Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplenie narożnika rozwartokątnego

Gdy ściany łączą się pod kątem innym niż prosty, płyty styropianowe, którymi ma być ocieplony narożnik, należy przed przyklejeniem odpowiednio dociąć.

Przywykliśmy już do zaleceń dotyczących ocieplania styropianem narożników – dla uniknięcia mostków termicznych płyty powinny się zazębiać, więc w co drugiej warstwie wysuwa się je poza narożnik na długość równą grubości ocieplenia. Raz na jednej ze ścian, raz na drugiej. A co zrobić, gdy narożnik nie jest prostopadły, tylko ściany łączą się pod kątem rozwartym? To częste rozwiązanie zwłaszcza w wykuszach i ryzalitach. Płyty styropianowe trzeba wówczas jeszcze przed przyklejeniem do muru dociąć pod odpowiednim kątem.

Płyty styropianowe należy dociąć tak, żeby po zestawieniu warstwa ocieplenia zachowała oryginalny kształt narożnika (fot. Adam Penger)
Płyty styropianowe należy dociąć tak, żeby po zestawieniu warstwa ocieplenia zachowała oryginalny kształt narożnika. Bardzo istotna jest dokładność, dlatego zaleca się używać urządzeń lub noży do cięcia na gorąco (fot. Adam Penger)

Podobnie jak w klasycznym narożniku prostym, płyty styropianowe powinno się zazębiać w co drugiej warstwie - trzeba je więc układać w odpowiednią stronę. Uformowana w ten sposób termoizolacja jest ciągła, szczelna i nie sprawi problemów podczas prac związanych z wykończeniem elewacji.

 

 

 


Konsultacje: Adam Penger.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 4 stycznia 2021

Zobacz także

Aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.
Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją (fot. AIB)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie taśmami strefy wokółokiennej

Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją.
W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować płytkami z betonu komórkowego (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego - obudowa wieńca

W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować, żeby móc estetycznie wykończyć elewację. Najprościej jest wymurować osłonę z systemowych płytek z betonu komórkowego.