Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Balkon, czyli największy mostek

W domach z tarasem i ogródkiem balkon nie ma istotnej funkcji użytkowej, za to może stanowić rozległy mostek termiczny. Aby go uniknąć, trzeba zastosować ciepłe łączniki konstrukcyjne - na etapie budowy - albo grube ocieplenie całej płyty po jej zakończeniu.

W prostych słowach mostek termiczny oznacza tyle, że przez żelbetową płytę balkonu ciepło ucieka z wnętrza domu na zewnątrz. Najwięcej ciepła przedostaje się przez bliskie otoczenie ściany domu, im dalej, tym straty mniejsze. Łatwo to zaobserwować od strony pomieszczeń - strefa pod i nad stropem jest zimniejsza niż reszta ściany. Konsekwencją tego wyziębiania jest ryzyko kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie – groźba rozwoju szkodliwych dla zdrowia, a przy tym szpetnych pleśni i grzybów. Skąd bierze się tak intensywny wpływ balkonu na parametry całej przegrody? Stąd, że łączy on w sobie dwa typy mostków termicznych. Na prostej powierzchni, jaką jest ściana, mamy do czynienia tylko z poziomym przepływem strumienia ciepła. W obrębie przyłączenia balkonu pojawiają się mostki geometryczne, czyli miejsca zakłócające prostą i równą powierzchnię ściany - przepływy ciepła mają wówczas kierunek odbiegający od poziomu. Dodatkowo występują też mostki materiałowe, wynikające z zastosowania materiału o wyższej przewodności, w tym przypadku przerwania ciągłości muru i jego izolacji zimnym żelbetem. Wpływ obu typów mostków na przenikalność cieplną, czyli U przegrody w miejscu balkonu, oblicza się za pomocą współczynnika ψ.

Rys.1. Schemat przepływu ciepła przez płytę balkonu 

Wartość współczynnika ψ

Określa się ją na podstawie indywidualnych parametrów – rodzaju muru, grubości izolacji, długości balkonu i jego konstrukcji oraz ewentualnego ocieplenia. Za pomijalny uważa się ψ do 0,1 W/(m.K). Do wartości 0,25 W/(m.K) ψ  uważa się za mały. Tyle mniej więcej wynoszą straty ciepła dla balkonu zaizolowanego obustronnie 10-centymetrową warstwą ocieplenia o przewodności cieplnej λ wynoszącej około 0,035 W/(m.K). Nie stosuje się grubszej warstwy izolacji, bo nie zmieściłaby się po drzwiami balkonowymi, poza tym płyta balkonu wyglądałaby monstrualnie masywnie na tle budynku. Można natomiast, w celu zredukowania strat ciepła, zastosować materiał izolacyjny o jak najniższym współczynniku λ - dobre płyty polistyrenowe (XPS) mają λ = 0,030 W/(m.K), a pianka poliuretanowa nawet 0,022 W/(m.K) - więcej o ocieplaniu pianką w artykule "Balkon z PIR". Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie w miejscu łączenia balkonu ze stropem termoizolacyjnego łącznika konstrukcyjnego. Trzeba pamiętać, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne, przy doborze zawsze konieczna jest konsultacja z działem technicznym producenta - dlatego nie wolno na własną rękę zmieniać rodzaju łącznika zaproponowanego w projekcie.

 

Data publikacji: 20 grudnia 2016

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

STYROPIAN.men 2020

Ruszyła kolejna odsłona kampanii edukacyjnej PSPS - STYROPIAN.men. Do grona Gwiazd Termoizolacji dołączył Styropian w ETICS.
Boniowanie to proces wymagający dokładności i troski o estetykę - listwy do boniowania ułatwiają osiągniecie zamierzonego efektu (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Bonie elewacyjne

W elewacji ocieplonej styropianem najlepiej zrobić bonie z wykorzystaniem systemowych profili. Jak je prawidłowo zamontować?
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Doroczne spotkanie SSO

9-10 maja 2019 roku w Ożarowie Mazowieckim Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zorganizuje już po raz szósty Międzynarodową Konferencję ETICS, najważniejsze wydarzenie polskiej branży ociepleń.