Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Świecąca cegła

Ręcznie odlewaną z trawionego szkła oprawę BRICK LIGHT ze zintegrowanym oświetleniem LED po prostu wmurowuje się w ceglaną elewację. 

BRICK LIGHT to nowość firmy Simes. Forma odlewana jest ręcznie, dzięki czemu jej powierzchnia nie jest idealnie gładka, są na niej widoczne drobne zarysowania i przebarwienia. Trawione szkło jest dwukrotnie pokrywane farbą proszkową. Dobrze komponuje się to z ceramiczną teksturą elewacyjnych cegieł licowych lub klinkierowych. 

 (fot. SIMES)

Oprawa ma wymiary odpowiadające włoskim modelom cegieł: 25 x 12 x 5,5 cm. Wbudowuje się ją w mur w tradycyjny sposób, tak, jak klasyczną cegłę. Nie ma obaw o pęknięcie czy uszkodzenie - wytrzymałość na ściskanie oprawy wynosi 100 N/mm2, czyli ponad połowę więcej, niż cegły pełnej (60 N/mm2). Zachowana jest też maksymalna wytrzymałość mechaniczna na uderzenia - najwyższa w skali pomiarowej IK 10 - oraz szczelność, czyli odporność na wodę i przenikanie ciał stałych. Stopień uszczelnienia produktu montowanego na zewnątrz - IP65.  

Oprawa jest zasilana zewnętrznie. Od tyłu ma podpięty neoprenowy przewód zasilający o długości 5 m, który należy przeprowadzić przez termoizolację i warstwę konstrukcyjną ściany i podłączyć do zasilacza. Producent celowo zrezygnował z umieszczenia zasilacza bezpośrednio w oprawie. To zasilacz jest bowiem elementem najbardziej awaryjnym. Zastosowanie łatwego w wymianie zasilacza zewnętrznego oraz przewodu jest rozwiązaniem znacznie trwalszym i gwarantuje dłuższą żywotność oprawy. Szacuje się ją na 50 tysięcy godzin, po tym czasie sprawność LED-ów spada o około 20 % (80% nadal świeci). LED-y w BRICK LIGHT są niewymienialne, więc kiedy żywot oprawy dobiegnie końca, należy "wydłubać" ją z muru i wymienić na nową - albo zastąpić klasyczną cegłą murową.

 
Oprawy powinny być rozdzielone przynajmniej jedną warstwą cegieł (fot. SIMES)

W zależności od użytego statecznika oprawa może świecić w trybie ON / OFF albo natężenie oświetlenia może być regulowane. 

Więcej informacji na stronie producenta - zobacz SIMES.

Data publikacji: 29 marca 2018

Zobacz także

Bloczki i pustaki to zupełnie odmienne grupy elementów murowych (fot. LEIER, GRUPA SILIKATY, SOLBET, WIENERBERGER)ŚCIANY

Czym się różni bloczek od pustaka?

Bardzo często określenia te używane są zamiennie albo zupełnie dowolnie. Tymczasem różnica jest zasadnicza. Sprawdź, jak poprawnie nazywać elementy murowe.
Górna krawędź ściany nie ma się czego trzymać (fot. KMR)ŚCIANY

Stabilne ściany działowe

Murowane ściany działowe powinno się usztywnić lub połączyć z nośnymi, inaczej mogą się zwyczajnie przewrócić.
Jest czysta, zdrowa i jasna (fot. KMR)ŚCIANY

Piwnica z silikatów

Bloczki silikatowe mają największą spośród elementów murowych wytrzymałośc na ściskanie, co w przypadku piwnicy jest kwestią kluczową - a przy tym są równe, więc ściany łatwo zaizolować i wykończyć.