Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Sztukateria elewacyjna

Polistyrenowe listwy wokółokienne, gzymsy, fasety, bonie czy deski elewacyjne to tani i prosty sposób na ożywienie elewacji. Są dostępne pojedynczo oraz w zestawach, mają rozmaite kształty i można je dowolnie malować. Ozdobne profile elewacyjne można przyklejać zarówno do surowego muru, jak i na ocieplonej elewacji.

Są wykonane z polistyrenu ekstrudowanego EPS powlekanego elastyczną i wodoodporną masą szpachlową. Dostępne są formy wklęsłe i wypukłe, proste i ozdobne, od stylizowanych na tradycyjną sztukaterię ze starych kamienic, po modernistyczną surowość. Profile można nawet w pewnym stopniu wyginać w kształt delikatnego łuku - zaleca się, aby promień krzywizny był nie mniejszy niż 2 m. Jak każdy polistyren, sztukateria nie jest odporna na rozpuszczalniki organiczne. Długie elementy kosztują 40-70 zł/m. Ozdobne detale - 30-80 zł/szt.

Rodzaje profili

  • Gzymsy to elementy mocowane na połączeniu ściany z dachem lub na prostym fragmencie ściany w przestrzeniach miedzypiętrowych. Dawniej, kiedy gzymsy były murowane, ich zadaniem było przenoszenie większych naprężeń występujących w tych newralgicznych miejscach - obecnie funkcję tę pełnią wieńce i gzymsy stanowią już tylko ozdobę. Kształtki mają wysokość od 5,5 do 20 cm, a ich szerokość mierzona w najbardziej odstającym od ściany miejscu (zależnie od kształtu przekroju może to być górna, dolna lub środkowa część elementu) wynosi od 5 do 10,5 cm. Dostępne długości od 130 do 200 cm.
  • Profile wokółokienne stanowią ładne obramowanie ościeży, osłaniając niedokładne często wykończenie narożników. Przydają się zwłaszcza podczas remontu, kiedy wymienia się okna. Bardzo trudno jest to zrobić bez częściowego naruszenia wyprawy elewacyjnej. Dzięki profilom nie trzeba od nowa ocieplać całej elewacji, można wymienić izolację tylko w ościeżach, a krawędzie wokół nich osłonić profilami. Dostępne wysokości elementów - czyli szerokość pasa wokółokiennego, który zakryją - to od 7 do 16,5 cm, wypukłość natomiast sięga od 3,5 do 5,5 cm. Profile mogą mieć długość od 130 do 245 cm.
  • Profile podparapetowe dobrze wpasowują się w zazwyczaj nieciekawie obrobioną strefę podparapetową, przysłaniając niedoróbki. Trzeba tylko pamiętać, żeby zamontować odpowiednio szeroki parapet - odstają od ściany od 4,5 do nawet 14 cm. Ich wysokość to 9,5 - 16,5 cm, a długość 130 - 245 cm.
  • Deski i panele elewacyjne to alternatywa dla miłośników sidingu, którzy nie zdecydowali się na drewnianą elewację. Kształtki po pomalowaniu przypominają drewno - mają wyraźnie zarysowane usłojenie i kolor w wybranym odcieniu dębu, sosny czy teku. Deski są dostępne w wymiarach 2 x 12 x 150 cm i 2,5 x 16 x 150 cm, panele 3 x 30 x 200 cm.
  • Elementy ozdobne to zworniki, głowice kolumn, pilastry i bonie w przeróżnych kształtach i formach, prostych, wypukłych, frezowanych, okrągłych, ozdobnych. Można dopasować je do każdej elewacji.

Montaż

Elementy sztukaterii przykleja się na czyste i suche podłoże. Można kleić je na surowy mur, ale najczęściej mocuje się je na ociepleniu, inaczej schowałyby się w jego grubości, a przecież mają być ozdobą zewnętrzną. Do klejenia używa się kleju do styropianu, rozprowadzając go zębatą pacą na całej powierzchni styku. Tym samy klejem łączy się elementy na długości albo po przycięciu, na przykład w narożnikach. Szczelinę pozostałą w miejscu styku po montażu należy zaszpachlować i przeszlifować, a następnie pomalować wybraną farbą elewacyjną.

Tutaj można obejrzeć film z instrukcją montażu.

 

Data publikacji: 21 grudnia 2016

Zobacz także

Ocieplenie balkonu nie może być za grube (fot. KMR)ŚCIANY

Balkon z PIR

​Do ocieplenia górnej powierzchni balkonu nadają się tylko materiały nienasiąkliwe i dość twarde. Ze względu na to, że nie ma tam zbyt wiele miejsca, dobrze też, żeby były maksymalnie ciepłe - jak pianka poliuretanowa.

Bez izolacji balkon przemarza, a z czasem niszczeje (fot. STROPEX)ŚCIANY

Balkon, czyli największy mostek

Balkon połączony konstrukcyjnie ze stropem to mostek termiczny dwojakiego rodzaju. Zobacz, jak migruje ciepło - i jak bronić się przed jego ucieczką .

Jednym z kluczowych elementów termomodernizacji domu jest ocieplenie ścian, podłogi i dachu (fot. PSPS)ŚCIANY

Termomodernizacja a komfort termiczny w budynku

Jak styropian wpływa na stabilność temperatury wewnętrznej budynków oraz jakie korzyści przynosi jego zastosowanie?