Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wybieramy drzwi tarasowe

Trudno dziś wyobrazić sobie dom bez tarasu – i prowadzących nań dużych przesuwnych przeszklonych drzwi. Ale jak dobrać odpowiednią stolarkę? Eksperci Oknoplast podpowiadają, na co zwrócić uwagę.

Duże przeszklenia dają nam poczucie bliskości z naturą. Cieszą oko pięknym widokiem, zacierając jednocześnie granicę między domem, a światem zewnętrznym. Aby w pełni docenić walory drzwi tarasowych, musimy jednak wybrać takie, które będą optymalne pod względem funkcjonalności. W ofercie Oknoplast znajdziemy różne modele: drzwi uchylno-przesuwne (PSK, PSK-Z), odstawno-przesuwne (PSK Atrium) albo podnoszono-przesuwne (HST, SLIDE). Różnią się np. intuicyjnością i łatwością obsługi, wysokością progu, dopuszczalnymi rozmiarami lub szerokością światła przejścia. Zanim wybierzemy model dla siebie, powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas kluczowym czynnikiem decydującym.

Docelowy rozmiar przeszklenia

Na wybór konkretnego systemu przesuwnych drzwi tarasowych duży wpływ mają planowane gabaryty – albo, w przypadku remontu, wielkość istniejącego otworu montażowego. Po pierwsze, w zależności od indywidualnych rozwiązań technologicznych, poszczególne modele mają różne wymiary maksymalne. Nie możemy ich przekroczyć. Po drugie, warto zwrócić uwagę na komfort użytkowy.


Zanim zaczniemy porównywać wzornictwo albo parametry, zastanówmy się najpierw, jakie cechy użytkowe powinny mieć optymalne dla nas drzwi tarasowe (fot. OKNOPLAST)

Jeśli mamy otwór szerokości 1,8-2 m, to być może zamiast przesuwnego, lepiej sprawdzi się klasyczne przeszklenie z otwieranymi drzwiami i ruchomym słupkiem. System przesuwny bowiem, ze względu to, że ruchome jest w nim tylko jedno skrzydło, pozostawi po otwarciu wąskie światło przejścia – zaledwie 70-80 cm . Nie musimy oczywiście z założenia rezygnować z drzwi przesuwnych, ale powinniśmy się zastanowić, czy nam to nie przeszkadza, czy nie będziemy przenosić przez drzwi dużych mebli, sprzętu, czy zmieścimy się z tacą pełną naczyń itp.

Przy otworach o 2-3 metrach szerokości nie ma już tego problemu. Polecanym systemem jest wówczas SLIDE OKNOPLAST, o maksymalnym rozmiarze konstrukcji do 3,5 metra szerokości. Sprawdzi się też standardowy PSK, PSK Z czy PSK ATRIUM - o maksymalnej szerokość do 3 metrów.

Przy wielkogabarytowych otworach sięgających 6 metrów nie ma się już natomiast nad czym zastanawiać – jedynym możliwym wyborem jest system HST. Tylko on poradzi sobie z zapewnieniem odpowiedniej sztywności i z prawidłowym funkcjonowaniem ciężkich skrzydeł.

Próg wysoki czy niski?

Wysokość progu to jedna z ważniejszych kwestii decydujących o komforcie użytkowym, zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają małe dzieci albo seniorzy lub osoby o ograniczonej zdolności ruchowej. Warto postawić na modele drzwi tarasowych z progiem obniżonym (np. OKNOPLAST SLIDE) czy wręcz z niskim, wpuszczonym w posadzkę (np. OKNOPLAST HST i HST PREMIUM). W rozwiązaniu SLIDE próg wystaje ok. 32 milimetry ponad poziom posadzki. W HST sam próg jest nieco niższy, a dodatkowo można wybrać opcję Flatstep z progiem o wysokości 24 mm. Dostępna jest też nakładka Comfort, dzięki której przemieszczanie się między wnętrzem domu a tarasem odbywa się bez barier.

W drzwiach uchylno-przesuwnych, a więc modelach PSK i PSK Z, próg wykonany jest ze standardowego profilu ramy okiennej – i wystaje kilka centymetrów nad podłogą. Oczywiście, do przekraczania wysokiego progu można się przyzwyczaić, podobnie jak robiliśmy to przez lata przy korzystaniu z tradycyjnych rozwiernych drzwi balkonowych – jest to jednak pewna uciążliwość, z którą trzeba się pogodzić i której musimy być świadomi przed zakupem.

Funkcjonalna obsługa

Każdy system drzwi tarasowych przesuwnych odznacza się nieco odmiennym sposobem funkcjonowania. Trudno jest to wytłumaczyć „na sucho”, dlatego najlepiej przed zakupem po prostu udać się do najbliższego salonu sprzedaży i samemu przetestować działanie poszczególnych modeli.

Szukając rozwiązania ultrawygodnego, warto postawić na modele HST lub HST PREMIUM, zwłaszcza te z elektrycznym  napędem. Porównywalną wygodę obsługi zapewniają drzwi tarasowe SLIDE. Skrzydło z łatwością przesuwane jest tu na boki po osobnym torze, nie trzeba też ręcznie go domykać – skrzydło podczas przekręcania klamki w dół automatycznie dociągane jest do ościeżnicy. Ich niekwestionowanym atutem jest niewygórowana cena.

Drzwi tarasowe PSK i PSK-Z wymagają nieco więcej wprawy w codziennej obsłudze. Skrzydło najpierw odchyla się na użytkownika, a dopiero później daje się przesunąć, co początkowo może wywoływać uczucie niepokoju. Trzeba nauczyć się ich prawidłowego używania. W modelu odstawno-przesuwnym PSK ATRIUM obsługa drzwi jest łatwiejsza.

 


Do 20 grudnia trwa promocja OKNOPLAST.
Kliknij po szczegóły!


Źródło: materiały prasowe OKNOPLAST.

Data publikacji: 27 listopada 2020

Zobacz także

Aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.
Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją (fot. AIB)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie taśmami strefy wokółokiennej

Taśmy uszczelniające montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie połączenia okna ze ścianą chronią pianę poliuretanową przed zawilgoceniem i degradacją.
Garaż coraz częściej staje się przedłużeniem użytkowej części domu i wymaga wstawienia okna (fot. OKNOPLAST)INSPIRACJE

Okno w garażu

Samochód okna nie potrzebuje, ale coraz częściej w garażu urządzamy siłownię albo warsztat. Jak zadbać o dostęp światła i świeżego powietrza nie tracąc nic z bezpieczeństwa?