Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Brawurowy szklany Monolith

Obudowany szklaną taflą samonośny moduł sanitarny to niezwykle wyrazisty łazienkowy akcent, a przy tym prawdziwy funkcjonalny majstersztyk. Zobacz, jak zbudowany jest ten wyjątkowy stelaż i w jaki sposób przygotować niezbędne przyłącza.

Geberit Monolith zupełnie zmienia dotychczasowe postrzeganie stelaży łazienkowych do toalety czy bidetu. Zachowując niezbędną funkcję nośnika, wychodzi zza ściany bezpośrednio w towarzyszący nam na co dzień obszar łazienkowych sprzętów. I to w iście zjawiskowym stylu! Ale spektakularny wygląd to tylko jedna z jego zalet. W mającym zaledwie 10,6 cm grubości module kryje się szereg zaawansowanych funkcji gwarantujących wygodę i komfort użytkowy nie tylko podczas korzystania z toalety, ale w ogóle przebywania w łazience. 

Moduł Geberit Monolith z miską ustępową Geberit iCon Square (fot. GEBERIT)
Moduł Geberit Monolith z miską ustępową Geberit iCon Square (fot. GEBERIT)

Moduł sanitarny przeznaczony jest do montażu na gotowej podłodze. Między innymi dlatego jest rozwiązaniem uniwersalnym, które świetnie sprawdzi się nie tylko w nowej, ale również w istniejącej łazience - gdy chcemy wymienić starą toaletę i przy okazji odświeżyć wygląd pomieszczenia, a nie mamy w planach większego remontu. Poza prostymi pracami w celu dopasowania przyłączy Geberit Monolith nie wymaga żadnych kłopotliwych robót,
a końcowy efekt jest naprawdę spektakularny.

Jak zbudowany jest moduł

Subtelny wygląd, niewielka grubość, szklane wykończenie – na pierwszy rzut oka Monolith wydaje się być  delikatny. W rzeczywistości to naprawdę mocny i wytrzymały sprzęt. O nośności i stabilności decyduje ukryta pod obudową solidna metalowa konstrukcja, wyposażona w szereg rozwiązań ułatwiających precyzyjny montaż. Szkło, z którego wykonana jest przednia osłona, to wysokiej jakości szkło hartowane (ESG). Jest bardziej odporne na uszkodzenia niż niejedna płytka ścienna. Boki modułu wykończone są trwałymi osłonami ze szczotkowanego aluminium.

Rdzeń modułu Geberit Monolith stanowi metalowa konstrukcja z natynkową spłuczką. Przednia osłona wykonana jest ze szkła ESG, a boki i pokrywa ze szczotkowanego aluminium (fot. GEBERIT)
Rdzeń modułu Geberit Monolith stanowi metalowa konstrukcja z natynkową spłuczką. Przednia osłona wykonana jest ze szkła ESG, a boki i pokrywa ze szczotkowanego aluminium (fot. GEBERIT)

Moduły Geberit Monolith dostępne są w dwóch wysokościach: 114 cm i 101 cm. Pozwala to na dopasowanie stelaża do indywidualnej aranżacji i zabudowy łazienki. Dzięki regulowanym nóżkom mamy też pewien zakres tolerancji ewentualnych odchyłek budowlanych. Oba modele różnią się nieznacznie szerokością – wyższy ma 50,5 cm, niższy 48 cm. Szklana tafla dostępna jest w 4 kolorach: białym, umbra, sand i czarnym. W niektórych modelach możliwy jest dodatkowo kolor mint.

Różnorodne opcje wykończenia umożliwiają idealne wkomponowanie w planowany wystrój - od lewej: biały, umbra, sand i czarny (fot. GEBERIT)
Różnorodne opcje wykończenia umożliwiają idealne wkomponowanie w planowany wystrój - od lewej: biały, umbra, sand i czarny (fot. GEBERIT)

Wszystkie moduły Monolith można łączyć z większością dostępnych stojących i wiszących misek ustępowych, również tych wyposażonych w funkcje myjące, jak AquaClean (mając oczywiście na uwadze, że potrzebujemy na to różnych wersji modułu). Można też skompletować je z dopasowanym modułem pod bidet, ale tu uwaga - chcąc uzyskać spójną kompozycję, powinniśmy pod toaletę wybrać niższy model Monolith, bo moduły bidetowe mają wysokość 101 cm.

