Są wykonane z polistyrenu ekstrudowanego EPS powlekanego elastyczną i wodoodporną masą szpachlową. Dostępne są formy wklęsłe i wypukłe, proste i ozdobne, od stylizowanych na tradycyjną sztukaterię ze starych kamienic, po modernistyczną surowość. Profile można nawet w pewnym stopniu wyginać w kształt delikatnego łuku - zaleca się, aby promień krzywizny był nie mniejszy niż 2 m. Jak każdy polistyren, sztukateria nie jest odporna na rozpuszczalniki organiczne. Długie elementy kosztują 40-70 zł/m. Ozdobne detale - 30-80 zł/szt.
Elementy sztukaterii przykleja się na czyste i suche podłoże. Można kleić je na surowy mur, ale najczęściej mocuje się je na ociepleniu, inaczej schowałyby się w jego grubości, a przecież mają być ozdobą zewnętrzną. Do klejenia używa się kleju do styropianu, rozprowadzając go zębatą pacą na całej powierzchni styku. Tym samy klejem łączy się elementy na długości albo po przycięciu, na przykład w narożnikach. Szczelinę pozostałą w miejscu styku po montażu należy zaszpachlować i przeszlifować, a następnie pomalować wybraną farbą elewacyjną.
Tutaj można obejrzeć film z instrukcją montażu.
Data publikacji: 21 grudnia 2016
Do ocieplenia górnej powierzchni balkonu nadają się tylko materiały nienasiąkliwe i dość twarde. Ze względu na to, że nie ma tam zbyt wiele miejsca, dobrze też, żeby były maksymalnie ciepłe - jak pianka poliuretanowa.
Balkon połączony konstrukcyjnie ze stropem to mostek termiczny dwojakiego rodzaju. Zobacz, jak migruje ciepło - i jak bronić się przed jego ucieczką .
Murowane budynki najczęściej ociepla się metodą ETICS, czyli lekką mokrą. I zazwyczaj wybiera się styropian, coraz częściej ciemny. Izolację przykleja się do muru, a następnie wykańcza zbrojoną zaprawą szpachlową i tynkiem. Całość musi być spójna, chemia budowlana nie może być agresywna wobec materiału ociepleniowego ani się od niego odspajać. Zazwyczaj produkty są uniwersalne. Ale... Warstwa izolacji ścian to obecnie minimum 15-20 cm. To dużo. W tak grubym materiale trudno o jednorodność w kwestii rozkładu naprężeń. Inaczej pracuje spodnia część, która musi zapewnić trzymanie się muru, a inaczej wierzchnia, nagrzewana od słońca. Z tego powodu izolacja podlega mikroodkształceniom, co naraża na pękanie zarówno zarówno warstwę kleju po stronie muru, jak i tynku z zewnątrz. Wystarczy drobny błąd wykonawcy, niefortunne warunki atmosferyczne podczas prac, brak osłon przeciwsłonecznych - i może dojść do odpadnięcia izoalcji albo popękania tynku. Co wtedy? Do kogo zwrócić się z reklamacją - do wykonawcy, który zrzuci winę na kiepską jakość materiałów? Do producenta materiału ociepleniowego, który zarzuci wykonawcy, że zbyt długo pozostawił styropian na ekspozycję słońca? Czy do producenta chemii budowlanej, który uzna, że styropian miał wady? Wszyscy umywają ręce, a inwestor zostaje ze swoim nierozwiązanym problemem sam. I tu dochodzimy do głównej zalety systemu. Jeśli kupimy kompletny system elewacyjny, czyli nie tylko izolację, ale również niezbędną chemię budowlaną, w przypadku awarii zwracamy się do tego konkretnego producenta. Oczywiście nadal winą może być obarczany wykonawca, bo gwarancja systemowa na tego typu usługę nie obowiązuje, jest tu zbyt duże ryzyko niestabilności pogody - ale zazwyczaj firmy chętnie godzą się na rozwiązania kompromisowe, na przykład darmową część nowych, potrzebnych do wymiany materiałów. Naważniejsze, że inwestor nie zostaje z problemem sam.