Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wpuść światło, nie hałas

Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.

Hałas to jeden z głównych czynników wpływających na obniżenie komfortu domowników. O ile ten generowany w środku można jeszcze okiełznać, o tyle wobec dźwięków docierających z zewnątrz pozostajemy bezradni. Maszyny na pobliskiej budowie, przejeżdżające pociągi lub piszczące podczas hamowania pojazdy komunikacji, hałas uliczny, okrzyki ze szkoły albo stadionu, muzyka z pobliskiej dyskoteki czy nawet notorycznie ujadający za płotem pies sąsiadów - te pozornie swojskie elementy codzienności w dłuższym czasie zaczynają być bodźcami wywołującymi irytację, stres, a ostatecznie nawet poważne kłopoty z bezsennością czy migrenami. Nie da się ich uciszyć odcinając źródło i w zasadzie jedynym rozsądnym sposobem na odcięcie się od tego hałasu pozostaje zamknięcie go za dźwiękoszczelnymi oknami.

Dźwiękoszczelność - co to jest?

Nikt nie zna się na zagadnieniach związanych z izolacyjnością akustyczną okien lepiej, niż eksperci, czyli producenci i dystrybutorzy stolarki otworowej. "Dźwiękoszczelność oznacza skuteczność, z jaką okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło jest na zewnątrz." - mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux Polska. "Wyrażana jest za pomocą tak zwanego ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw podawanego w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Często współczynnik występuje w postaci rozszerzonej: Rw (C, Ctr), gdzie C i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi, przypisanymi do określonego rodzaju hałasu. C jest wskaźnikiem dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości: ruch lotniczy, ruch kolejowy, trasy szybkiego ruchu samochodowego. Natomiast Ctr to wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, na przykład hałas wywoływany przez wolno poruszające się pojazdy.".


Wymagania dotyczące izolacyjności określa się je na podstawie lokalizacji budynku (fot. AWILUX POLSKA)

Standardowo okna mają Rw = 32 dB. W pobliżu centrum przyjmuje się, że Rw nie powinna być mniejszy niż 37 dB. W samym centrum miast ta wartość wzrasta do 42 dB, a przy autostradach i głównych szlakach komunikacyjnych nawet do 47 dB. Trzeba jednak pamiętać, że - tak, jak wspomniano już wcześniej - czasami nawet sąsiedzkie hałasy w spokojnej pozornie okolicy mogą być tak irytujące, że powinniśmy chronić się przed nimi stosując okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. I robimy to ze względu na swoje zdrowie, a nie normowe wymagania. 


Poziom komfortu akustycznego wynosi od 20 do 25 dB (fot. AWILUX POLSKA)

Jak rozumieć parametry izolacyjności akustycznej? Co to znaczy, że okno ma Rw = 32 dB? Jak to się przekłada na nasze odczucie poziomu hałasu? Mówiąc w prostych słowach - wartość wskaźnika Rw informuje nas, o ile zmniejsza się natężenie hałasu zewnątrznego, jeśli zamkniemy okno. O tyle niższy jest poziom decybeli wewnątrz domu w stosunku do tego, co dzieje się na zewnątrz. Dla zobrazowania - szept to około 20 dB, szczekanie psa 80 dB, ruch uliczny 90 dB, a pracujący młot pneumatyczny - nawet 130 dB. Tę ostatnią wartość uznaje się już za granicę bólu. I jeśli zastosujemy okna o Rw = 32 dB, to pomimo ich szczelnego zamknięcia nadal będziemy słyszeć szczek psa w natężeniu 48 dB, a wskutek ruchu ulicznego do naszych uszu nadal docierać będzie prawie 60 dB. "Udowodniono, że hałas między 35 a 70 dB negatywnie działa na układ nerwowy, powoduje zmęczenie i spadek wydajności pracy, a ten o natężeniu 85 dB jest przyczyną uszkodzeń słuchu, zaburzeń układu krążenia, nerwowego, a nawet zmysłu równowagi." - przekonuje Rafał Buczek. Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, czyli Rw = 47 dB lub wyższym obniżają poziom hałasu w domu o kolejne 15 dB. 

Dźwiękoszczelność to nie tylko szyby

To popularne przekonanie wciąż pokutuje wśród inwestorów. "Należy pamiętać, że na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu. Decydując się na zakup okien, które zatrzymają zbędny hałas poza domem, warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą." – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux Polska. I poleca okna Schüco LivING o Rw sięgającym nawet 49 dB. Wówczas nawet zewnętrzny hałas o natężeniu 70 dB nie będzie zakłócał komfortu domowników - do środka dotrze zaledwie 21 dB.

zobacz więcej o oknach Schüco LivING

Podsumowując - przymierzając się do zakupu okien zwracajmy uwagę nie tylko na ich właściwości termoizolacyjne i design, ale również na to, jakie mają parametry izolacyjności akustycznej. 

 

Data publikacji: 3 października 2018

Zobacz także

Wytrzymałość muru zależy nie tylko od klasy budulca (rys. Eryka Rakoczy)SZCZYPTA TEORII

Wytrzymałość muru na ściskanie

Czy wiesz, że mur z betonu komórkowego może mieć nośność większą, niż ten z ceramiki? Klasa elementów ściennych to tylko jeden z czynników decydujących o wytrzymałości ściany - zobacz, co jeszcze ma na nią wpływ.
Przewodność, przenikalność, opór - wszystkie parametry są ze sobą powiązane (fot. EkoPur)SZCZYPTA TEORII

Cechy cieplne materiałów budowlanych

Lambda, opór cieplny, współczynnik przewodzenia ciepła, strumień, wartość deklarowana i obliczeniowa... Jakie parametry kryją się pod tymi określeniami - i jak to się ma do tego wszechobecnego współczynnika przenikania ciepła U?

Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)OCHRONA PRZED WODĄ

Masy, szlamy, folie

Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.