Braas-BIT Premium SBS to nowoczesna papa na osnowie z kompozytowej włókniny poliestrowej, z obustronną powłoką z masy asfaltowej (asfalt modyfikowany SBS z wypełniaczem mineralnym). Zawartość modyfikatora zapewnia dobrą elastyczność w niskiej temperaturze - papa zachowuje giętkość do -200C. Na wierzchniej warstwie znajduje się gruboziarnista posypka mineralna, która chroni przed promieniowaniem UV. Spodnia strona jest zabezpieczona antyadhezyjną folią z tworzywa sztucznego. Wzdłuż obu krawędzi znajdują się zabezpieczone folią paski klejące.
Papa jest dostępna w rolkach o wymiarach 7,5 m x 1 m i wadze 30 kg
Papa nadaje się na dachy ze sztywnym poszyciem z desek lub płyt typu OSB, pod pokrycia z dachówek betonowych, ceramicznych lub z blachodachówki panelowej. Objęta jest 20-letnią gwarancją produktową i 2-letnią gwarancją przy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Może więc bezpiecznie pełnić funkcję tymczasowego pokrycia dachu. "Produkt ten można zastosować jako zabezpieczenie hydroizolacyjne dachu spadzistego pod warunkiem odpowiedniego ułożenia" - mówi Łukasz Nowakowski, Doradca Techniczny w firmie Braas. "Cecha ta jest bardzo przydatna jeżeli zachodzi konieczność pozostawienia dachu bez pokrycia zasadniczego oraz gdy pochylenie połaci jest mniejsze niż zalecane przez producenta pokrycia".
Papę mocuje się do podłoża mechanicznie w systemie jednowarstwowym (w odróżnieniu do dachów płaskich, gdzie papę układa się w systemie dwuwarstwowym, składającym się z papy podkładowej oraz papy wierzchniej). W trakcie montażu usuwa się folię zabezpieczającą paski klejące i skleja górny i dolny pasek, uzyskując szczelne połączenie brytów bez użycia ognia. "Wygodnemu układaniu papy sprzyja niska waga oraz grubość, która wynosi zaledwie 2,8 mm i zapewnia jednocześnie całkowitą hydroizolacyjność wyrobu" - przekonuje Łukasz Nowakowski.
Więcej informacji na stronie producenta.
Data publikacji: 19 marca 2019
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.