Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jaka termoizolacja na dach odwrócony?

W dachu płaskim odwróconym nawierzchnia stanowi przestrzeń rekreacyjną, a ocieplenie leży bezpośrednio pod nią. Taka termoizolacja musi być odpowiednio mocna i nienasiąkliwa.

Dach płaski, który ma być wykorzystany na przestrzeń rekreacyjną, projektuje się w technologii dachu odwróconego (fot. FAKRO)
Dach płaski, który ma być wykorzystany na przestrzeń rekreacyjną, projektuje się w technologii dachu odwróconego (fot. FAKRO)

W klasycznym dachu płaskim warstwa termoizolacyjna znajduje się pod hydroizolacją. W dachu płaskim odwróconym jest odwrotnie. Izolacja przeciwwodna leży niżej, na płycie konstrukcyjnej, a ocieplenie znajduje się nad nią. Ponadto, inaczej niż przy dachach tradycyjnych, projektuje się tu najczęściej wykończenie odpowiednie dla przestrzeni rekreacyjnej – nawierzchnię tarasową, żwir lub glebę z roślinnością. To powoduje, że warstwa ocieplenia powinna spełniać określone wymagania. Po pierwsze – musi być wystarczająco wytrzymała, żeby poradziła sobie z ciężarem nawierzchni i z obciążeniami eksploatacyjnymi, a w dachu zielonym także z rozrastającymi się korzeniami. Po drugie – termoizolacja powinna być nienasiąkliwa, a po trzecie - zaprojektowana w sposób ułatwiający pozbywanie się nadmiaru wody*.

Jednym z rozwiązań termoizolacji dachu odwróconego są dwuwarstwowe płyty styropianowe z serii Duo Line: Protect, Passive Protect lub Green & Black (fot. STYROPMIN)
Jednym z rozwiązań termoizolacji dachu odwróconego są dwuwarstwowe płyty styropianowe z serii Duo Line: Protect, Passive Protect lub Green & Black (fot. STYROPMIN)

Do izolacji termicznej dachów odwróconych nadają się stosowane już od lat płyty XPS, ale nie tylko. Coraz śmielej na takie inwestycje wkraczają producenci płyt styropianowych – oferując specjalne wyroby o obniżonej nasiąkliwości i zwiększonej wytrzymałości mechanicznej, a do tego o budowie ułatwiającej sprawny montaż i eksploatację dachu. Dwuwarstwowe płyty z serii DuoLine mają wierzchnią warstwę tłoczoną w charakterystyczne krople wody, a utworzonymi między nimi kanalikami woda jest odprowadzana spod nawierzchni, nie tworząc zastojów. Z kolei spodnia warstwa z grafitowego styropianu zapewnia odpowiednie parametry cieplne, a przy tym wykazuje dobrą przyczepność kleju.

Pamiętajmy, że między nawierzchnią a ociepleniem umieszcza się jeszcze warstwę filtracyjną, np. geowłókninę, która zatrzymuje zanieczyszczenia spływające z wodą.

* Zadaniem termoizolacji nie jest oczywiście zastępowanie konstrukcji budynku ani systemu odprowadzania wody z dachu, ale dobrze, jeśli materiał dobierzemy w taki sposób, aby warstwa izolacji wspierała te rozwiązania. 


Źródło: materiały prasowe Styropmin.


Więcej przeczytasz na ecieplo.pl.

Więcej o rekuperacji przeczytasz na ecieplo.pl


 

Data publikacji: 9 maja 2023

Zobacz także

Cienkowarstwowa termoizolacja BAUTER to prosta i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych systemów ociepleń (fot. BAUTERMO)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Ocieplanie przez odbijanie

System termoizolacji cienkowarstwowej BAUTER to gama innowacyjnych powłok przeznaczonych do ochrony cieplnej budynków.
Czy pianę natryskową można kłaść bezpośrednio na deskowanie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Piana na deskowanie

Czy ocieplenie z piany PUR można natryskiwać bezpośrednio na deskowanie? Zobacz, co na ten temat mówi profesjonalny wykonawca.
IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?ROZMOWY

Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.