Pokrycia z glinianych łupin znane były już w antycznych czasach. Około 3000 lat temu, w starożytnym Rzymie, zaczęto stosować profilowane dachówki typu mnich-mniszka, typ pokrycia do dziś popularny w obrębie całego basenu Morza Śródziemnego. W średniowieczu uznanie zyskały karpiówki, a w XV wieku na terenach Holandii zaczęto wyrabiać charakterystyczne dachówki faliste. "Produkcja pokryć dachowych stanowiła domenę wyspecjalizowanych rzemieślników. Wypracowane przez nich tradycje odziedziczyli pierwsi przemysłowcy, wytwarzający w swoich zakładach dachówki na szeroką skalę. To właśnie w tym okresie – XIX wieku – rozpoczyna się również historia marki CREATON” – mówią dzisiejsi przedstawiciele firmy.
Historyczny proces produkcyjny w zakładach CREATON (fot. CREATON) - kliknij, żeby powiększyć
Za symboliczny początek marki CREATON uznaje się rok 1884, kiedy to w niemieckim Wertingen najnowocześniejszą na ówczesne czasy fabrykę pokryć dachowych otworzył Alois Berchtold. Pięćdziesiąt lat później, z inicjatywy innego wybitnego przedsiębiorcy – Antona Otta – w pobliskim Autenried uruchomiona została cegielnia. Sąsiedztwo nie było dziełem przypadku, rejon bowiem od ponad 300 lat obfitował w rzemieślnicze tradycje. „Obaj przemysłowcy, z pasją angażując się w zainicjowane przez siebie przedsięwzięcia, łączyli najcenniejsze tradycje z przeszłości z nowoczesnymi rozwiązaniami. Podejście to do dziś stanowi jeden z filarów działalności całej europejskiej grupy CREATON” – mówią obecni sukcesorzy. „Zakłady Berchtolda oraz Otta pod wieloma względami wyprzedzały swoje czasy. Między innymi właśnie dzięki nastawieniu na innowacyjność przedsiębiorstwa te przetrwały trudne lata wojen i sprostały olbrzymiemu popytowi okresu odbudowy. To wtedy do sprzedaży trafiły niektóre klasyczne, ponadczasowe modele dachówek, dostępne w ofercie także i dziś”.
Jednym z ambitnych przemysłowców kontynuujących bogatą historię produkcji dachówek był Alois Berchtold - na zdjęciu w swojej fabryce dachówek w Wertingen (fot. CREATON)
Połączenie przedsiębiorstw Berchtolda i Otta w 1992 roku było kluczowym momentem dla marki CREATON takiej, jaką znamy dziś. Bezcenne doświadczenie obu firm, najwyższa jakość gotowych produktów i niezwykle dynamiczny rozwój rynku w latach 90 pozwoliły poszerzyć asortyment i znacząco zwiększyć produkcję. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie zostały otwarte kolejne fabryki – także za granicą. W Polsce symbolicznym początkiem działalności marki CREATON jest uruchomienie zakładu produkującego dachówki cementowe (ówcześnie pod marką EURONIT) w Olkuszu w 1999 roku.
Po lewej - prezentacja nowej dachówki w zakładzie CREATON w Dorfen, 1935 rok. Po prawej - dekarze układający dachówkę CREATON w Malsch (fot. CREATON)
Obecnie firma jest niekwestionowanym liderem rynku pod względem bogatej oferty modeli dachówek ceramicznych i cementowych, a jej przedstawiciele zapewniają: „Produkcji niezmiennie towarzyszy pasja, zaangażowanie w rozwój oraz wierność zasadom wynikającym z długich tradycji. Potwierdzeniem najwyższych standardów są tysiące zadowolonych klientów z całej Europy, którzy zdecydowali się na dachówki i akcesoria tej marki”.
Źródło: materiały prasowe CREATON Polska.
Data publikacji: 12 listopada 2020
...dział o tematyce różnorodnej. To przestrzeń dla aktualności branżowych, ciekawostek podpatrzonych wokół domu i podczas podróży - nazwanych tu "cegiełkami" - oraz szeroko pojętej teorii, czyli artykułów o parametrach, wymaganiach, procesach produkcyjnych i technologiach. Takich, które trudno przypisać konkretnemu działowi budowy, bo są istotne i pozostają niezmienne na każdym jej etapie. Można tu trochę poszperać :)