Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Taśmy gwoździowe

Jeśli w warstwie poszycia dachowego nie ma papy ani membrany samowulkanizującej, to pod kontrłatami powinno się stosować uszczelniające taśmy gwoździowe zawierające butyl.

Na nic supermocna membrana dachowa, jeśli „podziurawimy” ją wkrętami lub gwoździami. Aby miejsca przebicia (nawet te drobne) nie stały się źródłem przecieku, należy je uszczelnić. Jak to zrobić w przypadku kontrłat, które zawsze mocujemy mechanicznie do konstrukcji dachu, uszkadzając przy tym membranę? Wystarczy przed montażem podkleić je tzw. taśmą gwoździową zawierającą butyl.

Taśmy gwoździowe można umieścić od razu na kotrłatach (od spodu, od strony poszycia dachowego) albo przykleić wzdłuż krokwi bezpośrednio na membranę (rys. Eryka Rakoczy, AIB)
Taśmy gwoździowe można umieścić od razu na kotrłatach (od spodu, od strony poszycia dachowego) albo przykleić wzdłuż krokwi bezpośrednio na membranę (rys. Eryka Rakoczy, AIB)

Taśma butylowa, dzięki wysokiej plastyczności, zasklepia się wokół łącznika, zachowując pełną szczelność połączenia.

 

 

 


Konsultacje: AIB.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 19 października 2020

Zobacz także

Pokryte butylem taśmy kominowe to dość łatwy wykonawczo i estetyczny sposób na trwałą obróbkę komina (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Miękka obróbka komina

Miękką obróbkę komina wykonuje się ze sztywnych taśm powleczonych butylem, które łączy się przez zacisk na rąbek stojący. Ważna jest kolejność prac montażowych i ich precyzja.
Giętkie przewody bezpiecznie odprowadzają wodę z dachu do czasu zamontowania rur spustowych (fot. KMR)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Tymczasowe odwodnienie dachu

Rury spustowe najlepiej montować dopiero po wykonaniu ocieplenia elewacji. Co zrobić, żeby do tej pory nie dopuścić do zalewania ścian?
Właściwie dobrany i używany sprzęt do prac na wysokości zmniejszy ryzyko nieszczęśliwego wypadku, a przy tym zwiększy komfort prac i skróci czas ich wykonania (fot. KRAUSE)DACH

Z drabiną na dach

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu wymaga przygotowania odpowiedniego sprzętu do prac na wysokości. Instalatorzy - zadbajcie o swoje bezpieczeństwo!