Funkcje i możliwości wersji Plus

Zacznijmy od tego, że mamy dwie wersje Monolith. Pierwsza to standardowy moduł Geberit Monolith. Druga to rozbudowany technologicznie Geberit Monolith Plus. Jeśli cenimy komfort, jaki dają „inteligentne” sprzęty o bezdotykowej obsłudze, to Geberit Monolith Plus, ze swoimi inteligentnymi czujnikami i rozbudowanymi opcjami personalizacji, będzie rozwiązaniem trafionym w punkt. Jakie oferuje funkcje?

 • Spłukiwanie soft-touch

Na aluminiowej osłonie brak jest tradycyjnego przycisku spłukującego. Zamiast niego w pokrywę modułu wbudowane są przyciski na dotyk (elektronika typu SOFT TOUCH) sterowane czujnikiem.

Spłukiwanie uruchamiane jest przez delikatnie oznakowane przyciski w aluminiowej pokrywie modułu (fot. GEBERIT)
Spłukiwanie uruchamiane jest przez delikatnie oznakowane przyciski w aluminiowej pokrywie modułu (fot. GEBERIT)

Podobnie jak w systemie dobrze nam znanego małego i dużego przycisku, zachowany jest tu mechanizm dwudzielny, czyli możliwość regulacji ilości wody spłukującej. Mała ilość wody ma objętość 3 l, dużą można regulować w zakresie 4,5/6 l (fabrycznie ustawiona jest na 6 l). Nad bezawaryjnością systemu czuwa ukryta wewnątrz stelaża spłuczka natynkowa, fabrycznie wyposażona w izolację przeciwroszeniową.

 • Oczyszczanie powietrza

Mówiąc wprost, chodzi o natychmiastową eliminację nieprzyjemnych zapachów w toalecie. Tę komfortową możliwość daje nam wbudowana w moduł funkcja odsysania zanieczyszczonego powietrza bezpośrednio z muszli. Może być w każdej chwili uruchomiona dotykowo, ale działa również automatycznie, po wykryciu użytkownika wchodzącego do toalety (mamy możliwość regulacji obszaru wykrywania użytkownika).

Mała ikonka wiatraczka widniejąca na pokrywie modułu to przydatna funkcja usuwania zanieczyszczonego powietrza (fot. GEBERIT)
Mała ikonka wiatraczka widniejąca na pokrywie modułu to przydatna funkcja usuwania zanieczyszczonego powietrza (fot. GEBERIT)

Nieczyste powietrze odświeża porowaty filtr ceramiczny o strukturze plastra miodu. Jego żywotność szacuje się na ok. 6 lat (po tym czasie łatwo można go wymienić na nowy). Warto podkreślić cichy, prawie niedosłyszalny szum wentylatora – jego działanie rozpoznać można często tylko po pulsującym światełku sygnalizacyjnym.

 • Światło orientacyjne

ComfortLight, czyli dyskretne podświetlenie LED, umieszczone jest z tyłu pokrywy modułu. Do wyboru mamy 7 kolorów, definiowanych na panelu sterującym. Oświetlenie reaguje na naszą obecność i włącza się samoistnie, kiedy podchodzimy do modułu. Istnieje przy tym możliwość regulacji obszaru wykrywania. ComfortLight to wygodne i przydatne na co dzień rozwiązanie – w nocy nie ma potrzeby zapalania dużego światła, co sprawdza się zwłaszcza kiedy w domu są dzieci. Światło zintegrowane jest też z czujnikiem jasności, który można zaprogramować na rozpoznawanie dnia i nocy - i automatyczne uruchamianie, kiedy jest ciemno (funkcję tę można w razie potrzeby wyłączyć).

olor podświetlenia LED możemy indywidualnie zaprogramować na panelu sterującym (fot. GEBERIT)
Kolor podświetlenia LED możemy indywidualnie zaprogramować na panelu sterującym (fot. GEBERIT)

Wszystkie nowatorskie funkcje modułu Geberit Monolith Plus wymagają spełnienia jednego podstawowego warunku – aby działały, niezbędne jest doprowadzenie przyłącza elektrycznego (piszemy o tym w dalszej części). Jeśli nie mamy przyłącza i nie zamierzamy brnąć w remont łazienki, albo zwyczajnie z jakiegoś powodu nie chcemy instalować modułu Monolith Plus, a zależy nam na walorach estetycznych, możemy zdecydować się na bardziej klasyczną w obsłudze, standardową wersję Geberit Monolith. Wygląda identycznie jak wersja Plus, nie oferuje tylko dodatkowych funkcji.

