Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Otwory pod szpilki w murłacie

Jak w łatwy i nieomylny sposób ustalić, gdzie dokładnie mają być w murłacie wywiercone otwory pod szpilki?

Murłata to masywna drewniana belka, na której opierają się krokwie. Układa się ją na wieńcu, a ściślej – nasadza na wypuszczone z wieńca szpilki. Rzecz jasna wcześniej trzeba wywiercić pod nie otwory, a od dokładności ich przygotowania zależeć będzie sprawny przebieg montażu. Rozstaw otworów na długości belki nie stanowi problemu. Trudniej dopasować się w poprzek. Lico wieńca rzadko jest idealnie równe, przez co nie tworzy miarodajnej płaszczyzny odniesienia. Jak zatem prawidłowo wyznaczyć miejsca, w których będziemy wiercić?

1. Na powierzchni wieńca należy wytrasować linię wyznaczającą krawędź murłaty – najprościej zrobić to za pomocą sznurka i proszku kredowego (w budowlanym żargonie określa się go jako „sznur traserski”):

Niebieska linia wyznacza krawędź murłaty (fot. Adam Penger)
Niebieska linia wyznacza krawędź murłaty (fot. Adam Penger)

2. Od wytrasowanej linii odmierzamy dokładnie położenie każdej szpilki:

Dzięki wytrasowanej linii co do milimetra można określić miejsce pod otwór (fot. Adam Penger)
Dzięki wytrasowanej linii co do milimetra można określić miejsce pod otwór (fot. Adam Penger) 

Nie ma znaczenia, gdzie stoją szpilki względem krawędzi wieńca – ważne, że linia murłaty jest prawidłowa. Dzięki temu otwory z pewnością zostaną nawiercone we właściwym położeniu, a belka da się zamontować bez zbędnych komplikacji.

>>> zobacz też SZPILKI POD MURŁATĘ

 

 


Konsultacje: Adam Penger.
​Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 4 stycznia 2021

Zobacz także

Gdy ściany łączą się pod kątem innym niż prosty, płyty styropianowe, którymi ma być ocieplony narożnik, należy przed przyklejeniem odpowiednio dociąć (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Ocieplenie narożnika rozwartokątnego

Gdy ściany łączą się pod kątem innym niż prosty, płyty styropianowe, którymi ma być ocieplony narożnik, należy przed przyklejeniem odpowiednio dociąć.
Aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.
Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją (fot. AIB)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie taśmami strefy wokółokiennej

Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją.