Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ciepły dom z pianką

Nowoczesną metodą termoizolacji, cieszącą się coraz większą popularnością, jest natrysk piany poliuretanowej. Można nią kompleksowo ocieplić poddasze, ściany, dachy i fundamenty, a także docieplić trudno dostępne przestrzenie.

Poliuretanowa pianka natryskowa szczelnie wypełnia wszelkie zakamarki, jest szybka w aplikacji i trwała. Lepiej niż tradycyjny styropian czy wełna mineralna sprawdzi się na powierzchniach o skomplikowanym kształcie i w trudno dostępnych zakamarkach poddasza, jest też najszybszą metodą wykonania prac ociepleniowych. Pianka nadaje się zarówno do profesjonalnej, kompleksowej termoizolacji, którą zajmują się specjaliści, jak i do drobniejszych prac dociepleniowych, które możemy przeprowadzić samodzielnie.

Kompleksowe ocieplenie domu przez profesjonalistów

Izolacja z piany tworzy trwałą, jednolitą powłokę bez mostków termicznych. Pianka nanoszona jest przy pomocy specjalnego agregatu. Podczas prac trzeba stale kontrolować parametry, dbać o poprawną aplikację i być ubranym w specjalny kombinezon ochronny, dlatego ocieplenie z piany może wykonywać tylko profesjonalna ekipa. Z użyciem poliuretanowej pianki można ocieplić cały budynek, od fundamentów, przez ściany, po dach, trzeba tylko pamiętać, że do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz domu służą inne produkty. Do termoizolacji wewnątrz budynku, na przykład ocieplenia poddaszy, przeznaczona jest otwartokomórkowa pianka (np. Soudafoam SPF). Do termoizolacji fundamentów, ścian zewnętrznych i dachów rekomendowana jest natomiast zamkniętokomórkowa pianka (np. Soudafoam SPF). Umożliwia ona dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia, ale od zewnątrz jest wodoszczelna.

Pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu para wodna krążąca w powietrzu nie skrapla się na powierzchni ścian i nie powoduje powstawania pleśni (fot. SOUDAL)

 „Pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu para wodna krążąca w powietrzu nie skrapla się na powierzchni ścian i nie powoduje powstawania pleśni. Pianka jest przy tym bardzo lekka, nie obciążą konstrukcji, za to sztywniejąc dodatkowo ją wzmacnia. Nakładana jest poprzez natrysk ciśnieniowy” – mówi Michał Sawicki z firmy Soudal, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ - Zadbaj o ciepły dom”.

Samodzielne docieplenie domu

W istniejących budynkach, które są już ocieplone, nie jest potrzebna kompleksowa termoizolacja, często natomiast przydałoby się docieplenie i uszczelnienie mniejszych, trudniej dostępnych przestrzeni oraz miejsc o nietypowym kształcie. Użycie tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest tutaj utrudnione, jednak dobrze sprawdzi się gotowy do samodzielnego użycia produkt w sprayu (np. pianka natryskowa Soudal). Nie musimy angażować fachowców, a skutecznie doszczelnimy stolarkę budowlaną, nadproża, zakamarki na poddaszu i w piwnicy, rury, kanały, przepusty, a nawet elementy przyczepy kempingowej. Natryskową piankę termoizolacyjną Soudal możemy wygodnie nakładać z użyciem pistoletu lub specjalnego aplikatora Genius Gun. To zapewnia precyzyjną aplikację i możliwość powtórnego użycia produktu w ciągu 6 kolejnych tygodni. Pianka nie zawiera izocyjanianów, rozpuszczalników ani szkodliwych dla warstwy ozonowej gazów. Jest odporna na działanie wilgoci, wielu chemikaliów, a także grzybów i pleśni. Jej współczynnik przenikalności cieplnej wynosi λ= 0,036 W/mK.

Zobacz film:

Dobre ocieplenie domu to podwójna korzyść i oszczędność przez cały rok – zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku zimą oraz ograniczenie jego nadmiernego nagrzewania się latem. Na docieplenie domu w 2023 roku można również pozyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” – dla najszerszego zakresu inwestycji może być to nawet do 135 tys. zł.


Źródło: materiały prasowe POiD, kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”

Data publikacji: 7 września 2023

Zobacz także

Termoizolacja w dachu odwróconym powinna być nienasiąkliwa i mieć zwiększoną odporność mechaniczną (fot. STYROPMIN)MATERIAŁY

Jaka termoizolacja na dach odwrócony?

W dachu płaskim odwróconym nawierzchnia stanowi przestrzeń rekreacyjną, a ocieplenie leży bezpośrednio pod nią. Taka termoizolacja musi być odpowiednio mocna i nienasiąkliwa.
Cienkowarstwowa termoizolacja BAUTER to prosta i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych systemów ociepleń (fot. BAUTERMO)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Ocieplanie przez odbijanie

System termoizolacji cienkowarstwowej BAUTER to gama innowacyjnych powłok przeznaczonych do ochrony cieplnej budynków.
Czy pianę natryskową można kłaść bezpośrednio na deskowanie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Piana na deskowanie

Czy ocieplenie z piany PUR można natryskiwać bezpośrednio na deskowanie? Zobacz, co na ten temat mówi profesjonalny wykonawca.