Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Balkon z PIR

Do ocieplenia górnej powierzchni balkonu nadają się tylko materiały nienasiąkliwe i dość twarde. Ze względu na to, że nie ma tam zbyt wiele miejsca, dobrze też, żeby były maksymalnie ciepłe - jak pianka poliuretanowa.

Płyty z pianki PIR mają rekordowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, są odporne na wodę i na korozję biologiczną, bardzo dobrze też radzą sobie z naprężeniami ściskającymi. PIR to skrót od nazwy poliizocyjanurat, pochodnej poliuretanu. Od kilku lat dzielnie konkuruje na rynku budowlanym z polistyrenem ekstrudowanym XPS. Oba materiały mają podobne parametry wytrzymałościowe i zbliżoną wodoodporność, którą w przypadku pianki zapewnia zamkniętokomórkowa struktura. PIR jest cieplejszy niż XPS, to jego zdecydowana przewaga. Niestety, jest też od niego droższy. Dlatego większość inwestorów wybiera polistyren. W przypadku balkonu - warto się zastanowić, czy taki wybór ma sens. Oczywiście, zazwyczaj polistyren jest zamawiany kompleksowo, nie na sam balkon - ale może właśnie warto pomyśleć inaczej? Mniej sztampowo? Dlaczego nie kupić na balkon materiału cieplejszego, tak, jak nakazuje logika? Pod progiem drzwiowym nie ma miejsca na grubą warstwę izolacji, zmieści się tam maksymalnie 6 cm, a często mniej. Przewodność cieplna materiału jest zatem kluczowa dla jego skuteczności! Balkon ma niewielką powierzchnię, rzadko więcej niż 5 m2​. Do ocieplenia boków i spodu wystarczy zwykła izolacja, taka, jak na elewacji. Ta lepsza jest potrzebna tylko na górnej powierzchni. Potrzeba więc raptem kilku płyt. Oszczędność z tytułu wyboru XPS to 100 - 200 zł. W skali całego ocieplenia budynku naprawdę jest to wartość znikoma.

Najniższy na rynku współczynnik λ

Przewodność cieplna zależy od struktury oraz niekiedy grubości płyt. Na balkonie interesują nas tylko te o grubości nie przekraczającej 8 cm. Płyty PIR w okładzinie z papy, papieru typu kraft czy folii mają wówczas współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,026 W/(m.​K). Lepsze od nich są płyty z okładziną aluminiową, która zapobiega wymianie gazowej. Bez względu na grubość takie płyty mają λ = 0,022 W/(m.​K). Dla porównania - przewodność XPS nie osiąga wartości niższej niż 0,030 W/(m.K), a zazwyczaj jest nieco wyższa. Przy założeniu grubości izolacji 5 cm, płyty PIR zapewniają opór cieplny R równy około 2,2 (m2.K)/W, a XPS najwyżej 1,6 (m2.K)/W. Balkon jest mostkiem geometrycznym i przepływ ciepła nie jest tu jednorodny, ale w dużym uproszczeniu można przyjąć, że płyty z pianki izolują o 20% lepiej niż te z polistyrenu.

Data publikacji: 20 grudnia 2016

Zobacz także

Bez izolacji balkon przemarza, a z czasem niszczeje (fot. STROPEX)ŚCIANY

Balkon, czyli największy mostek

Balkon połączony konstrukcyjnie ze stropem to mostek termiczny dwojakiego rodzaju. Zobacz, jak migruje ciepło - i jak bronić się przed jego ucieczką .

Nowe łączniki do termoizolacji w systemie ETICS ThermoDrive V2 (fot. KLIMAS WKRĘT-MET)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe uniwersalne kołki

ThermoDrive V2 marki Klimas Wkręt-met to seria nowej generacji uniwersalnych łączników do mocowania termoizolacji ze styropianu, wełny mineralnej oraz drzewnej.
Cienkowarstwowa termoizolacja BAUTER to prosta i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych systemów ociepleń (fot. BAUTERMO)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Ocieplanie przez odbijanie

System termoizolacji cienkowarstwowej BAUTER to gama innowacyjnych powłok przeznaczonych do ochrony cieplnej budynków.