Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zadbaj o wietrzenie połaci

Wentylacja dachu – o czym powinniśmy pamiętać podczas wyboru pokrycia dachowego?

Dach to skomplikowana przegroda. Składa się z wielu materiałów i produktów, które uzupełniają się i współpracują ze sobą, zapewniając bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. Część z nich odpowiada za wentylację pokrycia.

Po co wentylujemy dach?

Dla konstrukcji domu groźna jest wilgoć. Jej nadmiar wiąże się z ryzykiem rozwoju pleśni i grzybów, a w dalszej konsekwencji powoduje zawilgocenie elementów i ich niszczenie. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na potrzebę regularnego wietrzenia pomieszczeń. Dach, którego więźba jest przecież zwykle wykonana z drewna i którego ocieplenie musi być suche, również powinien być stale przewietrzany. Tylko w ten sposób można bowiem usunąć nadmiar wilgoci.

Jak zapewnić prawidłowy przepływ powietrza?

Połać dachowa powinna być zaprojektowana tak, aby powietrze mogło sprawnie i w sposób ciągły przemieszczać się między warstwami poszycia i pokrycia. Wlot powietrza sytuuje się w szczelinach wentylacyjnych w okapie, a wylot w kalenicy i narożach dachu. Niektóre dachy wymagają dodatkowo wspomagania wentylacji na połaci – dzieje się tak wtedy, kiedy powietrze napotyka na swojej drodze na jakieś przeszkody, choćby okno dachowe czy komin. W określonych miejscach montuje się wówczas dachówki wentylacyjne (koniecznie z kratką). Stanowią one dodatkowe miejsce wlotu powietrza, wspomagając cyrkulację pod pokryciem.

Wentylacja z zachowaniem szczelności

Szczeliny umożliwiające wlot i wylot powietrza muszą być drożne, ale nie powinny być zupełnie otwarte. W okapie groziłoby to zagnieżdżeniem się pod pokryciem owadów, ptaków lub gryzoni, a także nawiewaniem na przykład suchych liści. W kalenicy natomiast mogłoby dojść do zamakania poszycia. Aby tego uniknąć, konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na odprowadzanie wilgoci, ale jednocześnie zachowujących szczelność pokrycia. Odpowiedzialne są za to akcesoria dachowe, które powinno się zakupić wraz z pokryciem dachowym. W okapie montuje się grzebień okapowy, zwany także wróblówką, lub osłania szczelinę perforowaną blachą.


Wlot do szczeliny wentylacyjnej w okapie należy odpowiednio zabezpieczyć przed owadami, gryzoniami i ptakami (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

W kalenicy i w narożach pod gąsiorami montuje się taśmy wentylacyjne. Uszczelniają one styk połaci, a dzięki perforacji lub szczotkom zapewniają dyfuzyjną otwartość.


Taśmy kalenicowe przykleja się do pokrycia, a następnie osłania dopasowanymi do pokrycia gąsiorami (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Elementy uzupełniające - kominki

Choć nie służą przewietrzaniu przestrzeni pod pokryciem, pełnią funkcję wspomagania wentylacji przestrzeni pod dachem i ich zastosowanie w połaci często jest nieodzowne. Mowa o kominkach wentylacyjnych i odpowietrzających. Tu uwaga - trzeba je rozróżniać, bo pełnią inne funkcje. Kominki wentylacyjne służą wymianie powietrza w pomieszczeniu. Z kolei kominki odpowietrzające utrzymują odpowiednie ciśnienie w rurach.


Liczba i rodzaj niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od tego, jaki kształt ma dach. Im bardziej jest skomplikowany, tym potrzeba ich więcej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Wszystkie elementy uzupełniające najlepiej jest zamawiać w komplecie razem z pokryciem. Dzięki temu mamy gwarancję jednolitej kolorystyki, a przede wszystkim możemy liczyć na fachowe doradztwo i optymalny dobór rozwiązań. 


Opracowanie na podstawie materiałów firmy Blachy Pruszyński (www.pruszynski.com.pl).

 

Data publikacji: 6 września 2019

Zobacz także

Wybór materiału uszczelniającego zależy od miejsca zastosowania i od preferencji dekarzy (fot. KMR)DACH TRWALE SZCZELNY

Butylowa galanteria

Czym uszczelnić doczołowe połączenia, zakłady folii, narożniki, obróbkę komina? Materiałów uszczelniających do dachu zawierających butyl jest sporo. Których produktów do jakich aplikacji używa się najczęściej?
fot. BRATEX DACHYAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Hybrydowa rewolucja

Bratex Centro to blachodachówka hybrydowa - łączy zalety technologii modułowej i konwencjonalnej.
Regularna kontrola robót jest w przypadku dachu szczególnie istotna (fot. TR)DACH

Dziennik budowy - odbiór dachu

Ile razy kierownik budowy powinien pojawić się u nas na sprawdzanie dachu? Im częściej, tym lepiej. Wariant oszczędnościowy i wizyta „na gotowo” nie daje gwarancji, że w dachu wszystko jest zrobione poprawnie.