Przywykliśmy już do zaleceń dotyczących ocieplania styropianem narożników – dla uniknięcia mostków termicznych płyty powinny się zazębiać, więc w co drugiej warstwie wysuwa się je poza narożnik na długość równą grubości ocieplenia. Raz na jednej ze ścian, raz na drugiej. A co zrobić, gdy narożnik nie jest prostopadły, tylko ściany łączą się pod kątem rozwartym? To częste rozwiązanie zwłaszcza w wykuszach i ryzalitach. Płyty styropianowe trzeba wówczas jeszcze przed przyklejeniem do muru dociąć pod odpowiednim kątem.
Płyty styropianowe należy dociąć tak, żeby po zestawieniu warstwa ocieplenia zachowała oryginalny kształt narożnika. Bardzo istotna jest dokładność, dlatego zaleca się używać urządzeń lub noży do cięcia na gorąco (fot. Adam Penger)
Podobnie jak w klasycznym narożniku prostym, płyty styropianowe powinno się zazębiać w co drugiej warstwie - trzeba je więc układać w odpowiednią stronę. Uformowana w ten sposób termoizolacja jest ciągła, szczelna i nie sprawi problemów podczas prac związanych z wykończeniem elewacji.
Konsultacje: Adam Penger.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 4 stycznia 2021
...czyli jak wykonawcy radzą sobie z wyzwaniami budowlanymi. Jakie mają pomysły na usprawnienie prac, jakich narzędzi używają, jak rozwiązują mniej i bardziej popularne na każdym etapie budowy problemy. Strona dla początkujących wykonawców, inwestorów samodzielnie angażujących się w prace budowlane, a także dla kierowników budowy, którzy często podpytują o takie praktyczne ciekawostki.