Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Przerwa? Zabezpiecz zbrojenie!

Pręty nie zardzewieją po pierwszym deszczu ani nikt ich nie ukradnie z betonowej płyty. Ich największym zagrożeniem jest... wiatr.

Zdarza się, że przerywamy prace na etapie stanu zerowego i na kilka miesięcy zostawiamy zaizolowane fundamenty. Wydaje się, że wystarczy osłonić je folią i nic im się nie stanie. Owszem, beton jest materiałem mało wymagającym. Ale musimy zadbać również o zbrojenie.

Z fundamentu wypuszcza się niekiedy startery, czyli metrowej długości pręty, do których zostanie później dołączone zbrojenie słupów ścian. Może się wydawać śmieszne, że te grube stalowe druty w ogóle reagują na wiatr. Ręcznie nie sposób ich zgiąć, stal zbrojeniowa jest bardzo mocna. Nie stanowią też żadnej płaszczyzny oporu, teoretycznie powietrze powinno owiewać je bez żadnego szwanku. A jednak. Wspornikowe zakotwienie w płycie stabilizuje podstawę prętów, a luźne części nad płytą drżą nawet podczas zwykłego wiatru. Silna wichura potrafi wyginać je w różne strony. Niełatwo to naprawić. Nawet po odgięciu zbrojenia z powrotem do pionu nigdy nie uzyska się efektu pierwotnego. W miejscu zgięcia zawsze pozostanie wybrzuszenie, zmieniają się też tutaj nieznacznie parametry stali. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie cienkiego drucika - wyginanie go w przód i w tył w pewnym momencie doprowadzi do jego pęknięcia, przekrój stanie się zbyt słaby. Tutaj też, pomimo znacznej średnicy, przekrój w miejscu zgięcia osłabia się podczas ruchów. Aby się przed tym chronić, nie trzeba wiele - wystarczy związać ze sobą luźne końce zbrojenia. Najlepiej użyć do tego folii w rolce, którą łatwo owinąć wokół prętów, a która na pewno się z nich nie zsunie.

Zobacz także

fot. DKPYTANIA I DYLEMATY

Stare fundamenty

Na działce mam pozostałość po tartaku - zbrojone słupy fundamentowe. Lepiej to rozebrać czy zostawić i tylko zasypać?
Fundamenty trzeba przed zimą obsypać (fot. Paulina OO)FUNDAMENTY

Fundamenty przed zimą

Czy robić fundamenty przed zimą? Jeśli aura pozwala, to robić, ale tak, żeby nie uległy uszkodzeniu przez kilka miesięcy deszczu, śniegu oraz naprzemiennych cykli zamarzania i odwilży.
Drenaż z wykorzystaniem keramzytu to dość powszechne i korzystne rozwiązanie (fot. LECA)FUNDAMENTY

Drenaż plus keramzyt

Obsypkę filtracyjną rur drenarskich warto wykonać z luźnego kruszywa keramzytowego. To rozwiązanie niekłopotliwe pod względem wykonawczym, a przy tym zapewnia dodatkowe docieplenie strefy posadowienia.