Wymiana okien to zazwyczaj bardziej wymagające zadanie niż ich montaż „od zera” w nowym budynku, gdzie podłoże można łatwo przygotować. Przede wszystkim wyzwaniem jest stan ościeży, prawdopodobnie dalekich od ideału, do tego naruszonych podczas demontażu stolarki. Obróbka może wymagać sporej ingerencji. Dobrym rozwiązaniem jest użycie płynnych membran, które nie są kłopotliwe w aplikacji i ułatwiają poprawne uszczelnienie stolarki w wymagających budynkach poddawanych remontowi.
Niekontrolowany przepływ powietrza przez starą, nieszczelną stolarkę okienną to zwiększone zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc wyższe rachunki za jego ogrzewanie i większa emisja zanieczyszczeń do atmosfery. To również spadek komfortu użytkowania domu: przeciągi, zwiększony hałas docierający z zewnątrz, kurz oraz obniżenie wydajności i sprawności systemu wentylacji. Skutkiem braku szczelnej izolacji na styku okno-mur jest również zawilgocenie, które powoduje stopniowe niszczenie materiału budowlanego i może prowadzić do rozwoju grzybów oraz pleśni. Dlatego sytuacji nie poprawią same nowe okna. Muszą jeszcze zostać zamontowane w taki sposób, aby zapewnić dbałość o newralgiczną strefę wokółokienną.
Montaż okien z wykorzystaniem płynnych membran, np. membran Soudatight wchodzących w skład systemu Soudal Window System (SWS), znacząco ogranicza niekontrolowany przepływ powietrza i skutecznie wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku (fot. SOUDAL)
„W jednej z ostatnich realizacji, gdzie z użyciem Soudal Window System wymieniana była stolarka okienna w ponad 100-letnim budynku, aż o 53% zredukowany został przepływ powietrza do pomieszczeń przez nieszczelności [1]. Potwierdzeniem skuteczności SWS jest też certyfikat Passive House, który posiada m.in. membrana Soudatight LQ przeznaczona do uszczelnienia połączenia ramy okiennej z murem od strony wewnętrznej” – mówi Michał Sawicki, Kierownik Działu Technicznego firmy Soudal, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ - Zadbaj o ciepły dom”.
1. Zabezpieczenie ram okiennych od wewnątrz i zewnątrz taśmą malarską (zabezpieczenie może też stanowić fabrycznie przyklejona do ram folia).
2. Mechaniczny montaż okna zgodnie z zaleceniami producenta stolarki, wypoziomowanie i ustawienie szczelin dylatacyjnych.
3. Dokładne oczyszczenie powierzchni ościeża i zwilżenie wodą.
4. Aplikacji w szczeliny wokół ramy okiennej elastycznej pianki Flexifoam, która tworzy warstwę izolacji termicznej. Piankę aplikujemy równomiernie, prowadząc od dołu do góry. W przypadku głębszych szczelin piankę nakładamy w dwóch etapach, w odstępie ok. 20-50 minut.
5. Po całkowitym utwardzeniu pianki można obciąć jej naddatki. Nie należy odrywać ani ugniatać pianki, gdyż pogarsza to jej parametry termiczne.
6. Aplikacja pędzlem lub szpachelką dwóch warstw płynnej membrany wewnętrznej (paroszczelnej) Soudatight LQ. Po utwardzeniu membrana tworzy elastyczną, cienką warstwę, która zmienia kolor z niebieskiego na czarny – to znak, że można ją malować lub tynkować.
Membrana Soudatight LQ nie wymaga gruntowania i można ją stosować nawet na wilgotnych podłożach (fot. SOUDAL)
7. Zerwanie taśm ochronnych (zanim membrana wyschnie).
8. Aplikacja pędzlem lub szpachelką dwóch warstw płynnej membrany zewnętrznej (paroprzepuszczalnej) Soudatight Hybrid. Drugą warstwę nakładamy w kierunku poprzecznym – membrana powinna zachodzić na ramę okna co najmniej od 3 do 5 mm, a na ścianę od 50 do 60 mm.
9. Oderwanie taśmy ochronnej.
10. Po pełnym wyschnięciu membran (zwykle kolejnego dnia) można wykonać obróbkę okna. Membrana Soudatight Hybrid jest odporna na działanie promieniowania UV do 12 miesięcy od aplikacji, więc po tym czasie trzeba zabezpieczyć ją tynkiem lub warstwą izolacji termicznej.
Wykorzystanie płynnych membran na wymagających podłożach – a z takimi bez wątpienia mamy do czynienia podczas wymiany okien - to dobra alternatywa dla klasycznych taśm, membran i folii. Zapewniają one skuteczne uszczelnienie oraz szybką aplikację, a po utwardzeniu można je łatwo pomalować lub otynkować. „Produkty systemu Soudal Window System są uwzględnione w programie szkoleniowym Akademii Zdrowego Budownictwa, realizującej szkolenia z zakresu budownictwa pasywnego i energooszczędnego, m.in. dla monterów stolarki budowlanej. Zdrowe i energooszczędne budownictwo to dziś konieczność. Jesteśmy tego świadomi, dlatego aktywnie angażujemy się w edukację oraz rozwijanie kompetencji profesjonalistów i dostarczamy rozwiązania montażowe, która zapewniają osiągniecie najwyższej izolacyjności cieplnej w miejscu styku stolarki z murem” – podkreśla ekspert Soudal.
Dobrze wykonany, szczelny montaż okien to najlepsza droga do oszczędności i czystego powietrza. Wymiana starej stolarki okiennej może być pełna niespodzianek technicznych, dlatego najlepiej korzystać przy tym ze sprawdzonych, wysokiej jakości rozwiązań, które ułatwiają wykonanie zadania.
[1] https://oknotest.pl/montaz-okien/czyste-powietrze-wymiana-okien-w-starym-budynku-soudal-majr
Źródło: materiały prasowe Związku Polskie Okna i Drzwi.
Data publikacji: 7 lipca 2023
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.