W pierwszej chwili klucz większości z nas kojarzy się podobnie – jako sztywny metalowy element, który wsuwamy w wyprofilowany otwór w zamku. Klucze wciąż dostępne są w tej tradycyjnej formie, jednak istnieje już wiele rozwiązań, które w niczym klasyka nie przypominają. Producenci systemów zamknięć wychodzą naprzeciw zmieniającym się czasom i potrzebom, umożliwiając korzystanie z zamków wygodnie i w pełni bezpiecznie niezależnie od okoliczności.
Współczesna technologia pozwala na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, które będą chroniły właścicieli przed kopiowaniem klucza. Są to na przykład dodatkowe elementy magnetyczne osadzane w kluczu (EVVA Akura 44 i MCS) lub innowacyjna technologia wykorzystująca układ krzywych na kluczu (EVVA 4KS).
W czasie robót wykończeniowych w mieszkaniu lub w domu wiele ekip może korzystać z tego samego klucza. Klucz budowlany umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi. To wygodne podczas budowy, kiedy nie trzeba szukać osoby dysponującej odpowiednim kluczem. Jednak w momencie, gdy ekipy wykończeniowe kończą swoją pracę i wprowadzamy się do domu czy mieszkania, powinniśmy używać już klucza inwestorskiego/indywidualnego. Przy pierwszym użyciu klucza indywidualnego następuje dezaktywacja klucza budowlanego. Nie trzeba przy tym wymieniać zamków – wystarczy zastosować wkładkę EVVA np. 4KS wyposażoną w funkcję VARIO.
Choć dom jest naszym azylem, są sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni wpuścić kogoś pod naszą nieobecność. Korzystamy przecież z usług sprzątania, opiekunki do dziecka, pielęgniarki dla seniora, prosimy sąsiadów o podlewanie kwiatów albo karmienie kota podczas naszego wyjazdu. W sytuacji, gdy liczy się czas, niezastąpiony jest klucz wysyłany na smartfon. Łatwo sobie wyobrazić, że osoba samotnie mieszkająca – lub po prostu sama w domu – zdążyła zatelefonować do kogoś bliskiego po pomoc i zasłabła. Wzywamy służby ratunkowe, ale ekipa medyczna musi się dostać do środka. Zdalnie przesłany ratownikom kod dostępu umożliwia najszybszą reakcję.
Smartfon jest też przydatny w bardzo prozaicznych przypadkach, kiedy po prostu chcemy udostępnić wejście do domu gościom, którzy nieoczekiwanie się zjawili i muszą na nas zaczekać. Przydają się wtedy systemy zamknięć, w których w prosty sposób możemy udzielić dostępów i przesłać „klucz” na smartfon. Jednym z takich rozwiązań jest system elektroniczny EVVA AirKey. Osobie, której udzielamy dostępu do mieszkania wysyłamy „elektroniczny klucz”, który umożliwia odblokowanie i zablokowanie głowicy wkładki. Dostępy można nadawać w określonym czasie, w prosty sposób można je także odbierać. Więcej o systemie AirKey można przeczytać tutaj.
Również systemy mechaniczne dają możliwość otwarcia wkładki, kiedy po wewnętrznej stronie jest włożony klucz. Umożliwia to funkcja bezpiecznego sprzęgła BSZ zastosowana we wkładce bębenkowej. Zdarza się, że musimy otworzyć drzwi, kiedy klucz jest włożony od środka. Funkcja BSZ umożliwia nam taki dostęp i jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach wymagających awaryjnego otwarcia drzwi np. kiedy w mieszkaniu są starsze osoby lub dzieci.
Montując ujednolicone, czyli mające ten sam kod, wkładki EVVA w furtce, garażu i drzwiach wejściowych, możemy otwierać je wszystkie jednym kluczem. Co więcej, na etapie planowania systemu mamy możliwość zakodowania określonych zamków pod kątem osób z zewnątrz. Jeśli na przykład chcemy, żeby ogrodnik pod naszą nieobecność mógł korzystać z furtki, ale nie dostał się do domu, wystarczy przekazać mu klucz pasujący wyłącznie do odpowiednio zakodowanego zamka w furtce.
Zobacz więcej o systemach zamknięć marki EVVA:
>>> evva.com/pl-pl/
Artykuł opracowany w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą EVVA, producentem najwyższej jakości mechanicznych i elektronicznych systemów zamknięć.
Data publikacji: 25 listopada 2024
Czy istnieją bezpieczne systemy zamknięć? Co daje ochrona klucza przed kopiowaniem? Czy możemy skutecznie zaryglować drzwi przed złodziejem albo zablokować intruzom dostęp do określonych pomieszczeń? Jak bezpiecznie przekazać klucz za pomocą smartfona? Czym charakteryzują się dobre wkładki? Jaki system zakmnięcia najlepiej sprawdzi się w konkretnych okolicznościach?
Na te i inne pytania odpowiadają eksperci z firmy EVVA, producenta najwyższej jakości mechanicznych i elektronicznych systemów zamknięć. W cyklu "Klucz do bezpieczeństwa" wspólnie omawiamy kwestie dotyczące bezpieczeństwa, rozmawiamy o rodzajach zamków i kluczy, pomagamy inwestorom stojącym w obliczu wyboru konkretnych rozwiązań w podjęciu przemyślanych decyzji. Bezpieczeństwo we własnym domu to priorytet, a kluczem do jego zapewnienia jest odpowiedni system zamknięć.