Grube i sztywne taśmy kominowe wykonane są z ołowiu lub aluminium. Ich spodnia strona pokryta jest specjalnym klejem butylowym (butyl jest materiałem szczególnie polecanym na uszczelnienia dachowe, ze względu na swoją trwałość i odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne). Z zewnątrz taśmy powlekane są farbami w kolorze zbliżonym do odcienia materiału pokryciowego albo trzonu komina.
Taśmy kominowe mają różne struktury i wymiary. Rzadko są gładkie, najczęściej profilowane (gięte, krepowane), co zapewnia im dużą rozciągliwość wzdłużną i poprzeczną, a tym samym dobrą współpracę z konstrukcją. Od spodu butyl zabezpieczony jest folią – osobno górna i dolna część, co ułatwia formowanie i mocowanie taśmy.
(od lewej: taśma wykończeniowa CREATON CREPFORM Plus, fot. CREATON; taśma ołowiowa KoraFlex Super, fot. WIENERBERGER)
Obróbkę wykonuje się w kolejności od przedniej części komina, przez boki, ku tyłowi. Każde z czterech pasm przygotowuje się (docina i formuje) oddzielnie, a następnie składa podobnie, jak w przypadku obróbki sztywnej z blachy płaskiej, odpowiednio sklejając i łącząc przez zacisk na rąbek stojący. Na zakończenie mocuje się listwy wykończeniowe.
Długość pasa taśmy L = szerokość komina + 20 cm
Obróbkę należy uformować zgodnie z kątem nachylenia połaci, zachowując pionową część (tę, która będzie przylegała do trzonu komina) wysokości co najmniej 15 cm. Na dachach o spadku powyżej 500 można ją skrócić do 10 cm.
Po zerwaniu folii ochronnej, taśmę przykleja się najpierw do trzonu komina (pamiętając o wypoziomowaniu), następnie do pokrycia. Po bokach komina pozostawia się występy, które posłużą do wykonania zakładów na rąbek z obróbkami bocznymi.
Długość pasa taśmy L = długość dolnego pasma obróbki przedniej (część przyklejona do pokrycia) + długość linii bocznej komina (mierzona po skosie zgodnie z nachyleniem dachu) + 10 cm
Zagięcie w pasie taśmy kominowej należy uformować, dopasowując wysokość pionowej części do obróbki przedniej. Wzdłuż linii zagięcia dobrze jest wykonać korytko odprowadzające wodę. Po przyklejeniu taśmy do komina i do pokrycia, pozostawione po bokach występy skleja się z występami obróbki przedniej, a następnie nacina utworzony styk po linii łuku (odcinając od góry niepotrzebny zapas materiału). Utworzoną krawędź zagina się dwukrotnie do wewnątrz (część boczna nad częścią przednią), tworząc rąbek stojący. Każde zagięcie powinno mieć ok. 2 cm. Od góry występy odgina się, pozostawiając je do połączenia z obróbką tylną.
Analogicznie przebiega montaż obróbki miękkiej drugiego boku komina.
Za kominem taśma musi „wejść” pod pokrycie dachowe. Zaleca się przygotowanie dodatkowej łaty podwyższającej lub deskowania z odbojem w celu ułatwienia spływania wody.
Długość pasa taśmy L = długość obu pasm bocznych (przyklejonych do pokrycia) + szerokość komina
Linię zagięcia należy uformować zgodnie z wysokością obróbek bocznych. Po przyklejeniu taśmy do komina i połaci, boczne występy skleja się z pozostawionymi fragmentami obróbek bocznych. Wzdłuż utworzonego styku wykonuje się łukowe nacięcie, a następnie podwójne zagięcie w rąbek stojący (zakładka części tylnej nad częścią boczną).
Każde zagięcie powinno mieć ok. 2 cm.
W celu zabezpieczenia kosza kominowego przed cofającą się wodą, tylną obróbkę należy przedłużyć aż do pełnego przekrycia. W tym celu dokłada się kolejny pas taśmy kominowej, z zakładem ok. 10 cm. Można też dodatkowo wykonać wzdłuż górnej krawędzi zawinięcie odwrotne.
Od góry obróbkę miękką osłania się systemowymi listwami, przykręcając je śrubami blacharskimi (w kominach murowanych dodatkowo kołkami). Wszystkie połączenia na rąbek stojący trzeba w górnej części zagiąć i docisnąć do trzonu komina, tak, aby zmieściły się pod listwą. Listwy zaleca się delikatnie wpuścić w nacięcie w trzonie komina, a z zewnątrz uszczelnić np. silikonem dekarskim.
Wykonując miękką obróbkę taśmami kominowymi, należy pamiętać, aby podłoże było odtłuszczone i wolne od pyłu (np. po cięciu dachówek), a sama taśma jak najdokładniej dociskana najpierw dłonią, później dodatkowo rolką dociskową, żeby równomiernie przylegała do wszystkich załamań pokrycia dachowego.
>>> ZOBACZ WIĘCEJ O WARUNKACH PRACY Z BUTYLEM
Szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania uszczelnienia komina za pomocą taśm do miękkiej obróbki zawarte są w wytycznych dotyczących obróbek dekarskich dla konkretnego typu pokrycia dachowego i zależą od indywidualnego rozwiązania dachu oraz rodzaju użytych taśm kominowych.
Konsultacje: AIB, Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 13 października 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski