadzić bezpośrednio w stropie, więc często po prostu nie ma takiej konieczności).
Patrząc na strop panelowy od spodu, widzimy długie gładkie pasma szerokości 60 cm. Sufit możemy później w łatwy sposób otynkować – albo tylko pomalować, zostawiając w takiej surowej formie (fot. stropy.pl, na zdjęciu strop panelowy typu Vector jeszcze przed betonowaniem)
Przed tynkowaniem stropu zaleca się wykończenie łączeń między płytami, tzw. pachwin. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka późniejszego rysowania się lub pękania w tych miejscach gotowego sufitu wskutek pracy budynku podczas eksploatacji. Styki należy wypełnić drobnoziarnistą zaprawą o zwiększonej przyczepności, masą szpachlową albo wstępnie tynkiem (odpowiednio cementowo-wapiennym lub gipsowym). Po wypełnieniu i zatarciu pachwin można całość zagruntować i kłaść tynk właściwy.
Jeśli wzorem Skandynawów czy miłośników loftowych wnętrz chcemy tylko pomalować sufit, pozostawiając widoczne linie łączeń, przed naniesieniem farby wystarczy całość zagruntować. Takie rozwiązanie nie wpływa odczuwalnie na parametry stropu, to jedynie kwestia indywidualnej wrażliwości estetycznej.
Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
>>> PRZEJDŹ DO FORMULARZA
Data publikacji: 27 października 2021
Strop to jeden z trudniejszych pod względem projektowym i wykonawczym elementów konstrukcyjnych budynku. Od jego prawidłowego przygotowania zależy bezpieczeństwo najpierw ekipy budowlanej, a później nas, mieszkańców domu. Rodzaj stropu wpływa na łatwość i szybkość budowy, a także na komfort eksploatacyjny, choćby akustykę pomieszczeń czy łatwość wykończenia sufitu pod spodem.
Jaki typ stropu jest najlepszy? Nie ma na to reguły, decydują najczęściej kwestie projektowe, cena albo preferencje inwestora. I właśnie te między innymi kwestie poruszamy w cyklu STROPY PANELOWE. Wspólnie z ekspertami stropy.pl wskazujemy tu najważniejsze cechy tych prefabrykowanych kostrukcji oraz detale związane z wykonawstwem. Liczymy na to, że publikacje pomogą w ewentualnym porównaniu i analizie dostępnych opcji oraz ułatwią bezproblemową na tym etapie budowę.