Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kominki dachowe – wybierz kompletny system

Kupując dachówkę ceramiczną CREATON, warto zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie oferowanych w punkcie sprzedaży ceramicznych kominków dachowych. Tylko oryginalne produkty SIGNUM będą w pełni spójne z materiałem pokryciowym i zapewnią nam uzyskanie gwarancji wynoszącej aż do 50 lat.

Wystające z powierzchni połaci dachowej kominki to zakończenia instalacji: wentylacyjnej (kominki wentylacyjne) i sanitarnej (kominki odpowietrzające). W ofercie marki CREATON dostępne są kominki ceramiczne w kompleksowym systemie SIGNUM, w zestawie z elastyczną rurą przyłączeniową lub z rurą przyłączeniową i adapterem. Ten funkcjonalny system zapewnia szybkie i precyzyjne połączenie z instalacją, przy zachowaniu maksymalnej szczelności, a bez długotrwałego procesu ustawiania i uszczelniania.

​W skład kompleksowego systemu SIGNUM marki CREATON wchodzą idealnie komponujące się z powierzchnią dachu kominki wentylacyjne i kominki odpowietrzające instalację sanitarną (fot. CREATON)
W skład kompleksowego systemu SIGNUM marki CREATON wchodzą idealnie komponujące się z powierzchnią dachu kominki wentylacyjne i kominki odpowietrzające instalację sanitarną (fot. CREATON)

Unikalne rozwiązania konstrukcyjne kominków ceramicznych SIGNUM zostały opracowane przez ekspertów CREATON na podstawie licznych wewnętrznych testów i analiz. Celem było zaprojektowanie rozwiązania o trwałej konstrukcji i zapewniającego maksymalną funkcjonalność, a jednocześnie spójnego pod względem kształtu z dachówką połaciową. Każdemu z modeli dachówek ceramicznych CRAETON dedykowana jest określona gama rozwiązań. Daje to duże możliwości w zakresie planowania systemu skutecznej wentylacji pomieszczeń (SIGNUM ø 150 mm i ø 200 mm) oraz odpowietrzania instalacji sanitarnej (SIGNUM ø 100 i 125 mm).

Spotykane na rynku produkty w mniejszym lub większym stopniu starają się naśladować cechy rozwiązań zastosowanych przez CREATON. Na korzyść kominka SIGNUM w takim zestawieniu przemawiają liczne kwestie estetyczne i funkcjonalne. „Zgodnie z wewnętrznymi testami CREATON Polska, efektywność kominka SIGNUM w zakresie przepływu powietrza przewyższa rozwiązania konkurencyjne o ok. 10-20%” – mówią eksperci marki. I dodają: „Na rynku dostępne są również kominki stworzone na podstawie modyfikacji naszej dachówki połaciowej. Pomimo, iż na pierwszy rzut oka wydają się łudząco podobne (mogą nawet posiadać nasze logo), to finalny kominek w takiej formie nie został wyprodukowany przez CREATON. Ma cechy i parametry techniczne inne niż kominki SIGNUM”.

Modyfikacje powstają w wyniku wycięcia dziury na środku dachówki połaciowej i umieszczenia w niej rury z czapką kominka. Taka ingerencja uszkadza oryginalny system żeber spodnich w dachówce, negatywnie wpływając na jej trwałość i wytrzymałość (w rezultacie nie jest zgodna z tą podaną w karcie technicznej). „W przeciwieństwie do kominka SIGNUM, który posiada odpowiednio zaprojektowaną podstawę ceramiczną, modyfikacja polega na przyklejeniu rury w miejscu przygotowanego otworu. Połączenie przy użyciu kleju jest narażone na uszkodzenia w wyniku zamarzania wody na dachówce, co osłabia trwałość całej konstrukcji dachowej. Tak powstałe modyfikacje kominkowe mogą obniżać szczelność dachu, na przykład poprzez brak komplementarności z pozostałymi elementami systemu wentylacji/odpowietrzania SIGNUM. Koniecznym może okazać się zastosowanie dodatkowych zabiegów uszczelniających, które – w przeciwieństwie do rozwiązania oferowanego przez CREATON – nie dają stuprocentowej gwarancji, że nasz dach będzie tak samo szczelny po upływie lat” – wyjaśniają doradcy techniczni marki CREATON.

Kominek SIGNUM to ekologiczny produkt, wykonany z naturalnych surowców, który jest spójny pod względem koloru i powierzchni z pozostałymi ceramicznymi elementami systemu dachowego CREATON. Wysokiej jakości powierzchnie glazurowane FINESSE i NOBLESSE lub angobowane NUANCE zapewniają mu całkowitą odporność na działanie promieniowania UV. Ceramika, jako materiał budowlany, jest też odporna na zjawisko rozszerzalności termicznej. W porównaniu ze spotykanymi na rynku kominkami z plastiku, kominki SIGNUM wykazują się również skuteczniejszą izolacyjnością termiczną i akustyczną, a do tego znacznie większą wytrzymałością na obciążenia i uszkodzenia.


Więcej informacji na www.creaton.pl.


Źródło: materiały prasowe CREATON Polska.

Data publikacji: 24 lutego 2021

Zobacz także

Liczba i rozmieszczenie pionów spustowych mają wpływ na wydajność systemu orynnowania, są też istotne dla estetyki elewacji (fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Rozmieszczenie pionów spustowych

Liczba i umiejscowienie pionów spustowych to nie tylko kwestia estetyki elewacji. Ich prawidłowy układ w dużej mierze warunkuje wydajność całego systemu orynnowania.
Które kwestie są istotne przy wykonywaniu lukarny typu wole oko? Zobacz detal (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Wole oko

Podczas wykonywania wolego oka, poza doborem właściwego materiału pokryciowego, powinniśmy zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie konstrukcji połaci i sztywnego poszycia.
Co ile powinny być rozmieszczone haki rynnowe? Zobacz zalecenia (rys. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Rozmieszczenie haków rynnowych

Prawidłowe usytuowanie uchwytów  to istotny czynnik wpływający na trwałość i bezawaryjność systemu rynnowego. Planując liczbę i rozmieszczenie haków, należy przestrzegać wytycznych producenta.