Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przerwa? Zabezpiecz zbrojenie!

Pręty nie zardzewieją po pierwszym deszczu ani nikt ich nie ukradnie z betonowej płyty. Ich największym zagrożeniem jest... wiatr.

Zdarza się, że przerywamy prace na etapie stanu zerowego i na kilka miesięcy zostawiamy zaizolowane fundamenty. Wydaje się, że wystarczy osłonić je folią i nic im się nie stanie. Owszem, beton jest materiałem mało wymagającym. Ale musimy zadbać również o zbrojenie.

Z fundamentu wypuszcza się niekiedy startery, czyli metrowej długości pręty, do których zostanie później dołączone zbrojenie słupów ścian. Może się wydawać śmieszne, że te grube stalowe druty w ogóle reagują na wiatr. Ręcznie nie sposób ich zgiąć, stal zbrojeniowa jest bardzo mocna. Nie stanowią też żadnej płaszczyzny oporu, teoretycznie powietrze powinno owiewać je bez żadnego szwanku. A jednak. Wspornikowe zakotwienie w płycie stabilizuje podstawę prętów, a luźne części nad płytą drżą nawet podczas zwykłego wiatru. Silna wichura potrafi wyginać je w różne strony. Niełatwo to naprawić. Nawet po odgięciu zbrojenia z powrotem do pionu nigdy nie uzyska się efektu pierwotnego. W miejscu zgięcia zawsze pozostanie wybrzuszenie, zmieniają się też tutaj nieznacznie parametry stali. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie cienkiego drucika - wyginanie go w przód i w tył w pewnym momencie doprowadzi do jego pęknięcia, przekrój stanie się zbyt słaby. Tutaj też, pomimo znacznej średnicy, przekrój w miejscu zgięcia osłabia się podczas ruchów. Aby się przed tym chronić, nie trzeba wiele - wystarczy związać ze sobą luźne końce zbrojenia. Najlepiej użyć do tego folii w rolce, którą łatwo owinąć wokół prętów, a która na pewno się z nich nie zsunie.

Data publikacji: 24 listopada 2016

Zobacz także

Czy folia kubełkowa jest potrzebna? Jak ją kłaść?FUNDAMENTY

Folia kubełkowa - po co i w którą stronę?

Źle stosowana folia kubełkowa przynosi więcej szkody niż pożytku. Jakie jest jej zadanie i jak ją układać - wypustkami do ściany fundamentowej czy do gruntu? Wyjaśnienie w filmie.
Beton wodoszczelny jest nienasiąkliwy i przy wykonywaniu hydroizolacji powłokowych wymaga innego schematu działania, niż tradycyjny (fot. REMMERS)BUDOWLANE DETALE

Złącza przy betonie wodoszczelnym

Jak prawidłowo uszczelnić złącze w przypadku elementów z betonu wodoszczelnego albo prefabrykatów?
Nawet w tak trudnej pod względem ekologii dziedzinie jak hydroizolacje można ograniczać negatywny wpływ na środowisko, modyfikując skład - przykładem jest MB 2K [eco] (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Co wyróżnia MB 2K [eco]?

Hydroizolacje to temat trudny w kontekście ekologii, ale firma Remmers zmodyfikowała swój sztandarowy produkt MB 2K i opracowała formułę „eco” przyjazną środowisku.