Jakie przyłącza będą nam potrzebne i gdzie je zaplanować

Dużo zależy od tego, czy budujemy nowy dom albo robimy generalną przebudowę starego, połączoną z wymianą instalacji, czy tylko przeprowadzamy drobny remont.

Remontowana łazienka nie pozostawia nam szerokiego pola manewru. Musimy tu dopasować model modułu sanitarnego do stanu istniejącego. Prawdopodobnie w pobliżu WC nie mamy doprowadzonego prądu, więc jeśli nie chcemy kuć ścian, to – jak już wspomniano - w grę wchodzi pozbawiona automatyki wersja Geberit Monolith. Wówczas:

 • jeśli mamy odpływ kanalizacyjny w podłodze, wybieramy model przeznaczony pod stojące miski ustępowe (jest też możliwość zastosowania kolana odsadzkowego do miski wiszącej, ale wiąże się to z koniecznością podkucia części podłogi i ściany),
 • jeśli odpływ wyprowadzony jest ze ściany, wybieramy opcję modułu pod miskę wiszącą.

Spójrzmy też na umiejscowienie przyłącza wody – w zależności od tego, gdzie się znajduje, dobierzmy moduł o odpowiedniej wysokości [zgodnie z rysunkiem Rys.1 w dalszej części tekstu].

Nie trzeba za to martwić się specyfiką konstrukcji istniejących instalacji. W szerokim asortymencie Geberit znajdziemy akcesoria rozwiązujące większość problemów montażowych, np. króćce przyłączeniowe z odsadzką do wyrównania różnic między podejściem w misce WC a odpływem w ścianie czy zestaw przyłączeniowy boczny do doprowadzenia wody. Monolith możemy też wyposażyć w zestaw adaptacyjny do desek sedesowych AquaClean, które w prosty sposób zapewniają w toalecie wygodną funkcję podmywania.

W większości nowoczesnych aranżacji planuje się miskę WC wiszącą, bo łatwiej wtedy utrzymać higieniczną czystość w obrębie toalety – na zdjeciu model z funkcją myjącą Geberit AquaClean Mera (fot. GEBERIT)
W większości nowoczesnych aranżacji planuje się miskę WC wiszącą, bo łatwiej wtedy utrzymać higieniczną czystość w obrębie toalety – na zdjeciu model z funkcją myjącą Geberit AquaClean Mera (fot. GEBERIT)

W nowej łazience usytuowanie przyłączy instalacyjnych możemy zaprojektować tak, jak chcemy. Warto więc zrobić to od razu dobrze, żeby nie musieć później korzystać z dodatkowych elementów dopasowujących.

 • Umiejscowienia odpływu kanalizacyjnego.

Pod miskę ustępową wiszącą musimy przygotować podejście kanalizacyjne w ścianie. Średnica odpływu powinna być przewidziana na wysokości 25 cm (+/- 1 cm) licząc od poziomu „0”, czyli wierzchu płytek podłogowych [zobacz niżej na rysunku Rys.1]. Na ewentualną regulację wysokości podwieszenia miski, czyli „podniesienie” jej względem podłogi o 3, 5 lub 7 cm (wskazane dla wysokich użytkowników), pozwala później zestaw króćców przyłączeniowych.

Jeśli decydujemy się na miskę stojącą, odpływ kanalizacyjny musimy wyprowadzić w podłodze. Najlepiej zrobić to w odległości co najmniej 15 cm od ściany (dotyczy średnicy odpływu), wtedy do wykonania podejścia wystarczy kolano odpływowe znajdujące się w zestawie. Jeśli pion przysuniemy bliżej ściany czy wręcz zagłębimy go nieco w bruździe, to niezbędny będzie dodatkowy zestaw przyłączeniowy.

 • Przyłącze wodne.

