Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.

Do wyboru są różne taśmy mocowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia oraz taśmy wielofunkcyjne (zastępujące od razu pianę poliuretanową - np. Integra Chrome). Niezależnie od tego, które wybierzemy, aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być poprawnie zamontowane.

Przede wszystkim podłoże powinno być równe. Jeśli powierzchnie ościeży są np. żelbetowe albo wymurowane z elementów o gładkich powierzchniach, nie trzeba ich tynkować. Wystarczy zasklepić zaprawą ewentualne wgłębienia (otwory w uchwytach montażowych czy większe odpryski). Pamiętajmy, że w każdej technologii da się wymurować ościeża „na gładko”, to tylko kwestia użytych elementów uzupełniających (np. połówkowych) i staranności wykonawców. Jeśli powierzchnia muru jest nierówna, np. w co drugiej warstwie w pustakach są pióra i wpusty albo poszarpana powierzchnia po cięciu, to przed montażem okien konieczne będzie tynkowanie. 

Równe powierzchnie ościeży wystarczy przed aplikacją taśm oczyścić i zagruntować. Tam, gdzie mamy odsłonięte wyprofilowania albo odpryski po cięciu, konieczne będzie otynkowanie  (fot. SOLBET, red.)
Równe powierzchnie ościeży wystarczy przed aplikacją taśm oczyścić i zagruntować. Tam, gdzie mamy odsłonięte wyprofilowania albo odpryski po cięciu, konieczne będzie otynkowanie  (fot. SOLBET, red.)

Drugi warunek to zapewnienie dobrej przyczepności dla kleju. Dlatego przed aplikacją taśm podłoże należy oczyścić z pyłu i zagruntować. Nie bez znaczenia jest również czystość ramy okiennej. Aby taśma dobrze do niej przylegała, warto przetrzeć ją ściereczką nasączoną alkoholem izopropylowym (IPA), który doskonale odtłuszcza powierzchnie. Podczas prac należy też zwrócić uwagę na temperaturę – nie powinna być niższa niż 50C ani wyższa niż 250C.

Kwestię odpowiedniego przygotowania ościeży, tzn. otynkowania ich lub wyrównania, można uzgodnić z murarzami jeszcze na etapie wznoszenia ścian albo później, już z montażystami okien. Ważne, żeby ustalić zakres prac przed podpisaniem umowy na montaż stolarki, to częsta przyczyna konfliktów.

 

 

 


Konsultacje: AIB.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 25 listopada 2020

Zobacz także

W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować płytkami z betonu komórkowego (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego - obudowa wieńca

W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować, żeby móc estetycznie wykończyć elewację. Najprościej jest wymurować osłonę z systemowych płytek z betonu komórkowego.
Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.
Eksperci H+H zapewniają, że ich rozwiązania sprzyjają utrzymaniu we wnętrzach odpowiedniego mikroklimatu i że są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i komfortu (fot. H+H)RÓŻNE TRENDY

Nie daj się SBS

Syndrom chorego budynku (SBS) to występowanie uwarunkowań mogących powodować złe samopoczucie i pogarszający się stan naszego zdrowia. O co możemy zadbać jeszcze na etapie budowy? Radzą eksperci H+H.