Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co wpływa na jakość dachówek ceramicznych?

Kluczowe czynniki decydujące o końcowym produkcie to zarówno surowiec wykorzystywany do produkcji, jak i poszczególne etapy procesu wytwarzania i transportu. Jaki mają wpływ na jakość?

Dachówki ceramiczne są produkowane z gliny w procesie wypału. Choć wszystkie wyglądają podobnie, w rzeczywistości każda jest niepowtarzalna, bo skład surowcowy i reakcja na temperaturę w piecu – choć ściśle kontrolowane – jednak nie są tu stałe. Taki jest urok wszelkich wyrobów ceramicznych. Nie oznacza to jednak, że dachówki ceramiczne mają taryfę ulgową na jakość. Wręcz przeciwnie. Co wpływa na ich końcowy wygląd i parametry? Zobacz na przykładzie popularnych dachówek ceramicznych SIMPLA, KODA i TITANIA.

Dachówki ceramiczne - surowiec

Dobry materiał to podstawa, dlatego pierwszym i bazowym czynnikiem, który wpływa na jakość dachówek, jest jakość gliny. To główny surowiec wykorzystywany do ich produkcji. W zależności od złoża, z jakiego pochodzi, glina może mieć różne właściwości fizyczne i chemiczne, a te przekładają się na wygląd, trwałość i wytrzymałość dachówek. Najlepszym surowcem jest jednorodna glina pozbawiona zanieczyszczeń (okruchów innych skał czy substancji organicznych).

W Polsce wysokiej jakości glina występuje na przykład w Wielkopolsce. Znajdują się tu złoża iłów poznańskich pstrych wykorzystywanych do produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA (fot. CREATON)
W Polsce wysokiej jakości glina występuje na przykład w Wielkopolsce. Znajdują się tu złoża iłów poznańskich pstrych wykorzystywanych do produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA (fot. CREATON)

Istotny jest także proces odpowiedniego przygotowania surowca. Zanim wydobyta glina trafi na linię produkcyjną, najpierw jest rozdrabniana i mieszana oraz leżakuje w dołowniku. Uzyskuje dzięki temu maksymalną jednorodność. „Od początku istnienia naszego zakładu ogromną uwagę przywiązujemy do jakości surowca wykorzystywanego w produkcji naszych dachówek” – podkreśla Przemysław Brzeziński, starszy operator produkcji, ekspert CREATON Polska z ponad 10-letnim doświadczeniem. „Glina pozyskiwana z kopalni zlokalizowanej nieopodal naszej fabryki jest odpowiednio przechowywana i przygotowana do produkcji. Kluczowy jest tutaj odpowiedni okres tzw. „leżakowania”, ponieważ z gliną jest jak z dobrym winem - im ten proces jest dłuższy, tym jest ona lepsza”.

Dachówki ceramiczne - produkcja

W procesie produkcyjnym szczególne znaczenie mają etapy suszenia i wypału. Podczas produkcji dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA stosowana jest najnowocześniejsza technologia bezdotykowego wypału w poziomych kasetach typu H. Takie rozwiązanie zapewnia dachówkom znakomite wykończenie, jakość i wygląd, a dekarzom – komfort pracy z produktem o wysokiej stabilności wymiarowej.

Dopracowane detale dachówek i stabilność wymiarowa zapewniają wzorcową szczelność pokrycia (fot. CREATON)
Dopracowane detale dachówek i stabilność wymiarowa zapewniają wzorcową szczelność pokrycia (fot. CREATON) 

Wieloetapowa kontrola jakości dachówek

W procesie produkcyjnym dla dachówek SIMPLA, KODA i TITANIA stosowane są przede wszystkim nowoczesne metody badania ewentualnych odchyleń wypalonej dachówki oraz ogólna kontrola jakości przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo produkty przechodzą liczne badania w odpowiednio przygotowanym laboratorium zakładowym oraz laboratoriach zewnętrznych.

„Robimy testy wytrzymałościowe dachówki, jak na przykład „test słonia”, który polega na chodzeniu po specjalnie przygotowanym daszku testowym i badaniu podatności na uszkodzenia najsłabszych jego miejsc. Wnikliwie kontrolujemy różne parametry produktów w odcieniu do dachówki referencyjnej, m.in. w zakresie koloru czy wymiarów” – zaznacza Weronika Sikora, specjalista ds. zapewnienia jakości w CREATON Polska.

Pakowanie i transport dachówek

Odpowiednie pakowanie i transport gotowych produktów również wpływa na ich końcową jakość. W przypadku SIMPLA, KODA i TITANIA zoptymalizowano liczbę i układ elementów na paletach, a dodatkowo pomiędzy dachówkami umieszczane są separatory. Z kolei palety z akcesoriami są foliowane. Dodatkowo przeprowadzane są testy transportowe, po to, aby znaleźć najbezpieczniejsze sposoby transportu i zminimalizować ryzyko odprysków i innego rodzaju uszkodzeń.

Zanim dachówka trafi na nasz dach, przebywa długą drogę. Wybierając producentów, którzy dbają o wysoką jakość produktów, ich walory użytkowe i estetyczny wygląd, będziemy cieszyć się funkcjonalnym i pięknym pokryciem dachowym.

Zanim dachówka trafi na nasz dach, przebywa długą drogę. Wybierając producentów, którzy dbają o wysoką jakość produktów, ich walory użytkowe i estetyczny wygląd, będziemy cieszyć się funkcjonalnym i pięknym pokryciem dachowym (fot. CREATON)


Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.


Źródło: materiały prasowe CREATON Polska.

Data publikacji: 23 maja 2024

Zobacz także

Nawet w tak trudnej pod względem ekologii dziedzinie jak hydroizolacje można ograniczać negatywny wpływ na środowisko, modyfikując skład - przykładem jest MB 2K [eco] (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Co wyróżnia MB 2K [eco]?

Hydroizolacje to temat trudny w kontekście ekologii, ale firma Remmers zmodyfikowała swój sztandarowy produkt MB 2K i opracowała formułę „eco” przyjazną środowisku.
Co oznaczają popularne skróty literowe w produktach chemii budowlanej?NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

PMBC, LSM, MDS… Co to za akronimy?

W budowlanej nomenklaturze często występują skrótowce lub symbole. Ich rozszyfrowanie może sprawiać kłopot nawet osobom zaznajomionym z branżą! Sprawdź, czy znasz popularne pojęcia z zakresu hydroizolacji budowli.
Po erze królowania bitumów, na rynek hydroizolacji wkraczają hybrydowe polimery (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Hydroizolacje ery postbitumicznej

Papa na lepiku, długo, długo nic, potem masy KMB, szlamy mineralne i wreszcie hybrydowe polimery. Na przestrzeni ostatnich dekad w zakresie hydroizolacji nastąpił prawdziwy przełom. Co wyróżnia te najnowocześniejsze?