Beton jest niezastąpionym materiałem w zasadzie na każdym etapie budowy. O ile jednak podczas wykonywania fundamentów, stropu czy schodów korzysta się z dużej ilości betonu zamawianego w wywórni, o tyle przy drobniejszych elementach, wykonywanych często już po zamieszkaniu w domu, taka opcja nie wchodzi w grę. Można próbować samodzielnie mieszać kruszywo i cement z wodą, ale taka zaprawa bez odpowiednich dodatków nie będzie mrozoodporna, nie mamy też żadnej gwarancji co do jej parametrów. Znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu są fabrycznie przygotowane suche mieszanki o trzech klasach wytrzymałości.
Klasa betonu musi odpowiadać planowanym obciążeniom przy docelowym wykorzystaniu elementu. Do drobnych prac remontowo-budowlanych, takich jak naprawa ubytków czy pęknięć w betonowych elementach, budowa murków, kwietników, podstawy pod parasol albo huśtawkę, wystarcza mieszanka o najniższej klasie wytrzymałości, czyli Baumit Beton B20 (C 16/20). Zda ona egzamin również jako budulec fundamentów pod altanę lub ogrodzenie, można nawet wykorzystać ją jako chudziak czy podkład pod posadzkę w pokoju, ale nie nadaje się do miejsc narażonych na większe obciążenia. Przy wykonywaniu tarasów na gruncie, podkładów betonowych i posadzek w garażu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym, a także podczas napraw schodów bądź podjazdów trzeba użyć wzmocnionej mieszanki Baumit Beton B25 (C 20/25). Jest ona odporna nie tylko na mróz, ale też na wodę, dzięki czemu nadaje się nie tylko na elementy małej architektury ogrodowej, ale również na chroniące przed opadami daszki ogrodzeniowe czy czapę kominową. Z uwagi na dużą uniwersalność zastosowania to właśnie ta zaprawa jest najpopularniejsza. Są jednak sytuacje, kiedy jej jakość nie wystarcza. Chodzi nie tyle o wytrzymałość, bo ta w warunkach domowych nie musi być większa, ile o czas wiązania. Jeśli zależy nam na tym, aby jak najszybciej rozformować szalunki betonowanych elementów albo korzystać z gotowej posadzki, chodnika czy naprawianych schodów, można sięgnąć po supermocną szybkowiążącą mieszankę Baumit Beton B30 (C 25/30). Również jest wodoodporna, a skrócony czas wiązania umożliwia wstępne obciążanie powierzchni już po około sześciu godzinach od skończenia prac. Mieszanka nadaje się też na płytę dociskową na tarasie lub balkonie.
Wszystkie gotowe zaprawy są mrozoodporne, więc bez obaw można stosować je zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Dzięki drobnoziarnistej frakcji łatwo je przygotować w klasycznej wolnospadowej betoniarce albo w mieszarce przepływowej. Przy bardzo małych objętościach można skorzystać z mieszadła ręcznego. Proszek należy rozrabiać z wodą w proporcjach 2,5 - 3 l wody na worek 25 kg, mieszając przez 3 - 5 minut. Z jednego worka otrzymuje się około 13 dm3 (litrów) świeżego betonu. Należy go zużyć w ciągu godziny od przygotowania, a w upalne dni nawet w ciągu pół godziny. Po ułożeniu beton trzeba zagęścić, a następnie ściągnąć, zatrzeć i wygładzić powierzchnię. Prac nie wolno prowadzić w temperaturze niższej niż +50C (dotyczy to również kilku dni od skończenia betonowania). Trzeba też pielęgnować świeżą mieszankę i przez trzy dni chronić ją przed zbyt szybkim wysychaniem oraz obciążeniem (nie dotyczy to tylko zaprawy szybkowiążącej, która jest gotowa do wstępnego obciążenia po sześciu godzinach).
Artykuł na podstawie materiałów Baumit.
Data publikacji: 29 września 2017
Są takie materiały i rozwiązania, które trudno sklasyfikować i przyporządkować konkretnym etapom budowy, bo nie wymagają ściśle określonego miejsca w harmonogramie, albo zwyczajnie przydają się przez cały czas trwania budowy domu, a nawet po jej zakończeniu. To jest właśnie miejsce na ich prezentację.