Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Opory przejmowania ciepła

Jest to pojęcie określające opory, jakie migrującemu ciepłu stawia wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Ich wartości zależą od środowiska zewnętrznego i od kierunku strumienia przepływu ciepła. 

Ciepło migruje przez przegrody w stronę od cieplejszej do zimniejszej. Przenikające z ogrzewanego wnętrza ciepło najpierw napotyka opór na wewnętrznej powierzchni przegrody - to opór wejścia Rsi. Następnie, po przebrnięciu przez wszystkie kolejne warstwy ściany, stropu czy dachu (każda z nich stawia określony opór Rn), odpływające ciepło musi jeszcze pokonać opór na powierzchni zewnętrznej - to opór wyjścia Rse. Dopiero suma wszystkich oporów pozwala określić całkowitą wartość oporu cieplnego, a na jej podstawie - wyznaczyć współczynnik przenikania ciepła przegrody U (zobacz obliczanie R i U).

Opory przejmowania ciepła są wypadkowymi współczynników przejmowania ciepła na drodze konwekcji (hci, hce) i promieniowania (hri, hre):

Rsi = 1 / (hci + hri)

Rse = 1 / (hce + hre)

Ze wzorów tych korzysta się jednak tylko dla powierzchni zakrzywionych. Dla płaskich w obliczeniach przyjmuje się uproszczone wartości oporów przejmowania ciepła, wyznaczone odpowiednio dla kierunków przepływu strumienia ciepła (w górę, poziomo i w dół):

Warto zauważyć, że dachy o nachyleniu do 600 rozpatruje się tak, jak powierzchnie poziome - kierunek ciepła "w górę". Bardziej strome połacie traktuje się jak przegrody pionowe, a kierunek przepływu ciepła uwzględnia w zakresie "poziomo".

 

Poza kierunkiem przepływu strumienia ciepła istotne jest również środowisko, z jakim styka się przegroda po stronie zewnętrznej. Opór wejścia jest od niego niezależny, jednak opór wyjścia jest inny dla powietrza zewnętrznego i dla pomieszczenia nieogrzewanego (lub ogrzewanego, ale tylko do temperatury 8-160C). Wynika to z mniejszej intensywności konkwekcji. Dla stref zagłębionych w gruncie oporu wyjścia nie uwzględnia się. 

 

Data publikacji: 20 stycznia 2019

Zobacz także

O klasie palności materiałów decyduje równiez to, czy wydzielają dym i płonące krople (fot. Pixabay)SZCZYPTA TEORII

Klasyfikacja ogniowa materiałów

Najogólniej materiały budowlane dzieli się na niepalne i palne. W zależności od wyników badań ich właściwości nadaje się im odpowiednią klasę ogniową i opisuje określonymi symbolami. Zobacz, co oznaczają one w praktyce.
Sprawdź, ile zaoszczędzisz na cieplejszych oknach (fot. TADEKS FERTIG HAUS)OKNA

Ile zaoszczędzimy na oknach?

Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to ile właściwie energii i kosztów oszczędzamy na cieplejszych oknach?
Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3!SZCZYPTA TEORII

Ile waży śnieg?

Obciążenie dachu topniejącym śniegiem może być nawet 10 razy większe niż świeżym śnieżnym puchem! Zobacz, jaki wpływ na ciężar śniegu ma jego rodzaj i gęstość.