Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

EPS w handlowych odsłonach

Neopor, peripor, styropor - znasz te odmiany EPS? Przeczytaj, czym różnią się gotowe wyroby i jakie zastosowanie dedykują im producenci.

Każdy z nich jest najpierw granulatem i podlega identycznej obróbce. Każdy jest EPS - polistyrenem ekspandowanym. Odmienne właściwości wynikają z modyfikacji chemicznych, jakim poddawany jest granulat na etapie produkcji. Nazwy handlowe wprowadzono dla łatwiejszego rozróżnienia produktów.

​Na początku zawsze jest styren, czyli produkt pochodzący z rafinacji ropy naftowej. Styren miesza się z wodą i pentanem, czyli materiałem porotwórczym. To na tym etapie zachodzą pierwsze modyfikacje chemiczne, wpływające później na cechy gotowych elementów. W wyniku polimeryzacji otrzymujemy polistyren. Ma on postać szklistych perełek o średnicy 0,2 - 2,5 mm. W celu powiązania ich w gotowy wyrób, w zakładach produkcyjnych poddaje się granulki spienianiu. Najpierw w temperaturze około 900​ następuje spienianie wstępne i pęcznienie granulatu - wielokrotnie zwiększa swoją objętość (o 15 - 65 razy). Następnie schładza się go, sezonuje i spienia ponownie, tym razem w temperaturze około 1200​ i w formach prostopadłościennych, otrzymując gotowy blok polistyrenowy. Na etapie spieniania do granulek znowu dodawane są domieszki, które również mają wpływ na końcowy efekt. 

Neopor

To granulat o charakterystycznym szarym kolorze. Pochodzi on z domieszek grafitu, którego używa się podczas produkcji. Grafit powoduje odbijanie części promieniowania cieplnego, dzięki czemu elementy wykonane z neoporu mają bardzo dobre parametry cieplne - współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,030 - 0,031 (W/m.K). Z tego powodu zaleca się używanie neoporu wtedy, kiedy zależy nam na jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych, na przykład w budynkach o podwyższonych wymogach energooszczędności.

Peripor

Jest stosunkowo nowym granulatem, ma biały lub żółtawy kolor. Zapewnia materiałom obniżoną nasiąkliwość. Standardowo EPS ma nasiąkliwość rzędu 5%, peripor obniża ją do 2%, co jest uważane wręcz za wodoodporność. Z tego powodu jest dedykowany do zastosowań w miejscach o podwyższonej wilgotności, zwłaszcza na fundamenty.

Styropor

To nazwa handlowa zarezerwowana dla firmy BASF, która obejmuje wszystkie produkty EPS. Nie ma na naszym rynku gotowego elementu nazywanego "styropor" - w skład grupy wchodzą wszystkie produkty EPS, zarówno te o cechach standardowych, jak i te z domieszkami modyfikującymi, a więc zarówno nazywany potocznie "zwykłym" styropian, jak i neopor oraz peripor.

 

Data publikacji: 6 kwietnia 2017

Zobacz także

Szary styropian jest cieplejszy, ale trudniejszy wykonawczo niż biały (fot. KMR)ŚCIANY

Szary vs biały

Styropian biały kontra szary. Czym się różnią poza kolorem? Jaką mają izolacyjność, nasiąkliwość, wytrzymałość? Jaki styropian wybrać na elewację?
Jednym z kluczowych elementów termomodernizacji domu jest ocieplenie ścian, podłogi i dachu (fot. PSPS)ŚCIANY

Termomodernizacja a komfort termiczny w budynku

Jak styropian wpływa na stabilność temperatury wewnętrznej budynków oraz jakie korzyści przynosi jego zastosowanie?
Ocieplanie budynku styropianem grafitowym (fot. PSPS)ŚCIANY

Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania domu styropianem?

Montaż styropianu w systemie ETICS to sprawdzony sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku. Poznaj kluczowe zasady, które zapewnią trwałe i efektywne ocieplenie Twojego domu.