Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czy można oszczędzać na bezpieczeństwie?

Podobno dla złodzieja każdy dom to kwestia przygotowania i czasu, ale im tego czasu potrzeba więcej, tym możemy czuć się bezpieczniejsi. Na co zwrócić uwagę kupując system zamknięć do domu? Zapytaliśmy ekspertów EVVA Polska.

Wiadomo, że włamywacze mają wiele sposobów na wejście do domu – mogą wyważać okna albo rozbijać szyby, wchodzić przez okna dachowe lub piwniczne, ale najcichszą, najmniej rzucającą się w oczy, a często najprostszą metodą jest sforsowanie zamka w drzwiach wejściowych. Jeśli mamy standardową wkładkę, której otwarcie wytrychem lub rozwiercenie nie stanowi problemu nawet dla przypadkowych złodziejaszków, to żadne rygle w drzwiach nie pomogą. Sami prosimy się o kłopoty. Jednak są zamki, które stawiają skuteczny opór i są dobrym zabezpieczeniem przed intruzami.

Sezon urlopowy to czas żniw dla drobnych złodziei. Odpowiedni system zamknięcia domu zapewni nam spokój i bezpieczeństwo.
Sezon urlopowy to czas żniw dla drobnych złodziei. Odpowiedni system zamknięcia domu zapewni nam spokój i bezpieczeństwo.

Jak wybrać dobry system zamknięć do drzwi?

Jak w większości produktów - w parze z jakością idzie cena. Tanie, szeroko dostępne wkładki nie będą stanowiły przeszkody przed wejściem do domu, a często sami świadomie na nie się decydujemy, chcąc obniżyć koszt drzwi. Prostym porównaniem może być zakup nowego samochodu: przywiązujemy wagę do jakości marki, oceny w testach na niezawodność, kwestii wspomagania komfortu jazdy, bezpieczeństwa, ochrony przed uderzeniami, zapobiegania wypadkom. Dlaczego do wyboru rozwiązań do zabezpieczenia naszego domu lub mieszkania nie podchodzimy tak samo rzetelnie? Przecież powinniśmy i również możemy świadomie wybierać takie produkty, które są najwyżej oceniane przez specjalistów od zabezpieczeń. Certyfikowane i opatentowane wkładki bębenkowe z zabezpieczeniem przeciwko wytrychowaniu, dodatkowe zabezpieczenie przed wyrwaniem rdzenia, złożone mechanizmy kodowania, ochrona i dodatkowe elementy na kluczu zabezpieczające przed jego nieuprawnionym kopiowaniem. W ten sposób chronimy nie tylko nasze mienie, ale również psychiczny komfort, a przede wszystkim  zdrowie czy życie nas i naszych bliskich.

Wkładka bębenkowa, która jest opatentowana, spełnia europejskie i polskie normy, ma certyfikaty niezależnych instytucji badawczych, zabezpieczenie przed włamaniem klasy D, a także najwyższą klasę zabezpieczenia kodu wkładki (klasa 6) to najlepszy wybór na zabezpieczenie domu i mieszkania (fot. EVVA)
Wkładka bębenkowa, która jest opatentowana, spełnia europejskie i polskie normy, ma certyfikaty niezależnych instytucji badawczych, zabezpieczenie przed włamaniem klasy D, a także najwyższą klasę zabezpieczenia kodu wkładki (klasa 6) to najlepszy wybór na zabezpieczenie domu i mieszkania (fot. EVVA)

Profesjonalne systemy zamknięć to skomplikowane mechanizmy, które warte są  swojej ceny. W tym przypadku wersje oszczędnościowe to fałszywy zysk. Na cenę dobrego systemu zamknięć wpływa zastosowana technologia, jakość użytych materiałów i komponentów. Dobry system zamknięć nigdy nie będzie tani. Proces produkcji, wysokiej jakości części i komponenty oraz zastosowane rozwiązania techniczne muszą wpływać na końcową cenę produktu.

Co to jest „białe włamanie” i czy można się przed nim zabezpieczyć?

