Ciepło migruje przez przegrody w stronę od cieplejszej do zimniejszej. Przenikające z ogrzewanego wnętrza ciepło najpierw napotyka opór na wewnętrznej powierzchni przegrody - to opór wejścia Rsi. Następnie, po przebrnięciu przez wszystkie kolejne warstwy ściany, stropu czy dachu (każda z nich stawia określony opór Rn), odpływające ciepło musi jeszcze pokonać opór na powierzchni zewnętrznej - to opór wyjścia Rse. Dopiero suma wszystkich oporów pozwala określić całkowitą wartość oporu cieplnego, a na jej podstawie - wyznaczyć współczynnik przenikania ciepła przegrody U.
Opory przejmowania ciepła są wypadkowymi współczynników przejmowania ciepła na drodze konwekcji (hci, hce) i promieniowania (hri, hre):
Rsi = 1 / (hci + hri)
Rse = 1 / (hce + hre)
Ze wzorów tych korzysta się jednak tylko dla powierzchni zakrzywionych. Dla płaskich w obliczeniach przyjmuje się uproszczone wartości oporów przejmowania ciepła, wyznaczone odpowiednio dla kierunków przepływu strumienia ciepła (w górę, poziomo i w dół):
Warto zauważyć, że dachy o nachyleniu do 600 rozpatruje się tak, jak powierzchnie poziome - kierunek ciepła "w górę". Bardziej strome połacie traktuje się jak przegrody pionowe, a kierunek przepływu ciepła uwzględnia w zakresie "poziomo".
Poza kierunkiem przepływu strumienia ciepła istotne jest również środowisko, z jakim styka się przegroda po stronie zewnętrznej. Opór wejścia jest od niego niezależny, jednak opór wyjścia jest inny dla powietrza zewnętrznego i dla pomieszczenia nieogrzewanego (lub ogrzewanego, ale tylko do temperatury 8-160C). Wynika to z mniejszej intensywności konkwekcji. Dla stref zagłębionych w gruncie oporu wyjścia nie uwzględnia się.
Opracowanie na podstawie: Agnieszka Kaliszuk-Wietecka, "Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli", wyd. PWN, Warszawa 2017.
Data publikacji: 20 stycznia 2019
Garść informacji technicznych związanych z wymaganiami technicznymi, materiałami, technologiami i ogólną fizyką budowli, a nie z konkretnym etapem budowy. To wiedza, która nie jest może niezbędnikiem inwestora, ale na pewno mu się przyda, a poza tym jest zwyczajnie, po ludzku, ciekawa. Do poczytania.