Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stolarka i dach

  • WYBIERZ SWÓJ DACH Na jakie niuanse zwrócić uwagę przy wyborze dachówek, żeby uzyskać idealny efekt estetyczny? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

    Dachówki dla perfekcjonistów

    Dachówki płaskie, faliste, czerwone, antracytowe… Styl pokrycia dachowego jest indywidualną kwestią każdego projektu i preferencji inwestora. Ale ogólny wybór wzoru to jedno, a im głębiej wchodzimy w szczegóły, tym więcej pojawia się niuansów mających wpływ na finalny wygląd dachu. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
  • BUDOWLANE DETALE Zaślepka gąsiora w dachach krytych dachówką - jak ją zamocować? (fot. CREATON)

    Zaślepka gąsiora

    Ten niepozorny element nie tylko współodpowiada za szczelność kalenicy dachu, ale też może pełnić istotną funkcję ozdobną. Jak prawidłowo zamocować zaślepkę gąsiora na dachu krytym dachówką?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Blachodachówka PŁASKA PLUS ma zupełnie gładką, pozbawioną przetłoczeń powierzchnię (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Blachodachówka PŁASKA PLUS

    Modułowa blachodachówka PŁASKA marki Blachy Pruszyński została teraz zmodyfikowana przez usunięcie przetłoczenia na powierzchni panelu - nowy model to PŁASKA PLUS.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Pięć stref śniegowych i trzy wiatrowe - projekt dachu domu musi uwzględniać lokalne uwarunkowania na danym obszarze Polski (fot. WIENERBERGER)

    Dach kontra zima

    Mróz, wiatr, śnieg - jak sprawić, by dach był trwały i bezpieczny w zimowych warunkach? Materiał prasowy marki Koramic.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE SunGuard SNX 70 to nowe szkło powlekane potrójną warstwą srebra, które zapewnia przepuszczalność światła zbliżoną do 70% oraz wysoką izolacyjność termiczną (fot. GUARDIAN GLASS)

    Świet(l)ne perspektywy

    Firma Guardian Glass Europe wprowadziła na rynek nowe szkło, najnowszy produkt z wiodącej serii produktów SunGuard® eXtraSelective — Guardian SunGuard® SNX 70.
  • BUDOWLANE DETALE Rynny w systemie Galeco STAL2 najczęściej łączy się systemowymi złączkami z uszczelką (fot. GALECO)

    Galeco STAL2 - doczołowy łącznik z uszczelką

    Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)

    Fotowoltaika wkomponowana w dach

    Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Szeroki wachlarz rozwiązań przeciwśniegowych pozwala dopasować elementy do różnych typów dachów (fot. CREATON)

    Jak bezpiecznie zatrzymać śnieg?

    CREATON radzi, jakie akcesoria zamontować na dachu, aby zapewnić skuteczną i estetyczną ochronę przed zsuwającym się śniegiem.
  • OKNA, DRZWI Dopracowane wykończenie okien jest równie ważne, co ich parametry techniczne (fot. MS)

    Okna MS. Piękno tkwi w szczegółach.

    Wiecie, kiedy dostrzegamy detale? Kiedy nas irytują. Są niedopracowane. Okna stanowią silny akcent wizualny domu – i z zewnątrz, i od środka. Powinny być nie tylko trwałe, szczelne i ciepłe, ale również po prostu piękne.
  • SZCZYPTA TEORII Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.

    Ile waży śnieg?

    Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę? Radzą eksperci Blachy Pruszyński (fot. Blachy Pruszyński)

    Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?

    Wybierając pokrycie dachowe, zwykle szukamy „gotowca”, czyli tego, co zasugerował architekt. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na inny kolor czy wzór przetłoczenia, to pamiętajmy, że nowa blachodachówka musi być spójna stylistycznie z wyglądem budynku.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)

    Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

    Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.
  • BUDOWLANE DETALE W okapie stosuje się specjalne listwy z grzebieniem, które umożliwiają wentylację pokrycia, osłaniając prześwit przed dostępem owadów (fot. red.)

    Wlot powietrza w okapie

    Szczelina wentylacyjna musi być osłonięta przed inwazją nieproszonych gości, a jednocześnie mieć na tyle duży przekrój, żeby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza pod dachówki.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Zobacz, na jakie niuanse zwrócić uwagę wybierając pokrycie na dach o wielu połaciach (fot. CREATON)

    Dach wielopołaciowy

    Kryte dachówką wielopołaciowe dachy są przepiękne, ale przez swoją skomplikowaną konstrukcję dość trudne. Warto z grubsza poznać ich problematykę, żeby wybrać najlepszy materiał pokryciowy, a także wiedzieć, czego się spodziewać na liście zakupowej.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Zobacz, jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR (fot. IzolPoznań)

    Akcja – aplikacja!

    „Piankowcy” na robocie, czyli co się dzieje podczas ocieplania pianą natryskową za zamkniętymi drzwiami poddasza i ile to trwa.
  • INSPIRACJE OKIENNE Dlaczego warto wymienić okna dachowe i jak wygląda w praktyce przebieg prac? (fot. FAKRO)

    Wymiana okien dachowych

    Zamontowane kilkanaście lat temu okna dachowe starego typu najwyższy czas wymienić na nowe. Jakie to przyniesie korzyści – i jak w praktyce wygląda przebieg prac? Zobacz realizację FAKRO w domu w podwarszawskim Chotomowie.
  • OKNA, DRZWI Duże, wkomponowane w elewację przeszklenia są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury – a ich znakomite uzupełnienie stanowią dobrze dobrane rolety zewnętrzne. Zobacz, kiedy które wybrać i na co zwrócić uwagę (fot. MS)

    Które rolety wybrać?

    Nowoczesne rolety zewnętrzne zaciemniają wnętrze na życzenie, chronią przed upałem, wiatrem i utrudniają włamanie, zapewniają ciszę i poczucie prywatności. Zobacz, dlaczego warto postawić na zestaw „okno + roleta” i na jakie detale techniczne zwrócić uwagę.
  • BUDOWLANE DETALE Wentylacja pokrycia - wymagana wysokość szczeliny, dachówki wentylacyjne, wlot i wylot powietrza. Zobacz artykuł (fot. CREATON)

    Wentylacja pokrycia z dachówek

    Przepływ powietrza pod pokryciem jest ważny dla trwałości dachu. Zobacz, co decyduje o skuteczności wentylacji, jaką wysokość powinny mieć kontrłaty oraz gdzie umieścić w połaci dachówki wentylacyjne.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Na co zwrócić uwagę w projekcie i podczas zakupu materiałów na dach o niskim kącie nachylenia? (fot. CREATON)

    Dach o małym nachyleniu

    Dach skośny o niskim kącie nachylenia - poniżej 22 stopni - wymaga doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań montażowych. Na jakie detale zwrócić uwagę przy kryciu dachówką i co powinno się znaleźć na liście zakupowej?
  • INNE Przed zimą warto przeprowadzić kontrolę stanu blachodachówki, a ewentualne usterki naprawić, żeby nie powiększyły się do wiosny (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Sprawdź kondycję dachu przed zimą!

    Zima tuż-tuż, przymrozki, śnieg i wiatr nie dadzą o sobie zapomnieć. Powinniśmy odpowiednio zadbać o kondycję blachodachówki, aby nie dać się zaskoczyć trudniejszym warunkom pogodowym. Materiał prasowy Blachy Pruszyński.