Optymalne miejsce wyprowadzenia przyłącza ze ściany uzależnione jest od wybranego rozwiązania Monolith [zobacz rysunek Rys.1]:

 • w modułach o wysokości 101 cm przyłącze wody powinno się znajdować albo na dole, ok. 45 cm nad podłogą, w odległości 9-17 cm od osi, albo z boku modułu około 80 cm nad podłogą (+/-12 cm), w odległości 27-33 cm od osi - w zależności od wybranego modelu,
 • w modułach o wysokości 114 cm przyłącze wody może być umiejscowione na dole – analogicznie jak w niższym modelu – lub z tyłu, na poziomie 92-102 cm od podłogi i z zachowaniem odległości 6 cm od krawędzi stelaża i 12 cm od jego osi.

W obu rozwiązaniach możliwe jest opcjonalne wykonanie przyłącza z boku, przy użyciu akcesoriów.

Usytuowanie przyłącza wodnego dla modułu Geberit Monolith (i Monolith Plus) pod miski ustępowe wiszące (rys. GEBERIT)
Rys.1. Usytuowanie przyłącza wodnego dla modułu Geberit Monolith (i Monolith Plus) pod miski ustępowe wiszące (rys. GEBERIT), od lewej:
- 1 - wysokość 101 cm, przyłącze na dole
- 2 – wysokość 101 cm, przyłącze z boku
- 3 – wysokość 114 cm, przyłącze na dole lub z tyłu (opcjonalnie możliwe z boku)

 • Doprowadzenie prądu.

Dotyczy to tylko modelu Geberit Monolith Plus, którego elektronika wymaga zasilania. W miejscu przewidzianym na stelaż należy przygotować gniazdo podtynkowe pod przyłącze elektryczne z trójżyłowym, elastycznym przewodem płaszczowym. Kabli nie trzeba instalować od razu, wystarczy na etapie wykańczania łazienki rozciągnąć w bruzdach ściennych peszle, którymi później się je przeciągnie.

Jeśli mamy w planach bidet, warto przemyśleć spójność aranżacyjną i od razu przygotować instalacje pod moduł Geberit Monolith do bidetów. Podejście kanalizacyjne do bidetu wykonujemy w ścianie, na wysokości ok. 10 cm, a przyłącze wody na dole – ok. 36 cm nad podłogą.

Monolith do bidetu ma wysokość 101 cm i szerokość 48 cm, więc doskonale uzupełnia się z niższą wersją modułu Monolith do WC. Wyposażony jest w chromowany błyszczący uchwyt na ręczniki (fot. GEBERIT)
Monolith do bidetu ma wysokość 101 cm i szerokość 48 cm, więc doskonale uzupełnia się z niższą wersją modułu Monolith do WC. Wyposażony jest w chromowany błyszczący uchwyt na ręczniki (fot. GEBERIT)


>>> Zobacz przebieg procesu instalacji:

 • Monolith Plus do miski wiszącej:

 • Monolith do miski wiszącej:

 • Monolith do miski stojącej:


>>> ZOBACZ WIĘCEJ O GEBERIT MONOLITH


Potrzebujesz więcej informacji albo chcesz zapytać o rozwiązanie dla siebie? Skontaktuj się z Doradcami Handlowymi i Technicznymi firmy Geberit.
>>> przejdź do strony kontaktów


Artykuł powstał we współpracy z firmą Geberit w ramach autorskiej kampanii "Akademia Świadomego Budowania".
Konsultacje: Paweł Karaś, Product Manager Installation Systems and GAC / Brand Coordinator w firmie Geberit.

 

Data publikacji: 27 maja 2020

Zobacz także

Brodzik z kamiennej żywicy Geberit Sestra można zamontować bezpośrednio na podłożu lub wpuścić w posadzkę (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Codzienny relaks z Sestrą

Ultrapłaski brodzik z kamiennej żywicy cieszy oko, umila kąpiel i jest bezproblemowy w eksploatacji. Zobacz, jakie masz możliwości aranżacyjne - i jak odpowiednio przygotować łazienkę na to awangardowe rozwiązanie.
Strukturę i kolor elementu opracowuje się na życzenie klienta (fot. C4Y)INSPIRACJE

Beton z rąk pasjonatów

Płyty betonowe, blaty, donice, unikatowe detale - w manufakturze C4Y z betonu GRC powstają różnorodne, piękne w swojej surowości elementy małej architektury i wystroju wnętrz.
fot. SIMESPIĘKNY DETAL

Świecąca cegła

Ręcznie odlewaną z trawionego szkła oprawę BRICK LIGHT ze zintegrowanym oświetleniem LED po prostu wmurowuje się w ceglaną elewację.