Symbole literowe na ramie okna dachowego inwestorowi nie są potrzebne. To oznaczenia dla monterów. Każdemu symbolowi przypisany jest określony wręb w ramie. Na jego poziomie należy przymocować łączniki, którymi mocuje się okno do łat lub krokwi. Bazowy, tzw. zerowy poziom montażu określa litera V. Montaż podwyższony o 3 cm wyznacza litera N, a obniżony o 3 cm litera J. Szczegółowe wytyczne opisane są w instrukcjach montażu FAKRO.
Kiedy użyć którego wrębu? Poziom N (0 cm) jest uniwersalny. Przy pokryciach dachowych wysokich, czyli o tłoczeniu z zakresu 45-90 mm (dachówka falista, blacha profilowana), zaleca się poziom podwyższony N (+3 cm). Z kolei obniżony montaż J (-3 cm) zapewnia korzystniejsze parametry cieplne, stąd jest wskazany, gdy zależy nam na maksymalnym ograniczeniu strat energii przez strefę wokółokienną. Ze względu na ryzyko zalegania śniegu we wnęce taki sposób montażu jest jednak dopuszczalny tylko w dachach o nachyleniu powyżej 200.
Uwaga – wybór konkretnego sposobu montażu narzuca użycie określonego typu kołnierza uszczelniającego!
Symbole literowe oznaczają poziom montażu okna: bazowy V (0 cm), podwyższony N (+3 cm) i obniżony J (-3 cm). Rowek wybranego poziomu powinien licować z górną powierzchnią łat (fot. FAKRO)
Data publikacji: 5 grudnia 2023
Rozmiar i układ okien dachowych mamy wpisany w projekcie. Wyboru konkretnych modeli musimy dokonać sami. Czym się kierować przy zakupie okien dachowych? Na które cechy, poza oczywistymi parametrami, zwrócić uwagę? Jakie dobrać akcesoria? Co z montażem?
W cyklu "Co warto wiedzieć o oknach dachowych?" wspólnie z firmą FAKRO podpowiadamy i inspirujemy. O szczegóły pytajcie doradców i dystrybutorów :)