Każdy z nich jest najpierw granulatem i podlega identycznej obróbce. Każdy jest EPS - polistyrenem ekspandowanym. Odmienne właściwości wynikają z modyfikacji chemicznych, jakim poddawany jest granulat na etapie produkcji. Nazwy handlowe wprowadzono dla łatwiejszego rozróżnienia produktów.
Na początku zawsze jest styren, czyli produkt pochodzący z rafinacji ropy naftowej. Styren miesza się z wodą i pentanem, czyli materiałem porotwórczym. To na tym etapie zachodzą pierwsze modyfikacje chemiczne, wpływające później na cechy gotowych elementów. W wyniku polimeryzacji otrzymujemy polistyren. Ma on postać szklistych perełek o średnicy 0,2 - 2,5 mm. W celu powiązania ich w gotowy wyrób, w zakładach produkcyjnych poddaje się granulki spienianiu. Najpierw w temperaturze około 900 następuje spienianie wstępne i pęcznienie granulatu - wielokrotnie zwiększa swoją objętość (o 15 - 65 razy). Następnie schładza się go, sezonuje i spienia ponownie, tym razem w temperaturze około 1200 i w formach prostopadłościennych, otrzymując gotowy blok polistyrenowy. Na etapie spieniania do granulek znowu dodawane są domieszki, które również mają wpływ na końcowy efekt.
To granulat o charakterystycznym szarym kolorze. Pochodzi on z domieszek grafitu, którego używa się podczas produkcji. Grafit powoduje odbijanie części promieniowania cieplnego, dzięki czemu elementy wykonane z neoporu mają bardzo dobre parametry cieplne - współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,030 - 0,031 (W/m.K). Z tego powodu zaleca się używanie neoporu wtedy, kiedy zależy nam na jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych, na przykład w budynkach o podwyższonych wymogach energooszczędności.
Jest stosunkowo nowym granulatem, ma biały lub żółtawy kolor. Zapewnia materiałom obniżoną nasiąkliwość. Standardowo EPS ma nasiąkliwość rzędu 5%, peripor obniża ją do 2%, co jest uważane wręcz za wodoodporność. Z tego powodu jest dedykowany do zastosowań w miejscach o podwyższonej wilgotności, zwłaszcza na fundamenty.
To nazwa handlowa zarezerwowana dla firmy BASF, która obejmuje wszystkie produkty EPS. Nie ma na naszym rynku gotowego elementu nazywanego "styropor" - w skład grupy wchodzą wszystkie produkty EPS, zarówno te o cechach standardowych, jak i te z domieszkami modyfikującymi, a więc zarówno nazywany potocznie "zwykłym" styropian, jak i neopor oraz peripor.
Data publikacji: 6 kwietnia 2017
Lubimy porównywać parametry materiałów ociepleniowych, ich przewodność cieplną i potrzebną grubość izolacji. Zapominamy często o najważniejszym. Nawet najcieplejszy materiał nie spełni dobrze swojego zadania, jeśli użyjemy go niezgodnie z przeznaczeniem. Mokra izolacja ziębi zamiast chronić przed stratami ciepła, więc nasiąkliwa i miękka izolacja nie nadaje się na fundamenty. Z kolei sztywna płyta nie sprawdzi się w wymagających elastycznego wypełnienia przestrzeniach. Dlatego najpierw wybierajmy produkty ze względu na ich deklarowane zastosowanie, dopiero wtedy możemy kusić się o porównania parametrów cieplnych.