Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak wykończyć strop panelowy?

Dolna powierzchnia stropu z prefabrykowanych płyt jest równa i łatwo ją otynkować, albo nawet tylko pomalować sufit. Zobacz zalecenia wykonawcze.

Stropy panelowe składają się z prefabrykowanych sprężonych płyt oraz warstwy nadbetonu. Płyty stropowe pełnią funkcję nośną i jednocześnie stanowią szalunek tracony dla mieszanki betonowej, więc konstrukcja nie wymaga deskowania ani gęstego stemplowania. Również prace wykończeniowe nie przysparzają problemów. Ułożone ściśle jedna przy drugiej, oparte na przeciwległych ścianach nośnych, płyty stropowe tworzą od spodu równą płaszczyznę, poprzecinaną jedynie wzdłużnymi liniami łączeń. Łatwo taką powierzchnię wykończyć, nie wykonując sufitu podwieszanego (wiele instalacji można tu rozprowadzić bezpośrednio w stropie, więc często po prostu nie ma takiej konieczności).

​Patrząc na strop panelowy od spodu, widzimy długie gładkie pasma szerokości 60 cm. Sufit możemy później w łatwy sposób otynkować – albo tylko pomalować, zostawiając w takiej surowej formie (fot. stropy.pl)
Patrząc na strop panelowy od spodu, widzimy długie gładkie pasma szerokości 60 cm. Sufit możemy później w łatwy sposób otynkować – albo tylko pomalować, zostawiając w takiej surowej formie (fot. stropy.pl, na zdjęciu strop panelowy typu Vector jeszcze przed betonowaniem)

Przed tynkowaniem stropu zaleca się wykończenie łączeń między płytami, tzw. pachwin. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka późniejszego rysowania się lub pękania w tych miejscach gotowego sufitu wskutek pracy budynku podczas eksploatacji. Styki należy wypełnić drobnoziarnistą zaprawą o zwiększonej przyczepności, masą szpachlową albo wstępnie tynkiem (odpowiednio cementowo-wapiennym lub gipsowym). Po wypełnieniu i zatarciu pachwin można całość zagruntować i kłaść tynk właściwy.

Jeśli wzorem Skandynawów czy miłośników loftowych wnętrz chcemy tylko pomalować sufit, pozostawiając widoczne linie łączeń, przed naniesieniem farby wystarczy całość zagruntować. Takie rozwiązanie nie wpływa odczuwalnie na parametry stropu, to jedynie kwestia indywidualnej wrażliwości estetycznej.


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
>>> PRZEJDŹ DO FORMULARZA
przejdź do formularza wyceny stropu


 

Data publikacji: 27 października 2021

Zobacz także

Dlaczego warto wymienić okna dachowe i jak wygląda w praktyce przebieg prac? (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Wymiana okien dachowych

Zamontowane kilkanaście lat temu okna dachowe starego typu najwyższy czas wymienić na nowe. Jakie to przyniesie korzyści – i jak w praktyce wygląda przebieg prac? Zobacz realizację FAKRO w domu w podwarszawskim Chotomowie.
Duże, wkomponowane w elewację przeszklenia są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury – a ich znakomite uzupełnienie stanowią dobrze dobrane rolety zewnętrzne. Zobacz, kiedy które wybrać i na co zwrócić uwagę (fot. MS)OKNA, DRZWI

Które rolety wybrać?

Nowoczesne rolety zewnętrzne zaciemniają wnętrze na życzenie, chronią przed upałem, wiatrem i utrudniają włamanie, zapewniają ciszę i poczucie prywatności. Zobacz, dlaczego warto postawić na zestaw „okno + roleta” i na jakie detale techniczne zwrócić uwagę.
Zanim gotowe płyty wjadą na budowę, najpierw strop planowany jest na papierze - zobacz przykładowy schemat układu płyt i zbrojenia (rys. KONBET)STROPY PANELOWE

Projekt stropu Teriva Panel

Co znajduje się w typowym projekcie montażowym stropu panelowego i co musimy sprawdzić na budowie przed jego akceptacją? Zobacz przykładowe rozwiązanie.