Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ceramiczne ozdoby dachowe

Pozwalają spersonalizować wygląd dachu, wyróżnić go lub spójnie wkomponować w otaczającą przestrzeń, oddają też w pewien sposób charakter domowników. Wieńczące dach piękne ceramiczne ozdoby cechuje jakość i trwałość właściwa dachówkom, a ich montaż jest łatwy i stabilny.

Wykonane z gliny figurki dachowe stosowano na dachach już od VI wieku naszej ery. Przypisywano im wtedy magiczną rolę. Umieszczane na połaci jako swoiste talizmany, miały zapewniać mieszkańcom domu pomyślność. Chronić ognisko domowe przed nieszczęściem. Obecnie elementy ozdobne kalenicy, zdobione zaślepki gąsiorów czy różne akcesoria ceramiczne, pełnią głównie funkcję dekoracyjną - ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dziś ich wybór dyktowany był starodawnymi wierzeniami. Kto wie, może symboliczna figurka orła przyniesie szczęście i ochronę domownikom?


Najlepiej wybierać ozdoby pochodzące od tego samego producenta, co dachówki, mamy wówczas pewność, że będą spójne estetycznie z resztą dachu, a równocześnie w pełni kompatybilne z gąsiorami oraz pozostałymi elementami i ich montaż przebiegnie sprawnie (fot. CREATON)

Na rynku można znaleźć różne akcesoria dekoracyjne. Każdy z topowych producentów zarówno ciężkich, jak i lekkich pokryć dachowych, ma je w swoim portfolio. Wśród ceramiki znajdziemy zarówno figurki zwierząt: kota, orła, koguta lub wiewiórki, które doskonale komponują się z sielskim krajobrazem, jak i uniwersalne, tradycyjne kształty, jak szpice, kolce czy karczochy. Te ostatnie stanowią zwykle ozdobne zwieńczenie ostro zakończonych dachów trój- lub czterospadowych. Gustownie prezentują się zwłaszcza na budynkach nawiązujących stylem do dawnej lub klasycznej architektury. 

Nie tylko na kalenicy możemy osadzać ozdoby dachowe. Eleganckim wykończeniem grzbietu połaci, zwłaszcza w dachach o dość nisko położonych okapach, będą ozdobne zaślepki gąsiora o dekoracyjnym kształcie muszli, słońca albo z rokiem budowy domu. Świetnie wyglądają również na małych daszkach przydomowych altanek, gdzie najczęściej znajdują się na wysokości naszego wzroku. 


Na pewno oryginalnie prezentują się figurki postaci – na przykład lunatyka trzymającego latarnię solarną lub śpiocha spadającego z dachu (fot. CREATON) 

Rozważając zakup akcesoriów dekoracyjnych, warto wziąć pod uwagę wielkość elementów. Ich wysokość oscyluje najczęściej w granicach 12 - 40 cm, ale dostępne są również większe, sięgające nawet 70 cm. Te z powodzeniem zastosować można na dachach o większej powierzchni.


Ceramiczne ozdoby dachowe w ofercie CREATON (fot. CREATON)

Wszystkie dekoracje umieszczane na połaci narażone są na te same czynniki atmosferyczne, co dachówki. Dlatego takie akcesoria również powinny być wykonane z najlepszej jakości surowców i trwałe mimo niekorzystnych warunków: palącego słońca, wilgoci, wiatru czy mrozu. Powinny dorównywać trwałością pokryciu, inaczej po paru latach zamiast zdobić, mogą wpływać negatywnie na estetykę całego dachu. Ich zakup u tego samego producenta, od którego kupujemy pokrycie, daje nam pewność, że tak się nie stanie. W ofercie marki CREATON elementy ozdobne kalenicy i ceramiczne akcesoria dekoracyjne pod względem jakości w niczym nie ustępują dachówkom ceramicznym. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i starzenie. Cechują się doskonałą estetyką, dzięki zastosowaniu w procesie produkcji wysokiej jakości gliny. Uszlachetnienie powierzchnią angobowaną NUANCE lub glazurowanymi – FINESSE i NOBLESSE - zapewniają wysoki walor dekoracyjny. Kompatybilność ze wszystkimi systemami gąsiorów w ofercie gwarantuje prosty i szybki montaż.

Więcej informacji o ceramicznych ozdobach dachowych na www.creaton.pl.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych CREATON Polska.

Data publikacji: 26 listopada 2019

Zobacz także

Od czego zależy wybór modelu membrany dachowej? (fot. CREATON)WIĘŹBA I POSZYCIE

Dobra warstwa wstępnego krycia

Jak wybrać właściwą membranę dachową? Wytyczne Kierownika Akademii Creaton.
fot. WIENERBERGERMATERIAŁY POKRYCIOWE

Dach odporny na grad

Karpiówka Koramic firmy Wienerberger uzyskała wysoką 4. klasę odporności na gradobicie. To pierwsza tak wytrzymała karpiówka na polskim rynku.
Czego oprócz podstawowych materiałów potrzebujemy na dachu? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Akcesoria do blachodachówki

Konstrukcja więźby dachowej, blachodachówka, okna połaciowe, rynny… Co jeszcze jest potrzebne do wykończenia dachu?