Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Uszczelnienie taśmami strefy wokółokiennej

Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją.

Piana poliuretanowa wtryskiwana w szczelinę między ramą okienną a murem ma za zadanie chronić styk przed stratami ciepła i przewiewaniem. I rzeczywiście, przez pierwsze kilka tygodni – osłonięta czy nie – świetnie spełnia swoją funkcję. Jednak po jakimś czasie, wskutek działania wilgoci i promieniowania UV, struktura piany ulega stopniowemu niszczeniu, a połączenie przestaje być należycie chronione. Aby tak się nie stało, pianę należy osłaniać taśmami uszczelniającymi, zgodnie z zasadą „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” -  paroprzepuszczalną od zewnątrz i paroszczelną od środka. Taśmy zewnętrzne blokują przewiewanie i dostęp wody opadowej, a jednocześnie umożliwiają swobodne odparowanie wilgoci technologicznej. Wewnętrzne zaś stanowią barierę dla wilgoci pochodzącej z pomieszczeń, ograniczając tym samym ryzyko rozwoju pleśni.

Taśmy Integra, od lewej: paroszczelna wewnętrzna Inside, paroprzepuszczalna zewnętrzna Outside, uniwersalna Vario (do obu zastosowań) z dodatkowym paskiem kleju butylowego (fot. AIB)
Taśmy Integra, od lewej: paroszczelna wewnętrzna Inside, paroprzepuszczalna zewnętrzna Outside, uniwersalna Vario (do obu zastosowań) z dodatkowym paskiem kleju butylowego (fot. AIB)

Taśmy uszczelniające Integra System wykonane są z włókniny polipropylenowej lub poliestrowej ze specjalną membraną. Od strony ramy okiennej mają samoprzylepny pasek (klej akrylowy) osłonięty wygodną w odrywaniu folią. Opcjonalnie mogą być od strony ściany dodatkowo pokryte wstęgą butylu, co ułatwia ich szczelny montaż na każdym podłożu i praktycznie w każdych warunkach. Jeśli paska butylowego nie ma, do zamocowania taśmy w ościeżu trzeba użyć odpowiednich klejów uszczelniających.

Taśmy można przyklejać do czoła lub do krawędzi ościeżnicy (fot. AIB)
Taśmy można przyklejać do czoła lub do krawędzi ościeżnicy (fot. AIB)

Ramę okienną okleja się taśmami jeszcze przed jej wstawieniem w otwór. Trzeba pamiętać o zachowaniu naddatku na zakłady w narożnikach. Po wypoziomowaniu i mechanicznym zamocowaniu przykleja się do ściany taśmę zewnętrzną, dobrze dociskając włókninę do podłoża (można użyć wałka dociskowego).

Funkcja Fingerlift ułatwia aplikację taśmy uszczelniajacej (fot. AIB)
Funkcja Fingerlift ułatwia aplikację taśmy (fot. AIB)

Kolejnym etapem jest wypełnienie pianą poliuretanową styku między ościeżnicą a ścianą. Kiedy piana stwardnieje, można osłonić połączenie taśmą uszczelniającą wewnętrzną. Często robi się to dopiero na etapie prac wykończeniowych.

UWAGA - aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ O PRZYGOTOWANIU OŚCIEŻY

 

 


Konsultacje: AIB.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 25 listopada 2020

Zobacz także

Garaż coraz częściej staje się przedłużeniem użytkowej części domu i wymaga wstawienia okna (fot. OKNOPLAST)INSPIRACJE

Okno w garażu

Samochód okna nie potrzebuje, ale coraz częściej w garażu urządzamy siłownię albo warsztat. Jak zadbać o dostęp światła i świeżego powietrza nie tracąc nic z bezpieczeństwa?
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Profesjonalny montaż stolarki

Poliuretanowe piany Perfect Seal, nowość w ofercie marki Bostik, przeznaczone są do zastosowań montażowych, izolacyjnych i uszczelniających w obrębie stolarki okiennej i drzwiowej.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe dekory od KRISPOL

Marka KRISPOL prezentuje nowe wzory drewnopodobnych matowych oklein profili okiennych.