Dachówki ceramiczne są produkowane z gliny w procesie wypału. Choć wszystkie wyglądają podobnie, w rzeczywistości każda jest niepowtarzalna, bo skład surowcowy i reakcja na temperaturę w piecu – choć ściśle kontrolowane – jednak nie są tu stałe. Taki jest urok wszelkich wyrobów ceramicznych. Nie oznacza to jednak, że dachówki ceramiczne mają taryfę ulgową na jakość. Wręcz przeciwnie. Co wpływa na ich końcowy wygląd i parametry? Zobacz na przykładzie popularnych dachówek ceramicznych SIMPLA, KODA i TITANIA.
Dobry materiał to podstawa, dlatego pierwszym i bazowym czynnikiem, który wpływa na jakość dachówek, jest jakość gliny. To główny surowiec wykorzystywany do ich produkcji. W zależności od złoża, z jakiego pochodzi, glina może mieć różne właściwości fizyczne i chemiczne, a te przekładają się na wygląd, trwałość i wytrzymałość dachówek. Najlepszym surowcem jest jednorodna glina pozbawiona zanieczyszczeń (okruchów innych skał czy substancji organicznych).
W Polsce wysokiej jakości glina występuje na przykład w Wielkopolsce. Znajdują się tu złoża iłów poznańskich pstrych wykorzystywanych do produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA (fot. CREATON)
Istotny jest także proces odpowiedniego przygotowania surowca. Zanim wydobyta glina trafi na linię produkcyjną, najpierw jest rozdrabniana i mieszana oraz leżakuje w dołowniku. Uzyskuje dzięki temu maksymalną jednorodność. „Od początku istnienia naszego zakładu ogromną uwagę przywiązujemy do jakości surowca wykorzystywanego w produkcji naszych dachówek” – podkreśla Przemysław Brzeziński, starszy operator produkcji, ekspert CREATON Polska z ponad 10-letnim doświadczeniem. „Glina pozyskiwana z kopalni zlokalizowanej nieopodal naszej fabryki jest odpowiednio przechowywana i przygotowana do produkcji. Kluczowy jest tutaj odpowiedni okres tzw. „leżakowania”, ponieważ z gliną jest jak z dobrym winem - im ten proces jest dłuższy, tym jest ona lepsza”.
W procesie produkcyjnym szczególne znaczenie mają etapy suszenia i wypału. Podczas produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA stosowana jest najnowocześniejsza technologia bezdotykowego wypału w poziomych kasetach typu H. Takie rozwiązanie zapewnia dachówkom znakomite wykończenie, jakość i wygląd, a dekarzom – komfort pracy z produktem o wysokiej stabilności wymiarowej.
Dopracowane detale dachówek i stabilność wymiarowa zapewniają wzorcową szczelność pokrycia (fot. CREATON)
W procesie produkcyjnym dla dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA stosowane są przede wszystkim nowoczesne metody badania ewentualnych odchyleń wypalonej dachówki oraz ogólna kontrola jakości przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo produkty przechodzą liczne badania w odpowiednio przygotowanym laboratorium zakładowym oraz laboratoriach zewnętrznych.
„Robimy testy wytrzymałościowe dachówki, jak na przykład „test słonia”, który polega na chodzeniu po specjalnie przygotowanym daszku testowym i badaniu podatności na uszkodzenia najsłabszych jego miejsc. Wnikliwie kontrolujemy różne parametry produktów w odcieniu do dachówki referencyjnej, m.in. w zakresie koloru czy wymiarów” – zaznacza Weronika Sikora, specjalista ds. zapewnienia jakości w CREATON Polska.
Odpowiednie pakowanie i transport gotowych produktów również wpływa na ich końcową jakość. W przypadku SIMPLA, KODA i TITANIA zoptymalizowano liczbę i układ elementów na paletach, a dodatkowo pomiędzy dachówkami umieszczane są separatory. Z kolei palety z akcesoriami są foliowane. Dodatkowo przeprowadzane są testy transportowe, po to, aby znaleźć najbezpieczniejsze sposoby transportu i zminimalizować ryzyko odprysków i innego rodzaju uszkodzeń.
Zanim dachówka trafi na nasz dach, przebywa długą drogę. Wybierając producentów, którzy dbają o wysoką jakość produktów, ich walory użytkowe i estetyczny wygląd, będziemy cieszyć się funkcjonalnym i pięknym pokryciem dachowym.
Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.
Źródło: materiały prasowe CREATON Polska.
Data publikacji: 23 maja 2024
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.