Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Na mur beton naturalnie!

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Za jego wyborem przemawiają: łatwość obróbki, odpowiednia wytrzymałość, naturalny proces produkcji oraz wysokie parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Szeroka oferta H+H to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom.

Beton komórkowy stworzony został blisko sto lat temu jako alternatywa dla drewna. Miał być dostępnym, lekkim i trwałym materiałem budowlanym, o dobrych właściwościach cieplnych i wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych. Próba okazała się sukcesem, a beton komórkowy zyskał ogromną popularność. Współcześnie, tak jak dawniej, produkowany jest z mieszaniny piasku, wapna, cementu, gipsu i wody, z dodatkiem środka spulchniającego, jaki uzyskuje się z występującego w przyrodzie aluminium (zawartego w postaci tlenków glinu w ilastej skale o nazwie boksyt). W kolejnym etapie następuje proces autoklawizacji, tj. działania pary wodnej
o temperaturze około 2000C oraz wysokiego ciśnienia, w wyniku którego otrzymujemy gotowy produkt przypominający strukturą twardą gąbkę. W stosunku do poprzedników usprawniono jedynie proces technologiczny, uzyskując finalny wyrób o wysokich walorach nie tylko użytkowych, ale i estetycznych.

Ciepły, lekki i wdzięczny materiał

Jednorodny beton komórkowy jest wygodny w obróbce, ewentualne docinanie poszczególnych elementów możemy wykonać bez trudu nawet przy użyciu zwykłych ręcznych narzędzi. Obecność tysięcy zamkniętych pęcherzyków powietrza w każdym elemencie z betonu komórkowego wpływa na jego niską wagę. Ma to znaczenie nie tylko przy prowadzeniu prac murarskich, ale również przy obciążeniu stropów. Ściany wykonane z betonu komórkowego są najlżejszymi przegrodami murowanymi, dzięki czemu można je umieszczać także na stropach o mniejszej nośności, np. w starym budownictwie.

Bloczki TERMO i SUPERTERMO H+H umożliwiają budowę zewnętrznych ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia (fot. H+H Polska)
Bloczki TERMO i SUPERTERMO H+H umożliwiają budowę zewnętrznych ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia (fot. H+H Polska)

Poryzowany materiał  charakteryzuje się również wysoką termoizolacyjnością. Najcieplejsze elementy dostępne w ofercie H+H to bloczki TERMO i SUPERTERMO, które umożliwiają budowę zewnętrznych ścian jednowarstwowych, czyli nie wymagających ocieplenia. Jednowarstwowa ściana z bloczków H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o szerokości 480 mm ma współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,17 W/(m²K), czyli o lepszych właściwościach, niż przewidują zaostrzone na koniec roku 2020 normy dla ścian zewnętrznych. Oczywiście można również takie ściany ocieplić. Warstwa materiału termoizolacyjnego sprawi, że osiągniemy jeszcze lepsze parametry i jeszcze bardziej zabezpieczymy się przed ujemnymi temperaturami otoczenia, także w standardzie domów pasywnych.

Warto też pamiętać, że beton komórkowy to materiał paroprzepuszczalny, otwarty dyfuzyjnie, co pomaga utrzymać w pomieszczeniach właściwy poziom wilgotności.

Łatwiejsza budowa z H+H

W ofercie produktów z betonu komórkowego H+H znajdziemy zarówno bloczki do budowy ścian konstrukcyjnych (zarówno w wersji gładkiej jak i P+W), jak również szereg produktów uzupełniających, które ułatwiają i przyspieszają budowę. Są to m.in.:

  • gotowe belki nadprożowe, które umożliwiają prowadzenie prac bez oczekiwania
    na wyschnięcie wylewanych elementów,
  • panele TEMPO, które dzięki dużym wymiarom ułatwiają błyskawiczną budowę lekkich ścianek działowych,
  • kształtki U, stanowiące szalunek tracony dla wieńców, słupów, trzpieni czy belek.

Wysoka dokładność wymiarowa bloczków H+H (tolerancja ± 1 mm) oznacza mniej problemów na budowie (fot. H+H POLSKA)Wysoka dokładność wymiarowa bloczków H+H (tolerancja ± 1 mm) oznacza mniej problemów na budowie, wygodniejsze użycie zapraw cienkowarstwowych a tym samym zmniejszenie występowania mostków termicznych. Wyposażenie bloczków w uchwyty ułatwia prowadzenie prac budowlanych i precyzyjne ustawianie elementów murowych od góry bez ryzyka przesunięć zaprawy. W szybki i prosty sposób wykonamy z nich zarówno ściany działowe, jak i konstrukcyjne, w tym ściany piwnic.

„Wybór bloczków H+H to gwarancja, że są one produkowane jedynie z naturalnych składników, bez sztucznych domieszek, a wszystkie surowce pozyskiwane są odpowiedzialnie, bez szkody dla środowiska i ze starannie wybranych i kontrolowanych pod względem ewentualnych zanieczyszczeń źródeł. Decydując się na dom z naturalnego materiału jakim jest beton komórkowy dobrze mieć świadomość, że nasz wybór nie będzie powodował innych szkód środowiskowych” – zapewniają doradcy techniczni producenta.


Źródło: materiały prasowe H+H

Data publikacji: 12 lipca 2021

Zobacz także

Trwałe i zdrowe elementy z wapna i piasku to sprawdzony budulec na każdą ścianę w domu (fot. H+H)SILIKATY

Silikaty na każdą ścianę

Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Jakie rodzaje ścian można z nich wznosić?
Popularna ściana dwuwarstwowa Porotherm – pewność, trwałość i bezpieczeństwo tkwi w systemie (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Ściana z ceramiki? Wybierz kompletny system!

Decydując się na sprawdzoną markę pustaków ceramicznych Porotherm poza produktami podstawowymi otrzymujemy w komplecie szereg takich, które ułatwiają i usprawniają budowę, a co za tym idzie zapewniają najwyższą jakość gotowych ścian i skracają czas realizacji całej inwestycji.
Murując ściany na cienkie spoiny, nie wolno dopuścić do zbyt szybkiej utraty wilgotności ze świeżej zaprawy (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Spoiny cienkowarstwowe – odpowiednie warunki

Murowanie ścian na zaprawę klejową jest wygodne, czyste i dokładne. Do czasu związania cienka warstwa zaprawy jest jednak narażona na zbyt szybkie wysychanie. Lato za pasem - zobacz, w jakich warunkach (nie) murować.