Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Opory przejmowania ciepła

Jest to pojęcie określające opory, jakie migrującemu ciepłu stawia wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Ich wartości zależą od środowiska zewnętrznego i od kierunku strumienia przepływu ciepła. 

Ciepło migruje przez przegrody w stronę od cieplejszej do zimniejszej. Przenikające z ogrzewanego wnętrza ciepło najpierw napotyka opór na wewnętrznej powierzchni przegrody - to opór wejścia Rsi. Następnie, po przebrnięciu przez wszystkie kolejne warstwy ściany, stropu czy dachu (każda z nich stawia określony opór Rn), odpływające ciepło musi jeszcze pokonać opór na powierzchni zewnętrznej - to opór wyjścia Rse. Dopiero suma wszystkich oporów pozwala określić całkowitą wartość oporu cieplnego, a na jej podstawie - wyznaczyć współczynnik przenikania ciepła przegrody U.

>>> zobacz obliczanie R i U

Opory przejmowania ciepła są wypadkowymi współczynników przejmowania ciepła na drodze konwekcji (hci, hce) i promieniowania (hri, hre):

Rsi = 1 / (hci + hri)

Rse = 1 / (hce + hre)

Ze wzorów tych korzysta się jednak tylko dla powierzchni zakrzywionych. Dla płaskich w obliczeniach przyjmuje się uproszczone wartości oporów przejmowania ciepła, wyznaczone odpowiednio dla kierunków przepływu strumienia ciepła (w górę, poziomo i w dół):

Opory przejmowania ciepła

Warto zauważyć, że dachy o nachyleniu do 600 rozpatruje się tak, jak powierzchnie poziome - kierunek ciepła "w górę". Bardziej strome połacie traktuje się jak przegrody pionowe, a kierunek przepływu ciepła uwzględnia w zakresie "poziomo".

 

Wartości oporów przejmowania ciepła w budynku - grafika

Poza kierunkiem przepływu strumienia ciepła istotne jest również środowisko, z jakim styka się przegroda po stronie zewnętrznej. Opór wejścia jest od niego niezależny, jednak opór wyjścia jest inny dla powietrza zewnętrznego i dla pomieszczenia nieogrzewanego (lub ogrzewanego, ale tylko do temperatury 8-160C). Wynika to z mniejszej intensywności konkwekcji. Dla stref zagłębionych w gruncie oporu wyjścia nie uwzględnia się. 

 


Opracowanie na podstawie: Agnieszka Kaliszuk-Wietecka, "Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli", wyd. PWN, Warszawa 2017.  

Data publikacji: 20 stycznia 2019

Zobacz także

O klasie palności materiałów decyduje równiez to, czy wydzielają dym i płonące krople (fot. Pixabay)SZCZYPTA TEORII

Klasyfikacja ogniowa materiałów

Klasa reakcji na ogień B-s1, d0 - co to znaczy? Podstawowa klasyfikacja ogniowa dzieli materiały ogólnie na niepalne i palne - o różnym stopniu zapalności. Informują o tym litery od A do F. Dodatkowo określa się klasy rozwoju dymu (s1, s2, s3) i płonących kropli (d0, d1, d2). Jak interpretować te symbole?
Sprawdź, ile zaoszczędzisz na cieplejszych oknach (fot. TADEKS FERTIG HAUS)OKNA, DRZWI

Ile zaoszczędzimy na oknach?

Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to ile właściwie energii i kosztów oszczędzamy na cieplejszych oknach?
fot. AWILUX POLSKAINSPIRACJE OKIENNE

Wpuść światło, nie hałas

Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.