Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szczypta teorii

  • SZCZYPTA TEORII Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

    Nowe wartości U i Ep

    Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
  • AKADEMIA Poradnik inwestora - bezpłatny pdf do pobrania

    Poradnik inwestora - bezpłatny pdf do pobrania

    Poradniki inwestora - do pobrania bezpłatnie w wersji pdf.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    BIM z nakładką Armacell

    Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit® - wygodne i bezbłędne projektowanie izolacji systemów rurowych oraz kanałów wentylacyjnych.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Gdzie hałas atakuje nas najmocniej, a gdzie możemy do niego odetchnąć? Przedstawiamy wyniki raportu „Polska w decybelach” opracowanego przez Grupę Saint-Gobain i Stowarzyszenie Komfort Ciszy

    Polska w decybelach

    Ludzkie ucho jest w stanie odróżnić poziom dźwięku 1-2 dB. Jednocześnie zmiana natężenia o 8-10 dB to dla nas dźwięk słyszalny dwukrotnie ciszej (lub głośniej). Gdzie hałas atakuje nas najmocniej, a gdzie możemy do niego odetchnąć? Przedstawiamy wyniki raportu „Polska w decybelach”.
  • SZCZYPTA TEORII Włókna zbrojeniowe poprawiają parametry betonu (fot. BAUTECH, SIATPOL, KMR)

    Zbrojenie rozproszone

    Włókna dodawane do betonu poprawiają jego wytrzymałość i eliminują powstawanie rys skurczowych. Dawniej było to rozwiązanie zarezerwowane dla przemysłu. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się włókna zbrojące na potrzeby budownictwa indywidualnego.
  • SZCZYPTA TEORII Kiedy mówimy o strefie komfortu w kontekście pomieszczeń zamkniętych? (fot. BAUMIT)

    Strefa komfortu

    Chłodno, duszno, przyjemnie... Nasze odczucia są funkcją temperatury i wilgotności powietrza. Kiedy mówimy o strefie komfortu?
  • PYTANIA I DYLEMATY Co nazywamy posadzką, a co podłogą? (rys. Eryka Rakoczy)

    Posadzka czy podłoga?

    Jak powinno się nazywać jastrych, a jak parkiet albo terrakotę - co jest posadzką, a co podłogą?
  • SZCZYPTA TEORII Opór wejścia i wyjścia stawia migrującemu ciepłu wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Wartości oporów zależą od kierunku strumienia ciepła i środowiska (rys. red.)

    Opory przejmowania ciepła

    Jest to pojęcie określające opory, jakie migrującemu ciepłu stawia wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Ich wartości zależą od środowiska zewnętrznego i od kierunku strumienia przepływu ciepła.
  • SZCZYPTA TEORII O klasie palności materiałów decyduje równiez to, czy wydzielają dym i płonące krople (fot. Pixabay)

    Klasyfikacja ogniowa materiałów

    Klasa reakcji na ogień B-s1, d0 - co to znaczy? Podstawowa klasyfikacja ogniowa dzieli materiały ogólnie na niepalne i palne - o różnym stopniu zapalności. Informują o tym litery od A do F. Dodatkowo określa się klasy rozwoju dymu (s1, s2, s3) i płonących kropli (d0, d1, d2). Jak interpretować te symbole?
  • OKNA, DRZWI Sprawdź, ile zaoszczędzisz na cieplejszych oknach (fot. TADEKS FERTIG HAUS)

    Ile zaoszczędzimy na oknach?

    Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to ile właściwie energii i kosztów oszczędzamy na cieplejszych oknach?
  • INSPIRACJE OKIENNE fot. AWILUX POLSKA

    Wpuść światło, nie hałas

    Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.
  • SZCZYPTA TEORII Wytrzymałość muru zależy nie tylko od klasy budulca (rys. Eryka Rakoczy)

    Wytrzymałość muru na ściskanie

    Czy wiesz, że mur z betonu komórkowego może mieć nośność większą, niż ten z ceramiki? Klasa elementów ściennych to tylko jeden z czynników decydujących o wytrzymałości ściany - zobacz, co jeszcze ma na nią wpływ.
  • SZCZYPTA TEORII Przewodność, przenikalność, opór - wszystkie parametry są ze sobą powiązane (fot. EkoPur)

    Cechy cieplne materiałów budowlanych

    Lambda, opór cieplny, współczynnik przewodzenia ciepła, strumień, wartość deklarowana i obliczeniowa... Jakie parametry kryją się pod tymi określeniami - i jak to się ma do tego wszechobecnego współczynnika przenikania ciepła U?

  • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

    Masy, szlamy, folie

    Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
  • SZCZYPTA TEORII Co słychać w Twoim domu? (fot. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach)

    Co słychać w Twoim domu?

    Zadziwiające, jak przywykamy do wszechobecnego hałasu. Zobacz, czym się otaczasz - poznaj natężenie dźwięków we własnym domu.