Poliuretanowa pianka natryskowa szczelnie wypełnia wszelkie zakamarki, jest szybka w aplikacji i trwała. Lepiej niż tradycyjny styropian czy wełna mineralna sprawdzi się na powierzchniach o skomplikowanym kształcie i w trudno dostępnych zakamarkach poddasza, jest też najszybszą metodą wykonania prac ociepleniowych. Pianka nadaje się zarówno do profesjonalnej, kompleksowej termoizolacji, którą zajmują się specjaliści, jak i do drobniejszych prac dociepleniowych, które możemy przeprowadzić samodzielnie.
Izolacja z piany tworzy trwałą, jednolitą powłokę bez mostków termicznych. Pianka nanoszona jest przy pomocy specjalnego agregatu. Podczas prac trzeba stale kontrolować parametry, dbać o poprawną aplikację i być ubranym w specjalny kombinezon ochronny, dlatego ocieplenie z piany może wykonywać tylko profesjonalna ekipa. Z użyciem poliuretanowej pianki można ocieplić cały budynek, od fundamentów, przez ściany, po dach, trzeba tylko pamiętać, że do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz domu służą inne produkty. Do termoizolacji wewnątrz budynku, na przykład ocieplenia poddaszy, przeznaczona jest otwartokomórkowa pianka (np. Soudafoam SPF). Do termoizolacji fundamentów, ścian zewnętrznych i dachów rekomendowana jest natomiast zamkniętokomórkowa pianka (np. Soudafoam SPF). Umożliwia ona dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia, ale od zewnątrz jest wodoszczelna.
„Pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu para wodna krążąca w powietrzu nie skrapla się na powierzchni ścian i nie powoduje powstawania pleśni. Pianka jest przy tym bardzo lekka, nie obciążą konstrukcji, za to sztywniejąc dodatkowo ją wzmacnia. Nakładana jest poprzez natrysk ciśnieniowy” – mówi Michał Sawicki z firmy Soudal, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ - Zadbaj o ciepły dom”.
W istniejących budynkach, które są już ocieplone, nie jest potrzebna kompleksowa termoizolacja, często natomiast przydałoby się docieplenie i uszczelnienie mniejszych, trudniej dostępnych przestrzeni oraz miejsc o nietypowym kształcie. Użycie tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest tutaj utrudnione, jednak dobrze sprawdzi się gotowy do samodzielnego użycia produkt w sprayu (np. pianka natryskowa Soudal). Nie musimy angażować fachowców, a skutecznie doszczelnimy stolarkę budowlaną, nadproża, zakamarki na poddaszu i w piwnicy, rury, kanały, przepusty, a nawet elementy przyczepy kempingowej. Natryskową piankę termoizolacyjną Soudal możemy wygodnie nakładać z użyciem pistoletu lub specjalnego aplikatora Genius Gun. To zapewnia precyzyjną aplikację i możliwość powtórnego użycia produktu w ciągu 6 kolejnych tygodni. Pianka nie zawiera izocyjanianów, rozpuszczalników ani szkodliwych dla warstwy ozonowej gazów. Jest odporna na działanie wilgoci, wielu chemikaliów, a także grzybów i pleśni. Jej współczynnik przenikalności cieplnej wynosi λ= 0,036 W/mK.
Zobacz film:
Dobre ocieplenie domu to podwójna korzyść i oszczędność przez cały rok – zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku zimą oraz ograniczenie jego nadmiernego nagrzewania się latem. Na docieplenie domu w 2023 roku można również pozyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” – dla najszerszego zakresu inwestycji może być to nawet do 135 tys. zł.
Źródło: materiały prasowe POiD, kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”
Data publikacji: 7 września 2023