Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

BIM z nakładką Armacell

Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit® - wygodne i bezbłędne projektowanie izolacji systemów rurowych oraz kanałów wentylacyjnych.

Projektowanie systemów instalacyjnych to zadanie wymagające dużych nakładów pracy, olbrzymiej wiedzy i dokładności, a także perfekcyjnej znajomości dostępnych na rynku produktów. Aby ułatwić i usprawnić pracę specjalistów, firma Armacell stworzyła specjalną nakładkę dla Autodesk Revit®, która do projektowanego systemu automatycznie dodaje izolację - o parametrach skonfigurowanych odpowiednio do konkretnych wymagań.

Technologia w służbie projektantów

Budownictwo publiczne jest jedną z tych gałęzi przemysłu, która coraz chętniej i swobodniej korzysta z nowoczesnych technologii i cyfrowych narzędzi projektowych. Upowszechnienie się koncepcji BIM (Building Information Modeling), polegającej na tworzeniu trójwymiarowych modeli budynków w wirtualnej przestrzeni, sprawia, że nad projektami niezależnie mogą pracować specjaliści z różnych dziedzin, uzupełniając swoją pracę i na bieżąco kontrolując wprowadzane przez innych zmiany. Stosowanie koncepcji BIM to zatem nie tylko pomysł na szybsze, łatwiejsze i bardziej precyzyjne tworzenie dokumentów konstrukcyjnych, ale przede wszystkim sposób na lepszą koordynację działań różnych zespołów, uniknięcie wielu błędów, wykrywanych do tej pory dopiero na etapie budowy, zoptymalizowanie procesu projektowania niezbędnych instalacji i doboru odpowiednich materiałów.

Nowa koncepcja zarządzania inwestycją na wszystkich jej etapach nie byłaby możliwa, gdyby nie specjalne oprogramowania, które pozwalają na zastosowanie jej w praktyce. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi jest Autodesk Revit®, czyli specjalna platforma, pomagająca w planowaniu, projektowaniu, budowie i zarządzaniu budynkami oraz ich infrastrukturą. Łatwa dostępność i duża popularność tego programu sprawiły, że właśnie dla niego firma Armacell przygotowała specjalną nakładkę, ułatwiającą projektowanie systemów izolacyjnych.

W podstawowej wersji Autodesk Revit® tworzenie modelu izolacji wymaga ręcznego wpisania przez projektanta wszystkich jej parametrów bądź też korzystania z zewnętrznych bibliotek producentów i specjalnych platform dla BIM. To jest bardzo czasochłonne, obciąża pamięć komputera, a do tego może skutkować różnego rodzaju błędami. Nowa nakładka stworzona przez firmę Armacell pozwala na automatyczne dodawanie izolacji technicznej w momencie tworzenia systemów instalacyjnych w modelu Revit.

Inaczej mówiąc: projektant może tworzyć w programie systemy rurowe i kanały wentylacyjne od razu z poprawnie skonfigurowaną dla nich izolacją. Nie musi powracać do procesu izolowania obiektów po skończeniu projektowania samych rurociągów lub kanałów. Taka możliwość nie tylko ułatwia specjaliście pracę, ale również  realnie skraca czas jej trwania i eliminuje wiele potencjalnych błędów projektowych lub wykonawczych.

