Jeśli chodzi o fale dźwiękowe i ich przedostawanie się do naszych uszu z zewnątrz, okna stanowią w budynku miejsca newralgiczne. Ich izolacyjność akustyczna nie dorównuje pełnym przegrodom, dlatego nawet po zamknięciu okien pewne dźwięki nadal docierają do środka, co utrudnia pracę, źle wpływa na nasze samopoczucie, a przy długotrwałym narażeniu na hałas - nawet zdrowie.
Im lepiej okna tłumią hałas, tym większą kontrolę mamy nad tym, jakie dźwięki chcemy słyszeć w domu, a jakich nie (fot. FAKRO)
Warto zauważyć, że „głośne” miejsca to niekoniecznie centra wielkich miast. Każdy z nas ma inne odczucia akustyczne i próg uciążliwości, łatwo jednak wyobrazić sobie, że poza wielkomiejskim szumem ulicznym niepożądane może być sąsiedztwo drogi szybkiego ruchu albo kolei czy lotniska, bliskość dyskoteki, zaplecza sklepowego, przedszkola czy placu zabaw, a nawet okresowe koszenie trawników w okolicznych domach. Pozornie spokojna okolica może się w pewnym momencie okazać dokuczliwa nie do zniesienia.
Okna dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej nie wyeliminują problemu wszechobecnego hałasu, ale na pewno znacząco zredukują natężenie dźwięków przedostających się do domu, a sporo z zewnętrznego zgiełku zupełnie wyciszą. Zawdzięczają to swojej budowie, przede wszystkim konfiguracji pakietu szybowego.
Pakiet szybowy w „cichych” oknach dachowych FAKRO ma wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw = 41 dB. Dla porównania – standardowo wartość ta oscyluje wokół 30 dB, a im jest wyższa, tym lepiej okno tłumi hałas. Szklenie składa się z trzech szyb rozdzielonych komorami wypełnionymi argonem lub kryptonem. Wewnętrzna szyba, ta od strony pomieszczenia, sklejona jest z dwóch tafli szkła, między którymi umieszczone są dwie warstwy folii PVB o łącznej grubości 0,76 mm oraz podwójna folia dźwiękoizolacyjna.
Dodatkowym atutem szklenia akustycznego, a konkretnie dodatkowych warstw folii i powłok niskoemisyjnych, jest redukcja przenikania promieniowania UV oraz podwyższona odporność na rozbicie.
Podobnie jak w ścianach międzylokalowych nie zaleca się wykonywać bruzd ani otworów pod puszki elektryczne, żeby nie osłabić izolacyjności akustycznej przegród, tak w oknach, od których oczekujemy lepszych parametrów akustycznych, nie są wskazane nawiewniki. Wraz z powietrzem do wnętrza wpuszczamy przez nie dźwięki z zewnątrz i nawet najlepszy pakiet szybowy tego nie zniweluje.
Data publikacji: 12 listopada 2024
Rozmiar i układ okien dachowych mamy wpisany w projekcie. Wyboru konkretnych modeli musimy dokonać sami. Czym się kierować przy zakupie okien dachowych? Na które cechy, poza oczywistymi parametrami, zwrócić uwagę? Jakie dobrać akcesoria? Co z montażem?
W cyklu "Co warto wiedzieć o oknach dachowych?" wspólnie z firmą FAKRO podpowiadamy i inspirujemy. O szczegóły pytajcie doradców i dystrybutorów :)