Każde okno dachowe można otworzyć lub uchylić, ale można je też obrócić o 180 stopni, żeby umyć zewnętrzną szybę. Po obróceniu skrzydło nie jest jednak trzymane siłą okuć, tylko rusza się i odchyla pod naciskiem dłoni, co nie jest wygodne podczas czyszczenia. Aby unieruchomić skrzydło, należy po obróceniu przesunąć zasuwkę, blokując ją w otworze widocznym na ramie okiennej.
Kiedy okno jest zamknięte, w dolnej części ramy widać charakterystyczny otwór - po otwarciu i obróceniu skrzydła wsuwa się w niego zasuwkę ryglującą (fot. FAKRO)
Zasuwka znajduje się w górnej części skrzydła i jest niewidoczna, kiedy okno jest w pozycji zamkniętej (fot. FAKRO)
Takie elementy to drobiazgi, które ułatwiają codzienne życie. Pewnie, że można przytrzymać skrzydło drugą ręką - ale przy dużych rozmiarach okien robi się to bardzo niewygodne. Poza tym po co to robić, skoro nie jest to konieczne.
A najciekawsze, że o tej sprytnej funkcji mało kto wie.
Data publikacji: 7 listopada 2024
Rozmiar i układ okien dachowych mamy wpisany w projekcie. Wyboru konkretnych modeli musimy dokonać sami. Czym się kierować przy zakupie okien dachowych? Na które cechy, poza oczywistymi parametrami, zwrócić uwagę? Jakie dobrać akcesoria? Co z montażem?
W cyklu "Co warto wiedzieć o oknach dachowych?" wspólnie z firmą FAKRO podpowiadamy i inspirujemy. O szczegóły pytajcie doradców i dystrybutorów :)