Coraz częściej media obiegają informacje o przypadkach tzw. „białych włamań”. Mają miejsce w różnych miastach w Polsce, a ich ofiarami padają zarówno właściciele domów, jak i mieszkań. Jest to włamanie w białych rękawiczkach, czyli takie, które nie pozostawia fizycznych oznak uszkodzenia drzwi. To prawie niezauważalny sposób wejścia do czyjegoś mieszkania. Nie wymaga forsowania zamka z użyciem siły czy hałaśliwych narzędzi. Intruz własnym narzędziem lub dorobionym kluczem otwiera prostą wkładkę, a następnie ją zamyka bez pozostawienia jakichkolwiek zewnętrznych śladów włamania. Włamywacz zabiera najczęściej drobne rzeczy, a domownicy, nieświadomi zagrożenia, przez długi czas nawet nie zdają sobie sprawy, że coś im zginęło, że ktoś obcy może wielokrotnie przemieszczał się po ich mieszkaniu. Kiedy zauważymy ten fakt niestety jest już za późno, a dodatkowo nie będziemy mogli dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela.

Przy okazji „białych włamań” warto wspomnieć o kwestii naszej własnej niefrasobliwości. Bo zdarza się, że drzwi dosłownie stoją przed złodziejami otworem. Co robimy, kiedy gubimy klucz? Najczęściej dorabiamy kolejne egzemplarze, kompletując ponownie zestaw dla domowników. Pół biedy, jeśli klucz rzeczywiście gdzieś się zawieruszył. Gorzej, jeśli został ukradziony ze szkolnego plecaka albo znaleziony na chodniku przy furtce. W takim przypadku może zachodzić niebezpieczeństwo, że klucz będzie wykorzystany w celu dostania się do naszego domu. I to w sposób nie nasuwający żadnych podejrzeń!

Utrata kontroli nad kluczami powinna spowodować od razu zapalenie się czerwonej lampki, gdyż system zamknięcia traci swoją podstawową rolę. Pierwszą myślą powinno być nie dorobienie klucza, ale wymiana zamków. To proces kłopotliwy, jednak skuteczny. Innym sposobem jest przekodowanie wkładki, co umożliwiają  wysokiej jakości modułowe systemy zamknięć. Niestety, jest to wykonalne tylko w przypadku, gdy dysponujemy taką profesjonalną wkładką. Jeśli od razu wyposażymy nasze drzwi w dobry system zamknięcia, unikniemy ryzyka „białego włamania”, stresu, a przede wszystkim realnego zagrożenia ze strony nieproszonych gości.

Aby zabezpieczyć klucz przed nieuprawnionym kopiowaniem, producenci zamknięć stosują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak karta bezpieczeństwa, elementy magnetyczne na kluczu uniemożliwiające jego kopiowanie na drukarkach 3D czy wielopoziomowy indywidualny kod klucza (fot. EVVA)

Aby zabezpieczyć klucz przed nieuprawnionym kopiowaniem, producenci zamknięć stosują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak karta bezpieczeństwa, elementy magnetyczne na kluczu uniemożliwiające jego kopiowanie na drukarkach 3D czy wielopoziomowy indywidualny kod klucza (fot. EVVA)

Wybór systemu zamknięcia powinien być decyzją przemyślaną i sprawdzoną. Wracając do porównania z samochodem - aby chronić dziecko podczas jazdy, wybieramy przetestowane i najlepsze foteliki. W domu dziecko też musi być chronione. Decyzji o tym, kto ma dostęp do naszego domu albo mieszkania nie należy pozostawiać innym. Świadomy wybór sprawdzonego systemu zamknięć to klucz do bezpieczeństwa.

 


Artykuł  opracowany w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą EVVA, producentem najwyższej jakości mechanicznych i elektronicznych systemów zamknięć.


 

Data publikacji: 24 lipca 2023

Zobacz także

Płynne membrany to idealne rozwiązanie na trudnych podłożach, gdzie inne typuy uszczelnienia byłyby trudne w aplikacji lub nieskuteczne (fot. SOUDAL)OKNA, DRZWI

Wymiana okien ze szczelnym montażem

Wymiana starych okien to ważny element termomodernizacji i skuteczny sposób na ciepły dom, ale pod warunkiem, że będzie odpowiednio zamontowane . W szczelnym montażu pomoże zastosowanie płynnych membran.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na stolarkę aluminiową, czy PVC, czy miksujemy je w obrębie budynku, warto w miarę możliwości korzystać z oferty jednego producenta (fot. KRISPOL)INSPIRACJE OKIENNE

Wybieramy okna i drzwi

Aluminiowe czy PVC? Wybierając okna i drzwi, postaw na komplet stolarki i miksuj rozwiązania.
Dzięki oknom do dachów płaskich możemy wpuścić naturalne światło w ciemne dotąd wnętrze i wygodnie przewietrzyć pomieszczenie (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Okna do dachów płaskich

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można doświetlić wiele stref, które dawniej skazane były na światło sztuczne.