Co więcej, okna do dachów płaskich umożliwiają także szybkie przewietrzenie wnętrza, zaś pod względem architektonicznym stanowią atrakcyjny atut wizualny i funkcjonalny, zarówno od strony pomieszczenia, jak i stropodachu. Co mamy do wyboru i na co zwrócić uwagę?
W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz istnieją pomieszczenia, w których nie ma możliwości zastosowania standardowych okien pionowych albo nie zapewniają one wystarczającej ilości światła. Warto wtedy zastosować specjalnie zaprojektowane okna do płaskich dachów (fot. FAKRO)
W ofercie FAKRO, poza kopułowymi oknami typu C, mamy nowoczesne okna o płaskim wykończeniu. Ekonomiczna wersja, czyli okno typu G, ma dwie warstwy szklenia – wewnętrzny pakiet szybowy dociskany listwami i zewnętrzny segment przykręcany do skrzydła. Udoskonalonym modelem jest okno typu Z. Fabrycznie zamontowana zewnętrzna szyba ułatwia spływanie wody. Okno jest też wyposażone w osadzoną między szkleniami markizę AMZ/Z-Wave.
Od lewej: okno dodachów płaskich typu C, typu G i typu Z - w tym ostatnim widoczna jest międzyszybowa markiza AMZ (fot. FAKRO)
Najpopularniejsze są okna typu F z wklejanym pakietem szybowym. Ich unikalna konstrukcja wyposażona w zewnętrzną szybę refleksyjną gwarantuje najlepsze parametry termoizolacyjne oraz ogranicza nagrzewanie pomieszczenia. Jednocześnie okno ma ciekawy design, a wersja ColourLine pozwala na indywidualny dobór zewnętrznej kolorystyki, dopasowanej do naszego dachu.
Okno typu F może być wykonane w dowolnym rozmiarze od 60x60 cm do 120x220 cm (fot. FAKRO)
Wśród rozwiązań FAKRO dostępne jest też innowacyjne okno DXW, przeznaczone na dach płaski będący przestrzenią rekreacyjną – taras albo dach zielony. Można je zamontować na równi z nawierzchnią, a później bezpiecznie po nim chodzić. Szyba w oknie wykończona jest antypoślizgową powłoką, a całość konstrukcji wzmocniona.
Okna DXW nie wystają ponad powierzchnię tarasu, więc można z niego korzystać bez przeszkód, a wpuszczają światło do znajdujących się pod spodem pomieszczeń (fot. FAKRO)
Okna do dachów płaskich są wykonane z wielokomorowych profili PVC. Powierzchnia przeszklenia tych okien jest powiększona o 16% w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań, zapewniając jeszcze lepsze doświetlenie.
Okna do dachów płaskich muszą być wytrzymałe, szczelne i mieć odpowiednie parametry termiczne. Kluczowym elementem konstrukcyjnym jest tu szyba, bo to ona przejmuje bezpośrednie obciążenia i chroni przed stratami ciepła. W oknach typu F do wyboru mamy pakiety trzyszybowe (DU6) lub czteroszybowe (DU8). Zewnętrzna szyba refleksyjna jest hartowana, a wewnętrzna antywłamaniowa – w klasie P2A lub P4A, jeśli wybierzemy wariant okna w wersji Secure. Przeszklenia są odporne na uderzenia, dobrze też izolują akustycznie podczas opadów deszczu.
W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na wariant nieotwierany (DX_), otwierany ręcznie za pomocą drążka (DM_) albo sterowany elektrycznie (DE_). Dostępna jest też opcja DEF Solar, ze zintegrowanym panelem PV, nie wymagająca doprowadzenia prądu. Obsługa okien odbywa się za pomocą przełącznika lub pilota, w bezprzewodowym systemie Z-Wave. Siłownik ukryty jest w skrzydle, dzięki czemu nie jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, co gwarantuje długoletnie, bezawaryjne funkcjonowanie. Okna mają też wbudowany detektor deszczu, który automatycznie zamyka je, kiedy zaczyna padać.
Okno obsługiwane ręcznie otwiera się ok. 30 cm, okno sterowane elektrycznie ok. 12 cm (fot. FAKRO)
W ofercie FAKRO dostępne są również liczne akcesoria do okien do dachów płaskich. Ich zastosowanie znacząco wpłynie na komfort przebywania pod płaskim dachem. Markizy zewnętrzne ochronią pomieszczenia przed nagrzewaniem, a rolety wewnętrzne zasłonią ostre światło słonecznie i udekorują wnętrze.
Dzięki dodatkom do okien ilość naturalnego światła jest pod kontrolą, a przestrzeń pod stropodachem chroniona przed nadmiernym nagrzewaniem (fot. FAKRO)
Zobacz więcej na
>>> www.fakro.pl
Data publikacji: 7 lipca 2023
W nowoczesnych domach przeszklenia zajmują bardzo ważne miejsce w sferze projektowania i aranżacji wnętrz. Przywiązujemy dużą wagę do ich wielkości, wyglądu, a coraz częściej również zintegrowanych przesłon. Na tej stronie przedstawiamy trendy i propozycje producentów - a czasami porady dotyczące nie tylko wyboru, ale też późniejszej eksploatacji. Daj się zainspirować!