Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szary vs biały

Styropian biały kontra szary. Czym się różnią poza kolorem? Jaką mają izolacyjność, nasiąkliwość, wytrzymałość? Jaki styropian wybrać na elewację?

Zarówno biały, jak i grafitowy styropian to nic innego jak EPS - polistyren ekspandowany. Szary kolor uzyskuje się dzięki domieszkom grafitu, który dodaje się do polistyrenu w procesie produkcyjnym (​handlowo nazywa się go neoporem). Oczywiście nie dla koloru się go dodaje - i nie tylko barwą oba materiały się różnią. Jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

Przewodność cieplna

To zdecydowany atut styropianu grafitowego. Ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ​ = 0,031 - 0,033 W/(m.K). Białe styropiany dzięki odpowiedniemu procesowi produkcyjnemu również mogą takie parametry osiągnąć, ale póki co ich typowa przewodność cieplna to 0,033 - 0,038 W/(m.K). To, co w przypadku szarego styropianu jest standardem - tu jest luksusem. Porównując izolacyjność muru z bloczków silikatowych grubości 18 cm o λ​ = 0,46 W/(m.K) ocieplonego styropianem grubosci 16 cm mamy dla białego U = 0,19 W/(m2.K), a dla szarego - U = 0,17 W/(m2.K). Gdyby zastosować popularną grubość 20 cm - mamy U = 0,16 W/(m2.K) w przypadku styropianu białego i zaledwie 0,14 W/(m2.K)​ przy szarym. 1 : 0 dla styropianu grafitowego.

Nasiąkliwość

Nie jest istotna na ścianie, ale już na cokole - tak. W tej kategorii oba styropiany wypadają podobnie, ich chłonność jest zbliżona - około 5%. Jednak białe styropiany, ze względu na znacznie dłuższe egzystowanie na rynku termoizolacji, mają już wiele odmian uszlachetnionych, o zmniejszonej nasiąkliwości (do 2%). Takie wyroby nadają się do stosowania nie tylko na elewacji, ale też w strefie przyziemia, a nawet fundamentów. Szary styropian dopiero zaczyna być w ten sposób modyfikowany, choć zapewne jest kwestią czasu, kiedy dogoni swój biały pierwowzór. Póki co 1 : 0 dla białego.

Odporność na błędy wykonawcze 

Grafitowy styropian jest nieco bardziej wymagający niż ten biały. Ze względu na swój ciemny kolor mocno się nagrzewa, przez co w jego strukturze występują większe naprężenia i łatwiej może dojść do popękania warstwy kleju. Nie obejdzie się tu bez zacieniania rusztowania. Teoretycznie ten wymóg dotyczy każdej pracy na elewacji, ale w praktyce wielu wykonawców nie wiesza siatek, nie stosuje się do zaleceń producenta. W takiej sytuacji - jeśli mamy fachowców nie do końca zaufanych - styropian biały może być bezpieczniejszy. Drugim ważnym czynnikiem jest konieczność szlifowania płyt przed ich przyklejeniem. Tutaj znowu jest to zalecenie wykonawcze dla każdej styropianowej izolacji - a jednak mało kto się do tego stosuje. Biały styropian wybacza. Szary nie. Ma mniejszą lepkość i bez przeszlifowania jego przyczepność może się okazać niewystarczająca dla trwałego zespolenia z klejem. Wniosek - dopóki nie wyszkolimy superfachowców od ocieplenia, mamy 1 : 0 dla białego.

Jakość zgodna z deklaracją

Grafitowy styropian ciężko kupić zły. W przypadku białego styropianu nie zawsze jest to oczywiste. Na rynku jest wiele produktów niskiej jakości, o kiepskiej izolacyjności, za to kusząco tanich. Dzięki licznym kontrolom przeprowadzanym przez inspektoraty nadzoru i i jawnej liście opublikowanej na stronach GUNB na szczęście bubli jest coraz mniej, jednak póki co szary kolor możemy uznać za pewniejszy wyznacznik jakości, zatem 1 : 0 dla grafitowego.

Porównanie cenowe

Tutaj wygrywa styropian biały. Jest popularny, objęty wieloma promocjami, jeśli nie szuka się materiału superciepłego, można go kupić tanio - choć lepiej unikać tanich "okazji" związanych z ryzykiem kiepskiej jakości.

Poza bezpośrednią ceną istnieje jednak wiele pośrednich kontekstów związanych z kosztami i tu dobre parametry cieplne szarego styropianu generują szereg korzyści użytkowych. Po pierwsze - lepsza izolacyjność ścian zmniejsza zużycie energii grzewczej, co wiąże się z niższymi rachunkami. Po drugie - oszczędność materiałowa. Porównajmy to na praktycznym przykładzie. Weźmy biały styropian cieszący się dużą popularnością, o λ​ = 0,035 W/(m.K)​ i szary, równie popularny w swojej kategorii, czyli o λ​ = 0,031 W/(m.K). Ocieplamy wspomniany już mur z bloczków silikatowych grubości 18 cm o λ​ = 0,46 W/(m.K). Aby uzyskać współczynnik U ściany na poziomie 0,20 W/(m2.K) - tyle, ile będzie wymagane od 2021 roku - potrzebujemy dość grubej izolacji. Jakiej? Styropian biały - 16 cm. Styropian grafitowy - 14 cm. Różnica wydaje się niewielka. Jeśli jednak te 2 cm przeliczy się na objętość styropianu, jaką trzeba kupić, żeby ocieplić cały dom - przyjmijmy dla uproszczenia powierzchnię elewacji 200 m​2​ - to mamy w zapasie 4 m3​.

Trzecia pośrednia zaleta, związana z możliwością użycia cieńszej izolacji, to krótsze kołki mocujące ocieplenie, węższe obróbki blacharskie czy parapety, a także mniejsza głębokość ościeży okiennych i dzięki temu lepsze doświetlenie pomieszczeń. Czyli 2 : 1 dla grafitowego styropianu.

 

Data publikacji: 5 kwietnia 2017

Zobacz także

Bonie, listwy, gzymsy - do wyboru, do koloru (fot. DECOR SYSTEM)ŚCIANY

Sztukateria elewacyjna

Polistyrenowe listwy wokółokienne, gzymsy, fasety, bonie czy deski elewacyjne to tani i prosty sposób na ożywienie elewacji. Są dostępne pojedynczo oraz w zestawach, mają rozmaite kształty i można je dowolnie malować.

Ocieplenie balkonu nie może być za grube (fot. KMR)ŚCIANY

Balkon z PIR

​Do ocieplenia górnej powierzchni balkonu nadają się tylko materiały nienasiąkliwe i dość twarde. Ze względu na to, że nie ma tam zbyt wiele miejsca, dobrze też, żeby były maksymalnie ciepłe - jak pianka poliuretanowa.

Bez izolacji balkon przemarza, a z czasem niszczeje (fot. STROPEX)ŚCIANY

Balkon, czyli największy mostek

Balkon połączony konstrukcyjnie ze stropem to mostek termiczny dwojakiego rodzaju. Zobacz, jak migruje ciepło - i jak bronić się przed jego ucieczką .