Nowa nakładka Armacell dla Autodesk Revit® w praktyce

Izolacje techniczne dla rur i kanałów wentylacyjnych w budynkach powinny być dobrane w taki sposób, by ich grubość pozwoliła na spełnienie konkretnych wymogów technicznych. Zgodnie z teorią, na rurociągach grubość izolacji zależy od rodzaju systemu (np. centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, woda lodowa), średnicy rurociągu i jego lokalizacji (wewnątrz lub na zewnątrz budynku, w ścianach lub posadzkach). W praktyce bardzo często okazuje się, że aby sprostać surowym regulacjom prawnym, izolacja musi składać się z kilku warstw, bo jej grubość przekracza maksymalne parametry dostępnych na rynku otulin. Podstawowa funkcja Autodesk Revit® nie pozwala na dodanie izolacji warstwowej. Dzięki nowej nakładce Armacell dla Autodesk Revit® możliwe jest proste zaprojektowanie izolacji technicznych w taki sposób, by spełniały regulacje prawne i zawierały również rozwiązania wielowarstwowe. Producent przygotował dla projektantów gotowe konfiguracje grubości izolacji dla wybranych systemów (woda lodowa, wentylacja), które pozwalają zapewnić zgodność z wymaganiami przedstawionymi w polskich Warunkach Technicznych  (tabela nr 2 WT). Użytkownik może w prosty sposób zaimportować gotową konfigurację do swojego projektu i przy jej pomocy zaprojektować izolację rurociągów i kanałów wybranych typów systemu. Szablony z zapisanymi konfiguracjami są dostępne na stronie producenta.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY www.armacell

Rola projektanta z wykorzystaniem nowego rozwiązania Armacell polega na konfiguracji trzech elementów: wyborze systemu, w którym będzie dodawał izolacje, określeniu materiału, z jakiego będą zrobione przewody oraz zdefiniowaniu minimalnych grubości izolacji dla wybranego zakresu średnic rurociągów lub kanałów. Dla każdego zakresu średnic rurociągów projektant musi określić również warstwy materiału izolacyjnego. Później specjalista może już skupić się tylko na rozrysowaniu rurociągów, kształtek i kanałów wentylacyjnych. Izolacja z produktów Armacell o zdefiniowanych dla danego obiektu parametrach będzie  dodawana automatycznie, przy pomocy nowej nakładki.

Warto również pokreślić, że raz określona konfiguracja zapisywana jest w projekcie, a projektant może z niej korzystać przy kolejnych pracach. Gdy natomiast zajdzie konieczność zmiany w modelu np. zewnętrznej średnicy rury, to funkcja „Aktualizacja” automatycznie wprowadzi korektę grubości izolacji. Ważne jest też, z punktu widzenia zarówno projektanta, jak i wykonawcy, że informacje o przypisanych dla wskazanego obiektu izolacjach (w tym o klasie reakcji na ogień, przewodności cieplnej, min. i max. temperaturze aplikacji, współczynniku oporu na dyfuzję pary wodnej) można w każdej chwili sprawdzić, klikając funkcję „Info”. Z kolei korzystając z opcji „Zestawienie materiałów” można wygenerować pełną specyfikację izolacji zastosowanej na rurach i kanałach w danym systemie, w tym również wielowarstwowej izolacji dla rur i kształtek. Obecnie program oblicza ilości potrzebne do zaizolowania kształtek w procentach, zgodnie z wieloletnim doświadczeniem firmy Armacell.

Nowa nakładka Armacell dla Autodesk Revit® pracuje z Windows 7, Windows 10 i Revit 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, a dostępność aż 18 wersji językowych pozwala na korzystanie z niej przez projektantów z większości krajów europejskich. Lokalne wersje wtyczki zawierają w sobie produkty Armacell dostępne w danym regionie, zatem projektant zawsze pracuje z prawdziwymi otulinami i matami izolacyjnym, a nie z tzw. izolacją generyczną.


>>> PRZEJDŹ DO STRONY www.armacell


Źródło: materiały prasowe Armacell.

Data publikacji: 16 października 2020

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe narzędzia JUCO

FIBERGLASS to nowa seria narzędzi w ofercie JUCO, z trzonem z włókna szklanego.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Jedyne takie płytki

Ceramika Paradyż zainwestuje w innowacyjną technologię i jako pierwsza firma na świecie zyska możliwość produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych zdobionych „na wskroś” w całej masie.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Profesjonalny montaż stolarki

Poliuretanowe piany Perfect Seal, nowość w ofercie marki Bostik, przeznaczone są do zastosowań montażowych, izolacyjnych i uszczelniających w obrębie stolarki okiennej i drzwiowej.