Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Brama "zjazdowa"

Brama wjazdowa, która chowa się w ziemi? FANCY FENCE to system niezastąpiony na wąskim lub pochyłym podjeździe, do tego wygodny, bezpieczny i zdecydowanie nietuzinkowy.

Automatyczna brama wjazdowa już od kilku lat jest budowlanym standardem. Klasyczne bramy przesuwne nie wszędzie się mieszczą, zwłaszcza, jeśli są szerokie - na zapewnienie swobodnego przesuwu trzeba przeznaczyć kilka metrów ogrodzenia. Problem pojawia się też na podjazdach z równoległym do bramy spadkiem. Antidotum na te bolączki jest brama FANCY FENCE, której przęsło chowa się w szczelnej betonowej kieszeni umieszczonej w ziemi.

Jak działa brama FANCY FENCE? Jej mechanizmy napędowe nie różnią się od tych stosowanych w bramach przesuwnych, nie wymagają specjalistycznego oprzyrządowania ani zwiększonego poboru mocy. Uruchomione przęsło, wspomagane układem masywnych przeciwwag, zjeżdża w dół zamiast sunąć w bok - tak najprościej można to przedstawić. Ogromnym atutem takiego rozwiązania, poza oczywistą oszczędnością przestrzeni, jest znacznie krótszy czas pełnego otwarcia i zamknięcia. Skrzydło ma do pokonania mniejszą odległość - tyle, ile wynosi wysokość bramy, a nie cała jej szerokość - a poza tym pełne obciążenie przęsła pozwala na zastosowanie w napędzie elektrycznym szybszych przekładni. 


Budowa bramy FANCY FENCE:
1. zdejmowane pokrywy - otwiera sie je tylko podczas konserwacji lub naprawy 
2. środkowa pokrywa osłaniająca napęd i umożliwiająca uruchomienie trybu ręcznego
3. przeciwwaga
4. napęd
5. pompa odwadniająca, usuwająca ewentualny nadmiar wody 
6. ruchome przęsło bramy
7. szczelna betonowa niecka, do której zjeżdża przęsło
8. ogrodzenie
9. fotokomórki aktywujące natychmiastowe zatrzymanie skrzydła w razie zagrożenia
10. lampki sygnalizacyjne

Chowaną w ziemi bramę bez problemu można zamontować na dowolnie małej, a nawet pochyłej działce. Dzięki temu, że skrzydło porusza się w pionie, nie przeszkadza mu spadek terenu. Kieszeń (nieckę), w której chowa się brama, można ustawić zarówno prostopadle, jak i równolegle do linii ogrodzenia. Co więcej, w przypadku gdy brama usytuowana jest równolegle do pochyłości podjazdu, mamy do wyboru dwa warianty konstrukcyjne - z górną linią biegnącą poziomo lub ukośnie:


Ogrodzenie i brama z górną linią wykonaną poziomo (fot. FANCY FENCE)

 
Górna linia przęsła bramy wykonana równolegle do nachylenia terenu - słupki o zmiennej wysokości (fot. FANCY FENCE)

Co jeszcze warto wiedzieć o chowanych w ziemię bramach? Niestraszne im ani czynniki atmosferyczne, ani brak zasilania. Schowany pod pokrywą w strefie przygruntowej mechanizm napędowy nie jest narażony na bezpośrednie oddziaływanie słońca, deszczu ani silnego mrozu, co przedłuża jego żywotność i bezawaryjną eksploatację. Brama nie wymaga odśnieżania, nie szkodzi jej też woda deszczowa, która jest bezpiecznie odpompowywana z betonowej kieszeni. I nie ma obawy, że przęsło zimą przymarznie - bramy raczej nie zostawiamy otwartej na długi czas, nie taka jest jej funkcja, a zjeżdżające w dół skrzydło samym swoim ciężarem skruszy ewentualny lód mogący zbierać się wokół słupków. Jeśli chodzi o obsługę podczas awarii prądu, to wystarczy odblokować kluczem ręczny tryb napędu (otwór rewizyjny pod środkową pokrywą) i z opuszczeniem skrzydła poradzi sobie nawet dziecko. Dodatkowo bramę można wyposażyć w akumulator, który w razie czego pozwala na odbycie kilku cykli bez ładowania. 

Jeśli komuś nie odpowiada surowy wygląd stalowych słupków, może zamówić je obudowane płytami z drewna, laminatu HPL, blachy Corten albo spieku kwarcowego:


Przykładowe wykończenie słupków, od lewej: słupki stalowe, spiek kwarcowy, płyty HPL (fot. FANCY FENCE)

Również zdejmowane pokrywy dostępne są w kilku wariantach wykończenia, żeby jak najlepiej wpasowały się w nawierzchnię podjazdu:


Pokrywy mogą mieć różny wzór i dodatkowo powłokę antypoślizgową (fot. FANCY FENCE)

Brama nie ma standardowych wymiarów, może mieć dowolną szerokość. Uzupełnieniem są wyposażone w elektrozamek furtki, które w zależności od indywidualnych preferencji mogą niezauważalnie wtapiać się w ogrodzenie albo odróżniać się na jego tle całkiem innym wykończeniem.

System FANCY FENCE montowany jest przez wyspecjalizowane, przeszkolone ekipy, po uprzedniej analizie warunków terenowych. W gestii inwestora leży tylko przygotowanie betonowej kieszeni o odpowiedniej długości (według szczegółowych wytycznych producenta lub dystrybutora). 


Szczegółowe informacje dostępne są na stronie producenta: www.fancyfence.pl.

Data publikacji: 1 kwietnia 2019

Zobacz także

To wcale nie taki głupi pomysł, żeby najpierw pobawić się w organizację na makiecie... (fot. MichaelGaida)DZIAŁKA

Zorganizowany plac budowy

Przez co najmniej kilka miesięcy to właśnie tu toczy się budowlane życie. Trzeba zapewnić dostęp do podstawowych mediów, schemat komunikacyjny, miejsce pracy i składowania sprzętu. Logistyka i porządek oszczędzą czas, pieniądze i nerwy.
Drenaż z wykorzystaniem keramzytu to dość powszechne i korzystne rozwiązanie (fot. LECA)FUNDAMENTY

Drenaż plus keramzyt

Obsypkę filtracyjną rur drenarskich warto wykonać z luźnego kruszywa keramzytowego. To rozwiązanie niekłopotliwe pod względem wykonawczym, a przy tym zapewnia dodatkowe docieplenie strefy posadowienia.
Czyszczenie działki można zlecić profesjonalistom (fot. mulczer.eu)DZIAŁKA

Czyszczenie terenu

Zaniedbana, zachwaszczona i pełna kamieni działka nie nadaje się do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba ją oporządzić. Można karczować - albo sięgnąć po cięższy kaliber i wynająć mulczer.