Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Hybrydowa rewolucja

Bratex Centro to blachodachówka hybrydowa - łączy zalety technologii modułowej i konwencjonalnej.

Blachodachówka panelowa w arkuszach o stałej długości lub docinanych na żądany wymiar - tak w największym uproszczeniu można określić blachodachówkę hybrydową Bratex. Nowe pokrycie zachowuje cechy blachodachówki modułowej, ale jednocześnie integruje dodatkowe rozwiązania wprowadzone pod kątem szybkiego, wygodnego i prawidłowego montażu właściwego dla technologii konwencjonalnej.

 
Szybszy i łatwiejszy transport oraz montaż, niebanalna estetyka, wysoka efektywność wykorzystania materiału - to główne zalety blachodachówki hybrydowej (fot. BRATEX DACHY)

Pomimo tego, że blachodachówka docinana jest na wymiar, zawsze zakończona jest przetłoczeniem i dodatkowo "piórem" o długości 25 mm - to tzw. moduł Bratex Flexi-End, o długości regulowanej w zakresie 119-468 mm. Przetłoczenie sprawia, że blacha nie rozpłaszcza się w miejscu, gdzie przykręcana jest obróbka kalenicy. Zachowuje dzięki temu nominalną szerokość, co z kolei pozwala utrzymać poprawne zakłady oraz stabilne podłoże do montażu obróbki kalenicy i taśmy wentylacyjnej. Ostatnie przetłoczenie chroni też przed nawiewaniem śniegu oraz wody pod obróbkę kalenicy, eliminując konieczność dodatkowego nadbicia na ostatnią łatę. W arkuszach o długości minimum 4 modułów, w "piórze" przygotowane są fabrycznie otwory Bratex Easy-Lift, ułatwiające szybkie transportowanie blachy z podłoża na połać dachową za pomocą linek z haczykami.

Model blachodachówki hybrydowej Bratex Centro oferuje ciągłość wymiarową od 494 do 3993 mm bez martwych zakresów. Ograniczona w stosunku do konwencjonalnych arkuszy długość i ich mniejszy ciężar (nie przekracza 20 kg) oznacza łatwiejszy transport, bezpieczniejsze wynoszenie na dach i dokładniejsze spasowanie na połaci, a także zminimalizowane ryzyko trwałych załamań lub odkształceń. Sytemowa możliwość poprzecznego łączenia arkuszy zapewnia bezproblemowy montaż na połaciach o dowolnej długości. Specjalnie zaprojektowana strona nakrywana arkusza w połączeniu z dwusegmentową kieszenią kompensacyjną o zmiennej głębokości umożliwiła natomiast zwężenie zakładu, zapewniając wydajną szerokość efektywną krycia.

 
Brak konieczności korygowania względem linii okapu przyczynia się do przyśpieszenia prac. (fot. BRATEX DACHY)

Blachodachówka hybrydowa Bratex Centro zachowuje znane i sprawdzone cechy wyrobów systemowych w technologii modułowej, takie jak: wentylacja zakładów poprzecznych, przetłoczenie Bratex Anti-Cap o wysokości 28 mm, dwusegmentowa kieszeń kompensacyjna czy zagłębione doczołowe punkty montażowe Bratex Easy-Drill, które wskazują najbardziej optymalne miejsca pod wkręty i zapobiegają porysowaniu arkusza blachy ostrą końcowką wiertła.


Pokrycie dostępne jest zarówno na wymiar, jak i w gotowych arkuszach modułowych o stałej długości dwóch modułów po 350 mm każdy, z "piórem" długości 7 mm (fot. BRATEX DACHY)


Dane techniczne blachodachówki hybrydowej Bratex Centro:

  • grubość rdzenia: stal 0,5 lub 0,6 mm, aluminium 0,6 mm
  • cynk 350 g/m2
  • szerokość całkowita 1175 mm
  • szerokość efektywnego krycia 1115 mm
  • wysokość profilu 40 mm
  • wysokość przetłoczenia regularnego 30 mm
  • minimalne nachylenie połaci dachowych 120

Spółka Bratex Dachy zgłosiła koncepcję blachodachówek hybrydowych do Urzędu Patentowego RP jako wynalazek. Sformułowanie "Bratex blachodachówka hybrydowa" zostało zgłoszone do ochrony jako znak towarowy spółki Bratex Dachy.

Więcej informacji na stronie producenta.


 

Data publikacji: 2 sierpnia 2019

Zobacz także

fot. SSOAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Rockwool Polska w SSO

W prace Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) włączyła się kolejna firma – Rockwool Polska, producent materiałów izolacyjnych z wełny skalnej.
fot. ATLASAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Pogromca silikonu

ATLAS DO USUWANIA SILIKONU to środek rozpuszczający utwardzone spoiny i fugi silikonowe, co ułatwia ich usunięcie.
fot. WIENERBERGERAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Zaprawieni na sucho

Certyfikowani Wykonawcy Porotherm Dryfix spotkali się 8 czerwca w malowniczym Folwarku Łochów, gdzie weryfikowali swoje umiejętności rywalizując w konkursie, mieli też okazję do integracji i wymiany doświadczeń z ekspertami z firmy Wienerberger.